Vacan╚Ťa ├«n MIERCUREA CIUC / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 6]

Afișate impresii [1 - 10]
Hunguest Fenyo Hotel (ex Bradul) 3
  • IULIE, 2021
  • de: elise [27.07.21]

Hunguest Hotel Fenyo - un hotel de 3 stele cu pre╚Ťuri ╚Öi preten╚Ťii de 4

Iar─â╚Öi ├«ntrebarea ├«ntreb─âtoare: unde mai mergem ├«n weekend? De╚Öi excursia aceasta era pl─ânuit─â de ceva timp, ├«ntruc├ót am stabilit s─â o facem cu o ocazie special─â: ziua mea de na╚Ötere, ╚Öi m─â g├óndisem la traseu cu ceva timp ├«n urm─â, dar nu ╚Ötiam exact c├ónd s─â ├«l facem... Prin urmare, s-a g─âsit ocazia perfect─â;) Ne doream s─â mergem la Lacul Ro╚Öu, s─â vedem ╚Öi Cheile Bicazului, Lacul Bicaz, Lacul Sf. Ana, astfel c─â un loc de cazare potrivit mi s-a p─ârut Miercurea [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
  • de: AZE [06.06.21]

╚śumuleu Ciuc ÔÇö sau alt─â minune din Transilvania

Am revizitat una din minunile Transilvaniei. Indiferent cum o iei dac─â e╚Öti sau nu cre╚Ötin dac─â crezi sau nu, dac─â ai fost sau nu vreodat─â ├«ntr-un pelerinaj ╚śumuleu Ciuc ├«n sine este deja o minune. Prin minune putem ├«n╚Ťelege aici adunarea a zeci de mii de oameni de Rusalii, c├óteva sute zilnic ├«n zile obi╚Önuite de exemplu. O binefacere at├ót pentru sufletul muritorului c├ót ╚Öi pentru turismul din ╚Ťar─â. S─â nu mai discut─âm de pelerinii care vor s─â se cazeze undeva sau s─â [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
  • APRILIE, 2021
  • de: tata123 [21.05.21]

╚śumuleu Ciuc ÔÇô loc de pelerinaj

M├óine, ├«n s├ómb─âta Rusaliilor catolice, credincio╚Öii catolici particip─â la cel mai mare pelerinaj din Rom├ónia, ├«ntr-un loc situat ├«n curm─âtura dintre mun╚Ťii ╚śumuleul Mare ╚Öi ╚śumuleul Mic. ├Än acest moment de respiro pandemic zeci de mii de oameni sunt a╚Ötepta╚Ťi ├«n zona Miercurea Ciuc pentru slujba religioas─â de Rusalii. ├Än aceast─â prim─âvar─â capricioas─â am vizitat bazilica de la ╚śumuleu Ciuc chiar ├«n prima zi a Pa╚Ötelui catolic. Auzisem de at├óta timp de acest loc [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
Cetatea Miko & Muzeul Secuiesc al Ciucului
  • de: AZE [10.01.21]

├Än vizit─â la secui ÔÇö Muzeul din Miercurea Ciuc

S├«nt dator cu un articol. Am promis ├«nc─â ├«n octombrie 2020 atunci c├ónd am f─âcut o excursie de o zi ├«n Miercurea Ciuc ╚Öi ├«mprejurimile sale c─â voi descrie muzeul ora╚Öului care mi se pare printre cele mai moderne ╚Öi dotate de acest fel din ╚Ťar─â. Acest lucru este confirmat ╚Öi de al╚Ťi vizitatori din grupul nostru AFA unul din ei caracteriz├ónd c─â s-ar putea petrece oric├ót de mult timp ├«n acest muzeu interesant. Personal am alocat aproximativ o or─â, or─â care s-a lungit la [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
Unde mâncăm în Miercurea Ciuc și împrejurimi
  • de: crismis [22.11.20]
  • RECOMAND─é

Ne-a plăcut și am recidivat deja!

V-am povestit deun─âzi despre scurta, dar pl─âcuta noastr─â experien╚Ť─â turistic─â la pensiunea San Gennaro din Miercurea Ciuc. Am ╚Ťinut s─â dedic un articol separat restaurantului-pizzerie San Gennaro pentru cei care, trec─âtori fiind prin frumoasa urbe, vor sim╚Ťi nevoia de o pauz─â de refre╚Öuire sau, poate, de o m├óncare gustoas─â, g─âtit─â ╚Öi servit─â cu drag. ├Än primul r├ónd, se cuvine s─â v─â reamintesc unde-l g─âsi╚Ťi. Pe scurt, ├«n centrul vechi al ora╚Öului. Dac─â sunte╚Ťi [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
  • de: crismis [21.11.20]

Plimbare de voie prin Miercurea Ciuc

├Än Miercurea Ciuc am vizitat 2 obiective turistice din categoria hard, ├«n leg─âtur─â cu care au curs r├óuri de cerneal─â ╚Öi s-au tocit taste de tastatur─â; am├óndou─â m-au impresionat teribil: Cetatea Mik├│ (azi Muzeul Secuiesc al Ciucului) ╚Öi Bazilica ╚śumuleu Ciuc. Recunosc, m-a str─âb─âtut un g├ónd, s─â le prezint separat cu lux de am─ânunte, s─â facem ├«mpreun─â c├óte o excursie aprofundat─â prin istorie, stiluri arhitectonice, dogme religioase... V-ar fi pl─âcut?! C├ótorva, foarte [...] ÔÇö vezi review [+59 poze]
Pensiunea San Gennaro 3
  • de: crismis [16.11.20]
  • RECOMAND─é

O pensiune micu╚Ť─â, dar extrem de inimoas─â!

Pentru cazarea din Miercurea Ciuc am ales Pensiunea San Gennaro, argumentele principale fiind nota excelent─â de pe booking (9,7), faptul c─â se afl─â ├«n centrul vechi al ora╚Öului ╚Öi c─â ofer─â loc de parcare. ╚śi, desigur, pre╚Ťul absolut rezonabil, 230 lei/noapte, incluz├ónd ╚Öi micul dejun. Am rezervat una din cele 3 camere duble ale pensiunii pentru 2 nop╚Ťi, cu posibilitatea de a anula gratuit p├ón─â cu 2-3 zile ├«nainte de sejur. Din fericire, nimic nu ne-a ├«mpiedicat s─â ajungem! :) [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
  • de: AZE [09.10.20]

Miercurea Ciuc ÔÇö la pas

Am fost la Miercurea Ciuc... ├«ntr-o zi de miercuri. Dac─â tot am r─âmas ├«n 2020 f─âr─â vacan╚Ťa principal─â f─âr─â voia mea ╚Öi din motive pandemice cu ocazia unui nou concediu for╚Ťat am continuat cu excursiile de o zi chiar mai departe de cas─â. De aceast─â dat─â am plecat pe ├«ntuneric ╚Öi m-am ├«ntors tot pe ├«ntuneric dar mul╚Ťumit de ceea ce am v─âzut. Ca de obicei caut locuri nevizitate de p├ón─â acum, am ales c├óteva obiective s─â m─â pot ├«ncadra ├«n timp, drumuri bune (eu m─â mai [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
La pas prin zona Miercurea Ciuc

Barajul Frumoasa, un loc ce nu merita ratat!!

Aceasta este o continuare a experientei de care ne-am bucurat in urma cazarii la Miercurea Ciuc. Intr-un articol anterior am mentionat vizita facuta la Cetatea Miko si Muzeul Secuiesc al Ciucului (vezi impresii). As vrea sa va povestesc despre un alt loc ce ne-a atras atentia, mai intai citind anumite impresii despre el, apoi vazandu-l cu ochii nostri. Este vorba despre Barajul Frumoasa. Cum ajungem? Din Miercurea Ciuc urmam traseul (indicatorul) catre Comanesti (jud. Bacau), [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
Cetatea Miko & Muzeul Secuiesc al Ciucului

Cetatea Miko si Muzeul Secuiesc al Ciucului

Alegand sa stam un weekend in Miercurea Ciuc, ne-am facut o serie de obiective, locuri pe care sa le vizitam. Asadar sambata dupa micul-dejun ne-am suit in masina, noi fiind cazati la Hotel Park*** si cu ajutorul lui Waze (un prieten de incredere­čśâ) am tastat destinatia: Cetatea Miko. Am mers cu masina aproximativ 7 minute, gasind foarte usor parcare in fata Cetatii Miko. Langa aceasta cetate se afla 3 parcari, destul de libere, nu stiu daca asa a fost dintotdeauna sau doar acum avand [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM