ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2022
JUL-2022
Cuplu
EXCELENT

Hunguest Hotel Fenyő - Miercurea Ciuc

Hunguest Hotel Fenyő - Miercurea Ciuc.

În excursia noastră prin Ținutul Secuiesc, a trebuit să și avem unde pune capul jos. Deoarece Miercurea Ciuc a fost aleasă drept “bază” , ne-am cazat la Hunguest Hotel Fenyő, un hotel de 3 stele. Nu chiar nou, dar, deși camerele nu sunt prea modernizate, generosul SPA, da!

Este situat în centru, centru unde puteți ajunge trecând prin frumosul Parc Central al orașului. Coordonatele sunt: 46°21' 31.1"N 25°48' 02.5"E.

Parcarea - este pe strada din fața hotelului, unde este loc suficient.

De remarcat faptul că există și o binevenită rampă de acces, deoarece sunt ceva trepte până la intrare.

Holul - este relativ mare, dotat cu fotolii și canapele, dar lipsit, nu se știe din ce motive, de tradiționalul bar. Nici o problemă, alături este o terasă cu de toate! Cu ajutorul celor două lifturi, putem ajunge ușor până la etajul opt al hotelului.

Camera - mare, încăpătoare, în ciuda tradiționalelor deja, scaune/fotolii, și o măsuță. Minibarul aprovizionat ca la carte, plasă de țânțari la fereastră, dar... nu este aer condiționat! Bine, Miercurea Ciuc este o zonă rece mai tot timpul anului, dar în iulie-august? Paturile comfortabile, destul de largi, cu saltele bune. S-a intrat zilnic în camere, înlocuind prosoapele și colectând resturile.

Baia - suficient de mare și ea, cu cadă și dotările de rigoare - geluri, săpunele, căști de baie. Deasemeni, destul de important, prosopul așezar în fața căzii, unde se poate ieși fără riscul de a aluneca.

De reproșat televizorul tip vechi, dar asta nu prea ar conta. Ce a contat a fost lipsa programelor, care evoluau după următorul program: purici, purici, lipsă post, purici, știti, știri, știri, purici... posturi în maghiară.

Dar micul dejun... cel mai bogat și variat pe care l-am întâlnit vreodată! Iar “colonelul” care era pe post de șef de sală, extrem de politicoasă (era o ea!), amabilă, serviabilă. Nici nu apuca un produs să se termine că era imediat completat!

Peste tot era ordine și curățenie, respect și amabilitate, de aceea recomand cu căldură acest hotel.

Trimis de puiutea in 10.07.22 14:32:32
Validat / Publicat: 10.07.22 15:37:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MIERCUREA CIUC

VIZUALIZĂRI: 1246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere generală a hotelului.

[10.07.22 18:23:46]

@puiutea:

cred ca asta avea un rol important in starea de bine a inceputului de zi. Iar in rest, cu plusuri si ceva minusuri

, cred ca nu a fost nici o problema.

Felicitari, votat cu mare drag!

[10.07.22 18:29:04]

Cu adevărat un bun început de zi! Iar cu purecii ... i-am ignorat, am citit de pe tableta! ????. Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.07.22 19:27:31]

Pentru luna viitoare ne dorim să vizităm județele Covasna și Harghita, nu am mai ajuns acolo de ani buni, deja am început să caut pe saiturile de cazare, iar Hunguest Hotel Fenio poate fi o posibilă variantă. În caseta tehnică nu e menționat prețul, cât ați plătit pentru cele 4 nopți?

Treaba cu colonelul e veche, colonel avem și acasă, am fi prea îndrăzneți să credem că noi bărbații suntem number one... E ca în bancul cu tipul care merge la o librărie și întreabă dacă au cartea „Bărbatul, factorul cel mai important într-o familie” , și i se răspunde că poate merge la etajul 1, acolo e literatura SF.

Mi-a plăcut review-ul, aștept continuarea.

Gânduri bune!

[10.07.22 22:10:18]

@Safta Radu: Nu am menționat prețul pentru ca am fost în grup, într-o excursie, dar va puteți aștepta la 300 lei pe noapte!

Desigur ca avem și acasă un colonel, ce ne-am face fără el?

Va urma un review al excursiei, sper să-mi vina inspirația! ????

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot, toate cele bune!

Zoazore
[11.07.22 11:50:53]

@puiutea: Nene, trecusi de la germana la maghiara? D-asta nu stiu decat putin (a se citi doua injuraturi, saluturile si cum ma intitulez in CI)

Dar despre hotel... numai de bine!

lipsa barului face ca acel spatiu mare si gol sa para si mai mare, si mai gol!

cunoscandu-va, eu cred ca nici asta n-a contat prea mult!

eiii, da! Asta chiar a contat! Se stie ca in secuime, ca si-n Bucovina, se mananca foarte bine!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.07.22 11:59:26]

@Zoazore:

Nene, trecusi de la germana la maghiara? D-asta nu stiu decat putin

Hai să te ajut cu încă un cuvânt: fenyő ăsta din titlu înseamnă fix... brad. Adică nu și-a schimbat numele, ci doar limba în care e scris. Lucru care nu mi se prea pare corect, având în vedere țara unde e situat. Dar mno...

Zoazore
[11.07.22 12:44:17]

@Dragoș_????????: Multumesc mult! Imi mai amintesc asa, ca prin vis, cuvinte.

Dar, da, e cam aiurea sa foloseasca nume maghiare. Macar puteau folosi celebrele placute bilingve!

[11.07.22 17:57:49]

@Zoazore: Pai... ce sa fac și io, ma adaptez regiunii. Ca mâine ma mut în regiunea Elveția! ???? Io sunt mai sărac în vocabular, în 4 ani de stat la Timișoara, n-am învățat decât o înjurătură (una) ???? Asa este, cu bar-barul m-am descurcat, de TV. n-am avut nevoie (am tableta mea, sunt "pioner"). Dar la masa... ei bine, m-au carat în fiecare zi cu roaba la autocar! ???? Și sa știi ca și în Maramu' ne-au îndopat aia ca pentru taiere!

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot, toate cele bune! ????

[11.07.22 18:05:48]

@Dragoș_????????: Da, cam asta am zis și eu 5 zile, "mno"... când vedeam ce steaguri erau postate pe la balcoane și prin curți! Chiar am vrut să-mi intitulez review ul "O excursie în Ungaria", dar... mno! As vrea sa facem și noi, Ținutul Romanesc, ce fac ei, secuii, în acea zona! Vorba aia, "Dacă nu-i poți înfrânge... fa ce fac ei! Ca fac bine!

[11.07.22 18:18:14]

@Zoazore: Nici măcar acolo unde vin și alții, de prin străinătății, nu au tradus!! ???? Ne uitam ca boii la plăcuțele de pe lângă izvoare, și nu știam dacă sa bem, sa băgăm picioarele, sa ne spălăm hainele... Adică, la niște izvoare de renume internațional - Borsec exporta jumătate din ce îmbuteliază - sa nu pui tu, AUTORITATE OFICIALA, o plăcută lămuritoare? Dar tot noi suntem de vina... "Capul ce se pleacă sabia nu-l taie / Dar cu umilință lanțul incovoaie" ????

ms65
[12.07.22 03:45:28]

Frumos, am stat si eu la acest hotel acum vreo 12 ani - vezi impresii -

sef pe acolo era Janos Kurko care la un moment dat a fost si presedintele Federatiei Romane de Hochei (ca doar patinoarul este chiar in spatele hotelului). Ce imi aduc aminte e ca in camere era incalzire in podea, televizoarele erau Samsung, cu tub, erau si cateva programe cu muzica.

Am stat si in camera cu vedere la parc dar si pe spate, cu vedere la patinoar si hotelul sportivilor. A fost o sedere placuta, mancarea f buna, hotelul ff aproape de centru, nu am avut niciun fel de probleme.

LE acum am observat ca primul review pe acest subiect imi apartine, chiar uitasem )))

[12.07.22 07:59:47]

@ms65: E un hotel bun, de reținut, . Bun, încălzirea e în podea, dar... de unde o reglezi și ce facem cu răcorirea, că iulie/august sunt totuși luni călduroase. Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

Dana2008PHONE
[14.07.22 08:47:21]

@puiutea: Frumos articolul felicitări! Un hotel de luat în seamă cu mâncare bună și Spa generos și modernizat.

Călătorii plăcute!

[14.07.22 09:23:47]

@Dana2008: Într-adevăr, merită cu prisosință! Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

mishu, ms65, puiutea, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂHunguest Fenyo Hotel (ex Bradul) :