Vacan╚Ťa ├«n IZVORU MURE╚śULUI / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Cabana 'Munte' [?]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: tatet55 [13.09.20]

Mini vacanta la Izvoru Muresului

Cabana Munte la Izvoru Muresului Situata in localitatea Izvoru Muresului, am ales aceasta cazare prin Booking.com, am calatorit cu masina, timp parcurs cca. 8 ore cu oprire la Tusnad (servit masa) si Miercurea Ciuc (aprovizionare). De la inceput fac precizarea ca locatia nu este o pensiune ci poate fii incadrata ca o casa de vacanta, avand la parter living spatios, bucatarie dotata corespunzator (minusuri: lipsa prajitor paine si cuptor cu microunde), baie. La etaj unde se ajunge pe [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]
Mănăstirea Izvorul Mureșului

Lumina din inima Ardealului

În a╚Öteptarea ridic─ârii restric╚Ťiilor generate de pandemie, deschid cu grij─â sertarul în care stau aliniate recenzii care nu au apucat înc─â s─â fie aduse în aten╚Ťie. A╚Öadar, cu nostalgia vremurilor în care drumurile ne purtau prin locuri de vis ale ╚Ť─ârii, prin locuri ne╚Ötiute de mul╚Ťi dintre noi, ori prin locuri în care ne dorim s─â ne întoarcem cândva, scriam, înc─â din toamna anului trecut, c─â am ajuns în Bucovina [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
Descoper─â Izvoru Mure╚Öului ╚Öi Muntele Gre╚Ťe╚Ö
  • APRILIE, 2016
  • de: Lucien [05.03.17]
  • RECOMAND─é

M─âr╚Ťi╚Öor - Flori ╚Öi z─âpad─â pe Muntele Gre╚Ťe╚Ö (Izvorul Mure╚Öului)

Articolul de fa╚Ť─â, elaborat ├«n primele zile ale lunii martie, este cadoul pe care ├«l fac de M─âr╚Ťi╚Öor cititoarelor c─âl─âtoare ├«mpreun─â cu care Am Fost Acolo. Muntele este un pretext, dar frumuse╚Ťea voastr─â ╚Öi a florilor r─âm├óne... Muntele Gre╚Ťe╚Ö se afl─â imediat la sud-est de sta╚Ťiunea turistic─â Izvorul Mure╚Öului. Muntele are o form─â de con turtit, destul de regulat─â, cu un diametru de circa 1 km. La poalele sale estice trece drumul european E578 (sau DN12) Miercurea Ciuc [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
Mănăstirea Izvorul Mureșului
  • AUGUST, 2016
  • de: Floryn81 [31.08.16]
  • RECOMAND─é

M─ân─âstirea Izvorul Mure╚Öului - o oaz─â de credin╚Ť─â ├«ntr-o mare de flori!

├Än plimb─ârile noastre din aceast─â var─â am tranzitat o zon─â superb─â aflat─â ├«ntre ora╚Öele Gheorgheni ╚Öi Miercurea Ciuc. P─âdurile de brazi, mun╚Ťii, casele r─âsfirate ╚Öi aerul curat - toate aceste elemente compun un cadru natural deosebit completat de r├óul Mure╚Ö care ├«╚Öi are izvoarele pe aceste meleaguri. ├Än plus, asfaltul pe DN 12 este bun, ceea ce mi-a permis ╚Öi mie (╚Öoferul) s─â trag din c├ónd ├«n c├ónd cu ochiul la frumuse╚Ťile naturale din jur. Deoarece nu am avut motive [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
Bradul Argintiu / Ezustfenyo Hotel 2

Voi trece mereu

De ce voi trece mereu? Pentru ca mi-a placut foarte mult. De ce mi-a placut? Pai tocmai ce m-am apucat sa va povestesc, dar imi puneti prea multe intrebari si pierd esentialul. Era o frumoasa luna de iulie si tocmai ce ne-am trimis fetita intr-o tabara de "supravietuire in munti", la Rasnov sau pe langa. (ati citit bine, de supravietuire).De fapt este vorba despre un fel de tabara de cercetasi Himalaya(US gen). Eram doi "parinti tineri si nelinistiti", singuri pe lume si cu dor de duca. [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]
Descoper─â Izvoru Mure╚Öului ╚Öi Muntele Gre╚Ťe╚Ö

Izvorul Muresului, la poalele Hasmasului Mare

Izvorul Muresului este o locatie putin cunoscuta si foarte putin cautata de catre turisti. Intr-un fel exista si o parte buna a acestei probleme pentru ca aici nu s-a instaurat izul acela de loc comercial. Este exact imaginea din povestile copilariei cu cateva casute imprastiate pe un deal la poalele muntelui, toate albe acoperite de zapada si cosuri fumegand in amurg. Statiunea a prezentat interes pana in anii '90, fiind preferata in general de elevi si studenti. Dupa aceasta perioada, fara [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
Bradul Argintiu / Ezustfenyo Hotel 2

Bradul Argintiu, un loc pitoresc in munti

La Izvorul Muresului, Bradul Argintiu sau Ezustfenyo in varianta ungureasca reprezinta un pol pentru turismul local, acesta fiind singura unitate hoteliera din statiune. Hotelul este unul de traditie in zona datorita a multor ani de functionare fara concurenta insa recent au inceput sa isi faca prezenta si cateva pensiuni. Bradul Argintiu nu este un hotel de lux, este clasificat la doar doua stele insa iti ofera o cazare decenta in camere curate care iti asigura toate utilitatile strict [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM