ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2020
SEP-2020
Familie
REZONABIL

Păstrăvăria Popas Sâmbăta, Stațiunea Climaterică Sâmbăta de Sus, Jud. Brașov

În timp ce coboram obosiți de pe traseul făcut la vârfurile Dara și Hârtopul Darei, ne consultam unde am vrea să mâncăm dar mai ales ce am pofti cel mai mult. Eu am insistat să nu mai piredem timpul și să ne oprim la Păstrăvăria Popas pe lângă care trecem la coborâre si care este la cea mai apropiată distanță.

Localizare

Pensiunea Popas Sâmbăta se află în localitatea Sâmbăta de Sus, este bine semnalizată cu panouri publicitare, o găsiți ușor pentru că se vede de la stradă.

Este o locație unde se organizează si nunți pentru că are o sală mare de mese și spațiu de dans cu formație, dar și în exterior este cu un spațiu larg dedicat terasei și meselor, cu o parcare foarte mare.

Noi am prins o petrecere când am ajuns sâmbătă seara și credeam că nu ne va servi nimeni pentru că exista un eveniment în derulare, cu muzică, sârbe, chiuituri și voie bună. Dar afară la terasă era locul consumatorilor care nu făceau parte din invitații evenimentului.

Ne-am așezat la o masă, am fost serviți prompt de un chelner amabil cu lista meniu și consiliați ce să comandăm. Am comandat păstrăv file cu mujdei de usturoi, la recomandarea chelnerului.

Comanda a sosit destul de repede. Noi am solicitat cartofi prăjiți, ca garnitură în loc de legume, sortiment pe care ei nu-l servesc, dar am primit cartofi la tigaie.

Prezentarea preparatului a fost una care merită toată lauda. Porțiile sunt mici, gustoase și cam scumpe (49 lei la care s-a adăugat plata cartofilor, nu s-a considerat că au înlocuit garnitura de legume din preparatul comandat).

Am vrut să beau o limonadă, dar aveau numai sucuri îmbuteliate.

Am fost la toaletă, aceasta este curată, parfumată, modernă și prevăzută cu dezinfectanți pentru mâini.

În concluzie, locul este frumos, amenajarea modernă și nouă, bucătarul priceput, chelnerii amabili și te servesc prompt, porțiile gustoase dar cam mici și scumpe.

Trimis de Dana2008 in 28.09.20 20:03:47
Validat / Publicat: 28.09.20 20:38:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 1778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Păstrăvăria Popas Sâmbăta, Stațiunea Climaterică Sâmbăta de Sus, Jud. Brașov

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncam în zona Sâmbăta?:

• pagină generată în 0.060389041900635 sec