ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2021
AUG-2021
Familie
BUN

Complex Sâmbăta – Un restaurant pentru toți

E vară și petrecem câteva zile în Țara Făgărașului cu punct de cazare la pensiunea Vâlceaua Zânelor (vezi impresii). Deoarece aici aveam asigurat doar micul dejun, iar în împrejurimi puține pensiuni mai asigură servicii de restaurant din cauza pandemiei, am mâncat și noi pe unde s-a putut: la Pizza Drăguș (vezi impresii) și Complex Sâmbăta.

Noi am mâncat de vreo trei ori la restaurantul Complexului Sâmbăta și am observat că în această vară a fost opțiunea principală a turiștilor în privința locului de luat masa. Chiar dacă ne aflam în cursul săptămânii terasa restaurantului a fost mereu aglomerată și se aștepta uneori destul de mult.

Restaurantul e situat pe aleea ce duce spre Mănăstirea Brâncoveanu, la circa 100 m distanță de parcarea complexului monastic. Zona cea mai aglomerată era întotdeauna terasa exterioară formată din mese și bănci masive din lemn (de patru ori șase persoane) umbrite de umbrele de mari dimensiuni. Există și un salon interior, dar pe perioada verii acesta nu este solicitat.

Meniul este destul de ofertant, dar nu în cine știe ce preparate internaționale sau sofisticate, ci feluri de mâncare tradiționale, iubite și căutate de români. Porțiile sunt consistente, gustul – după noroc, prețurile moderate, timpul de așteptare destul de ridicat.

Ca de obicei băuturile ajung cel mai rapid și îți oferă „alinare” până sosește mâncarea. O bere costă între 6 și 8 lei, o limonadă 12 lei/400 ml, o băutură carbogazoasă 6 lei/500 ml. Câteva exemple de preparate gustate de noi și prețul lor: pulpe de pui dezosate la grătar (10 lei/100 gr – foarte bune), tochitură țărănească cu ou și mămăliguță (26 lei), mici – 4,5 lei bucata, cartofi prăjiți (7 lei/150 gr), frigărui asortate (20 lei), mămăligă cu brânză și smântână (13 lei). Desertul cel mai căutat de meseni îl reprezintă papanașii (18 lei/ porția de 2 buc.) care s-au dovedit a fi reușiți/gustoși, urmați apoi de clătitele cu dulceață (10 lei/porția).

Așa cum am spus timpul de așteptare diferă în funcție de gradul de ocupare al terasei, dar e mărișor – aproape totul se pregătește pe loc. Felurile comandate au venit fierbinți, fără cine știe ce aranjament în farfurie, porții mari. La gust depinde de fiecare (și de bucătar), uneori mai reușit, alteori mai puțin îmbietor. Chelnerii încearcă să facă față aglomerației din timpul verii, chiar sunt angajați sezonieri, iar în weekend sunt mai mulți pe tură. Toaletele sunt spațioase și curate, cu materiale de igienă și dezinfectanți.

În concluzie, restaurantul Complexului Sâmbăta reprezintă o opțiune de a lua masa în stațiunea climaterică Sâmbăta dacă nu identificați un local mai bun. Dar să nu vă așteptați la ceva fițos ori sofisticat, e vorba de un restaurant normal, „de masă” aș spune. Preparatele pot fi sau nu pe gustul Dvs., e alegerea voastră!

Trimis de tata123 🔱 in 01.11.21 11:11:51
Validat / Publicat: 01.11.21 12:07:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 3090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Clătite de casă.

⭐ValentinB_88⭐
[01.11.21 16:38:00]

Mi-a sărit în ochi numele. Știam că l-am mai văzut (nu doar fizic căci am fost pe acolo, ci la TV). Memoria nu m-a înșelat. Prin 2017 emisiunea România Te Iubesc (Inspectorul Pro) a dedicat un reportaj restaurantului din acest loc, atunci când inspectorii OPC au găsit aproape toate produsele din bucătărie expirate.

Să sperăm că s-au mai cizelat de atunci și până acum. Zona are un potențial fantastic, iar peisajele sunt de vis dar... cam ca toate locurile de pe la noi, zona s-a dezvoltat într-un hei rup tipic românesc. Toți propietarii de teren din zonă, cu ceva bani în cont, au devenit antreprenori peste noapte. Site-urile de cazări sunt bombardate cu oferte care mai de care de pe acolo. Eu personal am avut o experiență nasoală cu cazarea in Sambata de Sus... review aici.

Cât despre reportajul de la Protv, găsiți aici, fix cu locația din review-ul colegului tata.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[02.11.21 11:01:15]

@ValentinB_88: Nu era cel mai „strălucit” loc de a lua masa în stațiunea Sâmbăta, dar aproape singurul deschis în această vară pandemică; am mai bătut la porțile unor pensiuni-restaurant dar nu mai ofereau servicii de masă pentru turiștii din exterior. Așa că ne-am mulțumit cu ce era deschis la fața locului - citisem și eu păreri destul de „măgulitoare” la adresa restaurantului, dar până la urmă am avut noroc. ????

De altfel, terasa-restaurant era plină ochi în fiecare seară, pensiuni fiind destul de multe în zonă, dar restaurante ioc.

MioritikPHONE
[05.11.21 00:17:59]

Am mâncat acolo, mi-a plăcut, mai ales ciupercile umplute.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[05.11.21 09:12:24]

@Mioritica: Întrucât mâncarea a fost în general bună am revenit de trei ori la Complex Sâmbăta în cadrul acestei minivacanțe. De fiecare dată terasa era aglomerată, se comandau la mese tot felul de preparate din meniu.

Restaurantul era deschis până târziu în noapte fiind frecventat de mulți turiști cazați la pensiunile din împrejurimi unde nu exista posibilitatea comandării meselor. Amplasarea pe aleea ce duce la mănăstire și prezența permanentă a clienților este motiv de a atrage alți mușterii.

Mioritik, tata123 🔱, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncam în zona Sâmbăta?: