ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2022
? ADULȚI
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Izvor

În Izvoru Mureșului e o cazare foarte bună pentru grupuri mari și evenimente dar se poate merge și individual. La cazare este Vali dar și prietenul lui, Borda, care, ocazional este și monitor de schi.

Complexul este ceaușist și gândit în vremurile de atunci dar poate fi folosit bine-mersi și acum. Deși srie că se numește complex sportiv, poate oricine să beneficieze de cazare acolo.

Are 3 vile, fiecare cu 3 nivele, numite Horea, Cloșca și Crișan și o clădire mai mare care are și camere de închiriat dar și bar și cantină. Se poate solicita masa acolo. Mai în spate este o clădire pe care scrie Club și care are sală de spectacole la etajul întâi, parcă și sală de sport la parter (nu sunt sigură) și teren de fotbal în față. Toate clădirile astea sunt într-o curte largă care are o intrare chiar din gară, de pe peron, peste drum de clădirea gării și alta din șosea.

Prin curte mai sunt două sau trei vilișoare cu arhitectură locală mai arhaică dar părăginite rău și nefolosite. Nu sunt funcționale. Asta mă face să cred că în curtea asta a existat o locație turistică mai veche peste care au fost puse amenajările astea mai noi dar nu-s curioasă să studiez istoricul locului.

Eu am fost la ei de trei ori: de două ori mai demult cu speologii și odată, mai recent, cu bezmeticii ăștia care fac drumeții pe munte și seara chef la cabană. Prima dată am stat în vila Crișan la etajul 2. Sunt 2 camere duble acolo și le-a luat grupul meu. A doua oară tot la Crișan, la parter, în cameră triplă și ultima dată, tot parter, în vila Cloșca.

A fost un loc bun pentru noi. Era februarie și aveam zăpadă. Aveam ceva concurs de chitare și zdrăngăneau iarăși peste tot: în bar, în sala de evenimente, pe holuri, ca de obicei, ba chiar și prin vecini, prin crâșme, pe la Veverița și pe unde mai ajungeau. Era hai mare și nimeni nu comenta (nu ca acum).

Am avut o cameră de 3 locuri, am făcut dezastru – nu știu cum că n-am avut chef în cameră, aveam spații potrivite pentru chef – am pierdut niște lucruri importante (suveniruri, nah, amintiri), am mâncat ceva ronțăieli prin cameră că mesele le serveam afară și-am umplut camera de cipsuri, grisine, biscuiți și crănțănele – nu știu cum nu s-a supărat nimeni pe noi. Am avut în hol oale cu vin fiert și multe sticle – toate vilele aveau, fiecare cu oala sa. Începeam devreme și terminam târziu.

Am stat 2 nopți dar am făcut multe. Am avut și foc de tabără în conformitate cu reglementările în vigoare.

Erau camere de 2 sau 3 locuri în cele 3 vile. În clădirea cu barul erau și cu 4 locuri și acolo stăteau organizatorii și vedetele că erau mulți și umblau mereu însoțiți, aveau echipe mari.

Camera era ok. Paturile nu erau înalte și asta mi-a plăcut. Toate camerele sunt cu baie, din ce știu eu. Apa nu era prea caldă dar ne-am descurcat dar aveau țevile de încălzire un fâșâit de, în mintea mea, numai a zdrăngăiată de chitară îmi suna.

De masă nu-ș ce să scriu, unii au avut 3 mese zilnic, alții doar md, alții doar prânzul plus c-am avut tot felul de tratații de peste tot și de toate cele deci a fost maxim alambicat, care - cum a avut chef. Unora nici nu le-a mai trebuit (masă) erau ocupați cu scripca.

despre SERVICII

Serviciile nu prea le-am înțeles dar mi-a plăcut. M-a plimbat Borda cu suv ul lui 2 minute prin Izvor ca să ajungem la focul de tabără că a zis că el îi dă drumu' , fără el nu mișcă nimeni un deget și la plecare, ultima zi, era barul plin cu directori și ne-am luat la revedere de la toți. Nu mai știa nimeni, habar n-avea care-s din gașca noastră, care-s gazde, care-s din Izvor sau nu dar era okei. Toți erau okei ????, ... și mai erau niște fete prin curte care au venit după noi, în ziua plecării - dar au dispărut repede. Ziceau că sunt angajate la complex și locuiesc în Izvor dar n-am făcut diferența față de participanți. Erau toți de gașcă. Apoi am rămas singuri în complex, în curtea aia mare și nu trăiam prima dată trauma asta ????, a mai fost și înainte că tot ultimii plecam. Înainte veneam în noiembrie, acum în februarie. Noroc cu veverița, am mai fost încă o dată înainte de plecare. Cheia am lăsat-o într-un loc, ne-au spus fetele mai devreme.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Uai, condițiile... Nu-s cuvinte. Am avut parte de multe lucruri.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am mâncat la Veverița. Aveau și la cantină în complex, 3 mese, la alegere dar am uitat să plătesc la venire apoi nu s-a mai putut solicita dar a fost mai bine că era prea cuminte, ca la școală și meniu modest, și ieftin - adevărat - și toată lumea chiulea la Veveriță la bere.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația mie mi-a plăcut foarte mult deși era relativ minimalistă dar aveam gașcă mare și asta schimba mult lucrurile și percepția.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distracție am avut multă și peste tot deși mare parte din zi era liniște în complex dar chiuiam prin alte părți.

Trimis de Mioritik in 03.05.22 17:34:25
Validat / Publicat: 03.05.22 18:22:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IZVORU MUREȘULUI. A mai fost în/la: Tot aici

VIZUALIZĂRI: 272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Complex cazare Izvoru Mureșului, vila Crișan

Mioritikscris / TELEFON [03.05.22 18:11:45] »

Pls attash

https://youtu. be/XHeAdgk9ibA

webmasterX [03.05.22 18:24:03] »

Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂCabana 'Munte':