Vacan╚Ťa ├«n BARAOLT [CV] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [2 / 3]

Afișate impresii [11 - 20]
Castelul Kalnoky [Micloșoara]

Castelul K├ílnoky ÔÇô Muzeul Vie╚Ťii Transilv─ânene

Transilvania e ├«mp├ónzit─â cu sute de conace, castele ╚Öi case de v├ón─âtoare, reminescen╚Ťe ale vie╚Ťii nobiliare de alt─âdat─â. Destinul lor e ├«ns─â diferit, unele au supravie╚Ťuit timpului ╚Öi oamenilor, altele se afl─â ├«n stare de degradare accentuat─â ori de colaps. Dintre cele salvate, multe au fost retrocedate mo╚Ötenitorilor nobililor transilv─âneni care au ac╚Ťionat ├«n dou─â direc╚Ťii: fie au investit bani ╚Öi au restaurat cl─âdirile, fie au l─âsat ├«n paragin─â conacele cu g├óndul [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • IULIE, 2020
  • de: ux116301 [26.07.20]

Vacanta in Romania peste așteptări

Am ales aceast─â destina╚Ťie turistic─â datorit─â istoriei castelului, faptului c─â e vorba de mai mult de un simplu hotel, si ├«ntr-adevar asa stau lucrurile, nu e doar reclama. Peisajul e de vis, parca e o fil─â de poveste. Un exemplu ideal de reconversie sustenabila. Drumul rezonabil, chiar ╚Öi pe DJ, f─âr─â zone accidentate excesiv. [...] ÔÇö vezi review
  • IUNIE, 2020
  • de: DanSta [10.07.20]

Recomand

Am s─â v─â povestesc despre un loc mai pu┼úin cunoscut, pentru mine cel pu┼úin, care, fiind bra┼čovean nu am auzit de el p╚ân─â s─âpt─âm╚âna trecut─â. Este vorba de Cheile V╚ârghi┼čului, aflate la o distan┼ú─â de cca 70 km de Bra┼čov. Este un traseu de cam 5-6 km m─âsura┼úi din ÔÇťparcareÔÇŁ p╚ân─â ╚őn cap─âtul cel─âlalt, ┼či este foarte interesant deoarece are 10 poduri (peste r╚âul cu acela┼či nume, cele mai multe fiind din acelea care se balanseaz─â) ┼či 2 pe┼čteri mari. Traseul nu este [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
  • IANUARIE, 2020
  • de: Leno [11.03.20]
  • NURECOMAND─é

Nu merita pretul

├Än ianuarie, am zis s─â ├«ncercam ╚Öi altceva... Este intr-adevar o experien╚Ť─â pe care nu o poti uita u╚Öor in conditiile in care pl─âte╚Öti mult... si primesti putin. Locatia este ok, curatenie de nota 10, dar din pacate nu ni s-au schimbat prosoapele, desi se pretinde a fi un " castel" cu pretentii, iar ca priveliste... este o curte (amenajata ce-i drept) in mijlocul unei localitati... si cam atat Meniul este limitat, si foarte scump, interzis gurmanzilor... in pretul platit mi s-ar fi [...] ÔÇö vezi review
Camping & pescuit la Aita Medie [CV] [?]
  • IULIE, 2019
  • de: HORICA62 [11.07.19]

Colt de Rai, ospitalitate, omeniu, liniste si relaxare la Aita Mare Covasna

Un adevarat colt de rai, cu multa ospitalitate, omenie, liniste, relaxare si voie buna in zona de agrement Piscicol Aita Mare din Judetul Covasna numai la 46 km de Brasov, in directia Feldioara-Rortbav-Apata! Avand baie privata cu cabina de dus, uscator de par, toaleta in camera in zona de agrement pentru pescuit si plaja-piscina-sauna, din localitatea Aita Mare cele sapte casute pentru cazare sunt prevazute cu TV, frigider, si WI-FI gratuit. Casutele sunt rustic amenajate, cu multe flori, [...] ÔÇö vezi review [+47 poze]
  • DECEMBRIE, 2018
  • de: eLila [04.01.19]

O seară la Castelul Daniel din Tălișoara

Era de mult timp ├«n mintea mea ideea de a vizita un castel din Rom├ónia, care s─â func╚Ťioneze ├«n regim de hotel. Cu ceva timp ├«n urm─â, c─âutasem pe internet astfel de castele-hotel ╚Öi alesesem dou─â posibile destina╚Ťii, fie castelul Daniel din T─âli╚Öoar─â, fie Castelul Maria din Banpotoc. Aceste dou─â loca╚Ťii le aveam ├«n minte ca loc de popas ├«n urm─âtoarele noastre c─âl─âtorii, atunci c├ónd aveam s─â g─âsim momentul potrivit. La castelul Daniel din T─âli╚Öoara am ajuns ├«ns─â mai [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2018
  • de: Denisa13 [29.12.18]
  • RECOMAND─é

Un loc ideal pentru o iesire la aer curat

Cheile Varghisului se afla in Muntii Persani de-a lungul raului Varghis la limita dintre judetele Covasna si Harghita. Exista trei trasee marcate: 1. cruce albastra ÔÇô traseu de 4 km care urmeaza cursul raului, de dificultate reudsa, spectaculos prin numeroasele podete care traverseaza apa, flora si fauna dar si prin pesterile intalnite ce pot fi vizitate. Sunt 122 de pesteri atestate. 2. dunga galbena ÔÇô un traseu mai dificil care traverseaza cheile pe deasupra lor. Nu este un traseu [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
Casele de oaspeţi ale Contelui Kalnoky [Micloșoara] [?]
  • IULIE, 2018
  • de: Dan@47 [30.07.18]

Un altfel de sejur

In luna Iulie 2018 am rezervat un sejur de 2 nopti la pensiunea Contelui Kalnoky din Miclosoara, Covasna. Domeniul cuprinde castelul-muzeu si o casa de oaspeti formata din trei corpuri distincte, case vechi taranesti, in stil secuiesc, curte si dependinte (bucatarie, grajd, camara, spalatorie, etc). Arhitectura, mobilierul si decoratiunile interioare reconstituie atmosfera de secol 19. Contele Kalnoky si Contesa sunt niste oameni prietenosi, calzi, atenti cu musafirii. Ce mi-a placut la [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]

Cheile Varghisului

Buna dragilor, Un start excelent al sezonului estival l-a reprezentat pentru noi excursia de o zi la Cheile Varghisului. Localitatea Varghis este situata la cca 8 km de Baraolt, iar pana la poienita de unde incep Cheile se parcurge un drum modernizat cu asfaltul ca-n palma, cu o singura banda si cu zone de dublare de cca 10 km urmat de o portiune neasfaltata dar accesibila pentru orice tip de autoturism de cca 1.5 km. Vremea a fost perfecta pentru drumetie, insorita, cca 20 grade. [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]
  • AUGUST, 2017
  • de: dorgo [12.01.18]

Cheile V├órghi┼čului

Desi salbatice si greu de cucerit, precum o fata frumoasa dar cam fi╚Ťoasa, odata cu asfaltarea celor 9 Km de drum din satul Varghis si pana-n chei (exista totusi, dupa cei 9 Km de asfalt si vreo 5-600 metri de drum prost), acestea au iesit din izolare si anonimat. Cheile leaga judetul Covasna (Varghis) si Harghita (Meresti), au 4 Km lungime, nu sunt greu de parcurs desi sunt pe alocuri, pietroase, anfractuoase, stancoase sau inguste. Esti nevoit sa traversezi raul Varghis peste 7 poduri. [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre