ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2018
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
SEP-2018

Un loc ideal pentru o iesire la aer curat

Cheile Varghisului se afla in Muntii Persani de-a lungul raului Varghis la limita dintre judetele Covasna si Harghita. Exista trei trasee marcate:

1. cruce albastra – traseu de 4 km care urmeaza cursul raului, de dificultate reudsa, spectaculos prin numeroasele podete care traverseaza apa, flora si fauna dar si prin pesterile intalnite ce pot fi vizitate. Sunt 122 de pesteri atestate.

2. dunga galbena – un traseu mai dificil care traverseaza cheile pe deasupra lor. Nu este un traseu dificil cu mici exceptii. Exista portiuni care traverseaza pe marginea peretelui stancos si abrupt, pe o carare foarte ingusta dotata cu lanturi. Pentru adultii fara rau de inaltime nu sunt probleme dar pentru copiii mici nu este chiar indicat. Eu am avut ceva emotii fiind insotiti, ca de fiecare data, de fetita nostra de 7 ani. Ea nu a avut probleme. Acest traseu nu este la fel de spectaculos ca primul dar are farmecul sau. Traseul trece prin niste poieni foarte frumoase, loc in care am intalnit caprioare. Am observat aici locuri in care animalelor li se asigurau hrana. N-am intalnit alte animale salbatice in afara acelor caprioare, desi cred ca ai sanse multe sa faci cunostinta cu un urs.

3. cerc rosu – traseu care traverseaza cheile mai sus decat traseul dunga galbena. Pe acest traseu n-am umblat asa ca nu pot povesti prea mult.

Noi am aflat de acest loc de la niste prieteni care ne-au invitat la o drumetie aici. N-am putut da curs atunci invitatiei dar am retinut locul si l-am vizitat cu alta ocazie... de 3 ori si cu siguranta nu ne vom opri aici.

Exista doua cai de acces: din satul Meresti (jud. Harghita) si din satul Varghis (jud. Covasna). Noi am ales de fiecare data sa mergem din Varghis. Accesul nu este unul greu. Din drumul national exista indicator si apoi se urmeaza drumul alfaltat pana in chei. Drumul este unul ingust dar care are locuri de refugiu destul de dese.

Pentru a avea acces in chei trebuie achitata o taxa de 5 lei/ persoana sau masina. Elevii, studentii si pensionarii platesc 3 lei. Banii sunt incasati de un custode. Fiind rezervatie naturala trebuie sa respecti regulile specifice.

In ambele capete ale cheilor exista cate o poienita foarte frumoasa unde este permisa camparea. Ultima data am dormit si noi aici o noapte, in cort. A fost o experienta frumoasa si ar fi fost si mai bine daca nu ne manca domnul castor pepenele pus la rece in rau.

Pentru cei care viziteaza zona trebuie sa stie ca nu exista decat in izvor, la aproximativ 100 de metri de primul podet, pe malul raului. Personal nu mi-a placut apa de aici, aceasta avand un gust salciu. Este bine sa aveti provizii de apa si mancare. Nu veti gasi nimic de cumparat aici. Va trebui sa dati o fuga pana in sat.

Cheile Varghisului au devenit un loc drag mie, loc in care voi reveni curand.

Trimis de Denisa13 in 29.12.18 17:05:18
Validat / Publicat: 29.12.18 21:46:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BARAOLT [CV].

VIZUALIZĂRI: 1414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 podet vazut din "gura" pesterii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCheile Vârghişului: