ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2023
Business
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Lend One Room House

La Miercurea Ciuc am avut o cazare drăguță care mi-a plăcut mult. Nu este nici hotel nici pensiune. Este o anexă atașată unei case particulare. În curte este o clădire mai veche și foarte cochetă ce conține 3 garsoniere închiriate pe termen lung iar camera noastră este singura închiriată în regim hotelier.

Curtea mi-a plăcut foarte mult pentru că sunt copaci, e și-un brad falnic chiar la intrare în clădire și este iarbă pe jos. Există și baansoar în curte și un foișor bine mobilat, probabil cu obiecte de mobilier care sunt eliminate din casă: este și birou cu scaun și canapea cu fotolii și masă cu veioză.

Camera e un fel de garsonieră open space cu un perete întreg alocat zonei de dinind și masă pentru 3 persoane alături după care se află tv ul pe o noptieră, dulapul, ușa. Există 2 ferestre pe același perete: una după tv și una după masă. Pe partea opusă este patul iar în colțul camerei, între pat și ușă există câteva trepte cu gresie care se opresc în perete, pe o platformă, cam la înălțimea tăbliei de la pat și acolo e un dulam cam de 0,5 metri înălțime. Chestia asta personalizează mult camera. Nouă ne-a plăcut și am revenit.

Cel mai mult mi-a plăcut că e zonă liniștită pentru că accesul se face din Bulevardul Harghita dar se intră pe stradă secundară rustică, cu case cuminți și pomi fructiferi și după vreo 7 case apare această locație care pare că stă mereu cu poarta larg deschisă. Nici nu știu dacă are poartă, de fapt.

O dată am ajuns după ploaie și era curcubeu și totul proaspăt, altă dată era asfințit și aerul foarte ozonat de la copaci căci, deși administrativ este zonă urbană, practic, pare stațiune de odihnă la munte.

Oferă doar cazare. Există restaurantul Prince în apropiere și am auzit că și un market dar noi nu l-am văzut. Cel mai mult mi-a plăcut să servesc ceai cu pâine prăjită la locație. Am avut grijă să avem cașcaval la noi. Cafea, ness și zahăr am găsit în cameră plus niște cești largi, fancy dar ceai am adus noi.

Ne-a plăcut locația, am fost deja de 3 ori și nu știu ce mai urmează pe viitor. Drumul de acces are un șantier ce construiește un pod care va duce spre centrul orașului iar asta este, pentru moment, un inconvenient. Vedem ce va fi.

despre SERVICII

Asta a fost cel mai funny. Plecam din Băile Tușnad și am dat mesaj să întreb de unde iau cheile, asta pe la ora 10:00 dimi, pe whatsapp. A zis că nu-i nevoie să le iau de nicăieri că sunt în ușă, deci intrăm de-a dreptul, ca pe bulivar. Bun. Zice: după-amiază sunt în avion deci telefon indisponibil. Zic (presupunând) vacanță plăcută, zice: ????, tocmai s-a terminat, ne întoarcem. ????‍♀️... La cazare - totul bun, găsim o doamnă foarte grijulie care este mama, zice: ai vorbit cu omu' la telefon? Ca să-i spun ce face, eu - păcatele mele - nu, nici n-am telefon, când prind net pe undeva, abia, rezolv ce am. Veneam orbește ca cârtița. Totuși, am nimerit bine, fără probleme. Și fiind cazare intermediară, a 3-a oară am ajuns la ora 23:00, poate chiar 23:30 și, dacă nu cumva om fi dormit chiar cu cheia în ușă pe exterior, nici nu mai știu. Totul a fost bine deși curtea nu se închide.

Cumva, locația asta e găselniță, așa. Poate nu e de mult timp pe piață.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera mi-a plăcut foarte mult ca design și era și o atmosferă familiară, confortabilă. Maxim de relaxare e curtea, altfel, zona nu mă atrage să ies la plimbare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aici mi-au plăcut mult ceștile largi în care am servit ceaiul nostru și cafeaua lor și prăjitorul de pâine unde făceam sandwishuri cu cașcaval.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ca și locație mi-a plăcut mult curtea care era verde și plăcută dar zona nu prea că era trafic. Noroc că traficul era mai la distanță.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ne-am distrat în cameră la tv și jocuri și ne-am relaxat în curte dar timpul a fost mereu scurt. Abia am avut o oră în leagăn, în curte, la apus.

Trimis de Mioritik in 25.01.23 02:18:27
Validat / Publicat: 25.01.23 07:23:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MIERCUREA CIUC

VIZUALIZĂRI: 348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Lend One Room House

[25.01.23 07:22:45]

Mutat în rubrica "Lend One Room House, MIERCUREA CIUC" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[25.01.23 08:01:27]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[25.01.23 08:16:59]

MioritikPHONEAUTOR REVIEW