Vacan╚Ťa ├«n ZETEA [HR] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Unde mâncăm în zona Zetea - SubCetate
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: crismis [27.10.20]
  • RECOMAND─é

M├óncare excelent─â ├«ntr-un decor rustic nepreten╚Ťios

Terminaser─âm de vizitat Lacul Zetea ╚Öi Cascada V─âr╚Öag, ba, bonus ni s-a ar─âtat ╚Öi turnul de belvedere din apropierea cascadei, iar la Parcul de Animale S─âlbatice eram a╚Ötepta╚Ťi abia la ora 16, ceea ce ├«nsemna c─â mai de╚Ťineam ├«nc─â aproape 2 ceasuri cu care nu prea ╚Ötiam ce s─â facem. P─âi... ce-i mai bun─â ╚Öi mai bun─â dec├ót o repriz─â de leneveal─â?! O repriz─â de leneveal─â combinat─â cu una de ron╚Ť─âit, desigur. Pe drumul dinspre cascad─â, mi-am amintit c─â parc─â [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: crismis [26.10.20]
  • RECOMAND─é

Barajul Zetea, Cascada Vărșag și Parcul de Animale Sălbatice (Izvoare)

Unul din obiectivele pe care ╚Ťineam musai s─â-l vedem era Parcul de Animale S─âlbatice de la Izvoare/Iv├│. Citisem pe undeva c─â trebuie s─â-╚Ťi anun╚Ťi vizita ├«nainte, a╚Öa c─â am c─âutat pe net un num─âr de telefon, la careTati a sunat chiar ├«n diminea╚Ťa cu pricina. A r─âspuns ├«nsu╚Öi ghidul ╚Öi, dup─â un schimb de replici, Tati mi-a comunicat mul╚Ťumit: ÔÇ×A zis c─â ne a╚Öteapt─â oric├ónd p├ón─â ├«n ora 16!ÔÇŁ Ne-am urcat ├«n ma╚Öin─â ╚Öi am urmat DN138 spre Gheorgheni, drum ce [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
Pensiunea Honor Villa [Izvoare] 3
  • de: Donutz [19.08.20]

In Secuime sunt gazde primitoare

Mi s-a parut mereu ca in Tara Secuiasca cazarile sunt mai elegante, mai pentru turisti, iar cei de acolo sunt cu mai multa grija. Si asa a fost si aici. O locatie destul de mare, compusa din doua vile, de lemn, cu etaj. Completata cu o suprafata mare de padure, in care se organizeaza, contra cost, drumetii de ÔÇťvizionareÔÇŁ a animalelor salbatice: caprioare, cerbi, mistreti. Putin mai incolo, o alta zona in care se pot urmarii ursii (cu un ghid platit). Langa exista un baraj, unde poti [...] ÔÇö vezi review
  • de: AZE [20.09.19]
  • RECOMAND─é

De văzut prin Zetea și împrejurimi

La ora de rom├ón─â profesoara spune:-Gyuri spune te rog o propozi╚Ťie -Duminic─â me duc la pedure. -Gyuri drag─â nu-i bine. -Atunce nu me duc...   Chiar dac─â unii locuitori din zona descris─â au avut ceva probleme la orele de limba ╚Öi literatur─â rom├ón─â, adev─ârul este c─â zona este de vis din punct de vedere turistic. ├Än urm─âtoarele r├ónduri voi descrie c├óteva obiective vizitate de mine ├«n Zetea ╚Öi ├«mprejurimi. Am relatat ├«n ultimul articol c─â am ajuns ├«n zon─â cu ocazia [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Pensiunea Sâncel / Szencsed Panzio [?]
  • de: AZE [13.09.19]

Descriere Pensiunea Sâncel

├Än august anul curent am avut parte de un eveniment deosebit, ├«nt├ólnirea de 30 de ani de la absolvirea liceului. Cum ultimele 2 ├«nt├ólniri cea de 10 respectiv 20 de ani au fost organizate ├«n Sibiu aceast─â a treia ├«nt├ólnire s-a organizat ├«ntr-o localitate departe de Sibiu dar aproape de domiciliul unor fo╚Öti colegi/colege de clas─â. Locul unde s-a organizat evenimentul este Pensiunea S├óncel/Szencsed Panzio de l├óng─â lacul de acumulare Zetea ├«ntr-un cadru natural deosebit. Dup─â [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Descoper─â zona Zetea

Frumos in Tinutul Secuiesc. Cariera Suseni, Lacul si barajul Zetea, Cascada Varsag

Tinutul Secuiesc este o regiune prea putin vizitata de noi romanii cu toate ca este extrem de populara in randul maghiarilor din Romania si din Ungaria. Discutam de partea de sud-est a Transilvaniei, cuprinzand judetele Covasna, Harghita, Mures, Cluj, o parte din Alba si Bacau. Zona este una predominant de munte si deal asa ca cele mai multe obiective turistice din zona sunt cele naturale: cascade, munti, lacuri. La acestea se mai adauga castelele sau conacele secuiesti in special prezente in [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
Pensiunea Aktiv Relax [Izvoare] 3
  • DECEMBRIE, 2017
  • de: Testosu [05.01.18]

Craciun la... Relax

Asa cum am promis, voi spune cateva cuvinte despre cazarea aleasa in aceasta faina zona unde am petrecut vacanta de Craciun, in Secuime. Dupa ce am ales zona in care dorim sa mergem, asta cu vreo 2 luni inainte de data sejurului, am inceput sa-l punem la treaba pe ÔÇťprietenulÔÇŁ nostru booking.com Pe booking.com nu sunt foarte multe locuri de cazare listate in acea zona, dar de la prima vedere ne-a placut tare mult o pensiune. Este vorba de Pensiunea Relax din satul Izvoare. Intrunea toate [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
  • DECEMBRIE, 2017
  • de: Testosu [03.01.18]

Loc de poveste!

As incepe prin a va dori sa aveti parte de un an 2018 plin cu sanatate, liniste, fericire, un an care care sa va aduca implinirea a ceea ce va doriti cu adevarat. Daca in anii trecuti am fost in vacantele de Craciun, prin fainele zone, cu ÔÇťrezonantaÔÇŁ, ale tarii noastre, petrecand Craciunul ba in Maramures, ba in Bucovina, dar si in Apuseni, sau Marginimea Sibiului, credeam ca nu voi mai gasi un loc de pe la noi care sa ne impresioneze atat de placut. Si zic asta prin prisma faptului ca [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Pensiunea Vidra Bungalow Park [╚śica╚Ö─âu] 3

Oaza de liniste

Pentru cei care doresc sa evadeze din aglomeratia orasului este una din locatiile ideale. Spatiile de cazare sunt individuale, curate si cochete. Informatiile si imaginile de pe site corespund realitatii. Gazdele sunt foarte primitoare si fac totul ca sa te simti bine. Incercati gulasul cu carne de vita si clatitele cu dulceata de afine. Neaparat sa urcati pe Varful Madaras si la Cascada Szoko. Sunt drumetii accesibile tuturor. In apropiere se afla localitatea V─âr╚Öag in care se ajunge [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
  • IUNIE, 2011
  • de: sunflower [27.02.12]

Zetea - raiul fotografiilor

Tinutul despre care va voi scrie cateva cuvinte nu cred ca il veti gasi la vreo agentie de turism din Romania, desi frumusetea privelistilor iti taie respiratia. Cei care profita mai ales de puterea de seductie a locurilor si de ospitalitatea locuitorilor sunt grupurile de turisti din Ungaria, care se perinda in valuri, cu autocare sau pe cont propriu... Este vorba despre localitatea Zetea, din judetul Harghita. Este un satuc pitit printre dealuri, la 10 km de Odorheiul secuiesc. Drumul este [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM