ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2020
AUG-2020
Familie
BUN

Terasa Dexi - una din puținele variante de a lua masa în zona Voineasa - Malaia

La pensiunea Popasul de sub Munte, din comuna Malaia, unde am stat 3 zile, am avut doar cazare, iar dimineața, la micul dejun am mâncat ce am adus de acasă. Rămânea de rezolvat problema prânzului sau cinei, iar în zona unde ne aflam noi sunt puține restaurante, le numeri pe degetele de la o mână. La recomandarea gazdelor, am mers la Terasa Dexi, la numai câțiva kilometri de locul nostru de cazare.

Ce ne-am zis noi? Ca tot omul gospodar, să începem săptămâna cu dreptul, și într-o zi de luni am mers la locul recomandat să mâncăm de prânz. Terasa este situată foarte aproape de centrul localității, chiar la drumul care face legătura dintre Brezoi și Voineasa. Rustic e cuvântul care mi-a venit în minte când am văzut locul unde urma să mâncăm, dar un loc plăcut ochiului, care îți creează o stare de relaxare. La 2 mese stăteau câțiva localnici, cu berile reci în față, gânditori, de ziceai că sunt la biserică, nu la cârciumă! :)

Ne-am așezat la o masă de lângă bar, și după câteva minute a apărut de nicăieri o ospătăriță cam plictisită, știți cum e, lunea nici iarba nu crește, :) care a șters și dezinfectat masa, lăsându-ne 3 meniuri.

Am aruncat o privire pe meniu, nu este bogat, ciorba zilei, în ziua respectivă fiind de văcuță și ciorbă de burtă, păstrăv, bulz boieresc, tigaie picantă, șnițel de pui, sau alte preparate din pui sau porc la grătar.

Am întrebat dacă era gata ciorba de văcuță, nu era gata! Am întrebat de tigaie picantă cu legume, nu aveau, soția a cerut un fresh de portocale, se terminaseră portocalele! Probabil că biata fată și-n somn rostește cele 2 cuvinte „nu avem” ! În cele din urmă am optat fiecare pentru o tochitură „Ca la Malaia” eu am cerut o bere fără alcool, flăcăul meu a luat o băutură răcoritoare iar soția o limonadă.

Recunosc că nu am așteptat mult mâncarea, ne-a fost servită pe tocătoare de lemn, aranjată frumos, bine pregătită, gustoasă, nimic de reproșat.

Toată consumația a costat 99 de lei, plus bacșișul aferent, chiar dacă la început ospătărița nu-mi făcuse o impresie prea bună.

De menționat faptul că proprietarul terasei deține și Casa Dexi, unde cei interesați se pot caza, alte amănunte însă nu pot oferi.

Nouă ne-a plăcut la Terasa Dexi, chiar dacă nu au avut tot ceea ce este menționat în meniu, doar ce se încheiase un week-end destul de aglomerat, noi am fost mulțumiți de bucatele gustate, nu am așteptat mult, prețurile nu sunt mari, dacă vizitați zona recomand să veniți și să luați masa aici.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 19.08.20 11:38:32
Validat / Publicat: 19.08.20 12:22:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 2645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Tochitură ,,Ca la Malaia,,

Zoazore
[19.08.20 23:02:43]

@Safta Radu:  Rustic elegant este definiția corectă!

Da, recunosc, arată bine, curat, distanțat, ursul vă servește cu bere...

Dar, Radu mamii, dacă porția ta a fost cea din P04, jură-te că te-ai săturat tu cu ​​3 bucățele de cârnat și patru jumere! Hai, că mai e și brânza, dar cred c-ai completat la greu cu murăturile! Pe Ninoșca o cred că s-a săturat cu-atât, dar tu și Octav?

Așa, platingul arată bine, dar porția e cam... moleculară!

Nu mai bine luați voi câte un păstăv cinstit?

Să vă fie de bine​​​!

Safta RaduPHONEAUTOR REVIEW
[19.08.20 23:13:21]

@Zoazore: O tochitura costa 27 de lei, la banii ăștia cât ai fi vrut sa fie de mare? Crezi ca e ca la Hanzu? Stai liniștită, am completat de la Nina, la cât mănâncă ea... Și cu păstrăvul asta, suntem noi mari mâncători, dar nu tot timpul.

Mulțumesc de vizita și vot. ​

Zoazore
[19.08.20 23:20:07]

@Safta Radu:  Eram sigură! Haidi, bre, c-am văzut prin pozele tale tochituri mai” bogate” . Aia de la Popasu Reginei de la Bran era mai bogată!

Hanzu... ooofff! DA, visam la Hanzu!

Să vă fie de bine, totuși! N-a fost chiar rău! ​​

Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Voineasa?: