ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2020
JUN-2020
Cuplu
BUN

Tărâmul Lavandei din Mădăraș. Jud. Mureș

Cu toate că localitatea Mădăraș se află la doar 22 km de Tirgu Mureș, anul acesta a fost prima dată când am ajuns în acest loc deosebit de frumos, parfumat și colorat în mov.

Tărâmul lavandei din Mădăraș se întinde pe o suprafață de 50.000 mp și poate fi vizitat zilnic, între orele 9-20.

Noi am fost în timpul săptămânii, era multă lume, dar și spațiu suficient pentru toți vizitatorii.

Am parcat mașina, fără taxă, pe câmp la o distanță de cca. 300m de cultura de lavandă. Din parcare se urcă pe un drum de țară, în vârful dealului unde se află cultura de lavandă.

Vizita se face contra sumei de 10 lei/persoană. În schimbul acestei sume se poate alege un buchet sau un săculeț cu lavandă.

La mesele de la intrare sunt și alte produse obținute din lavandă, ca de exemplu: ulei, săpun, sirop.

În weekenduri, se fac sedințe foto cu recuzita amplasată în cultura de lavandă, contra sumei de 150 lei, de către un fototograf profesionist.

Recuzita poate fi folosită de oricine dorește, în mod gratuit.

După ce am intrat în câmpul cu lavandă, ne-am bucurat de parfumul liniștitor al acesteia. O plimbare de două ore printre florile de lavandă și prin zumzetul albinelor are un efect de relaxare profundă. Parcă te teleportezi automat într-o lume de basm care îți umple sufletul de bucurie.

Cu toate că era plin de albine pe flori, iar noi traversam de pe un rând pe altul printre tufele de lavandă, albinele nu ne-au înțepat, cred că erau foarte ocupate.

La Mădăraș are loc în fiecare an Festivalul lavandei. Anul acesta acesta se încheie pe data de 12 iulie.

Trimis de Dana2008 in 06.07.20 21:28:40
Validat / Publicat: 06.07.20 23:00:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în [ALTE ZONE]

VIZUALIZĂRI: 4098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Tărâmul Lavandei din Mădăraș. Jud. Mureș

[06.07.20 23:04:33]

@Dana2008:  Start vot! ???? Am tot văzut la TV tot ce a însemnat anul acesta lavanda și m-am bucurat ca oamenii au ales sa se bucure de aceasta frumusețe. Iar tu ești minunata. ​​

​​Felicitări, votat cu mare drag.

tata123 🔱
[07.07.20 09:49:25]

@Dana2008:  Uauu... ce poate face „aurul mov” ! De la an la an câmpurile de lavandă sunt tot mai căutate de oameni dornici să se bucure de câteva ore de armonie cu Natura. Din ce în ce mai mulți cultivatori au permis publicului să intre în culturile de levănțică, motiv de promovare și comercializare a produselor specifice. În contextul de anul acesta mulți dintre noi am fost dornici să „gustăm” puțin din libertatea oferită de Natură.

Voi ați fost mai norocoși la Mădăraș, suprafața cultivată e mai mare, planta era înflorită la maxim, plus că în prețul de intrare a intrat și un buchețel de lavandă proaspătă (la Țipărești-Prahova nu am primit nimic în contul celor 10 lei plătiți pentru acces, un buchețel de lavandă costa 15 lei) ​.

Superb! ​

[07.07.20 11:13:51]

@mishu:  ????

Azi noapte tu ai fost la cultura de lavandă din Mădăraș iar eu la ​o rugăciune de seară la Catedrala Adormirii Maicii Domnului.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou, vot și​ complimente!

Anul acesta ne-am îndreptat atenția spre destinații ​care de află la doi pași de casă, ei bine, 22 kilometri. Dacă nu era situația aceasta, poate ținteam mult mai departe. Nu știu de ce vrem întotdeauna să mergem cat mai departe.

Călătorii plăcute! Numai bine! ​

[07.07.20 11:20:52]

@tata123:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Anul acesta a fost altfel din punct de vedere al ieșirilor in natură.

S-a întâmplat ceva​​... este anul florilor.

Am inceput cu o cultură de maci, rezervația de narcise, cultura de lavandă și sper să văd și rododendronul roz. Ne bucurăm de frumusețea oferită de natură.

Noi am ales miercurea pentru vizită și am rămas surprinsă de numărul mare de vizitatori din timpul săptămânii. Lavanda era în perioada maximă de înflorire.

Călătorii plăcute! Numai bine! ​​​

Mika
[07.07.20 13:41:15]

@Dana2008:  Ce bine că și la noi au inceput să cultive această plantă minunată! Iubesc lavanda și imi plac produsele care au la bază această plantă, un adevărat aur violet. Frumoase fotografii, felicitări! Votat cu mult drag!

[07.07.20 15:36:31]

@Mika:  mulțumesc frumos!

Te pup! ​

Zoazore
[07.07.20 22:42:29]

@Dana2008:  Recomand vizitarea acestui ținut fermecător și relaxant, dar și al altor plantații de lavandă situate în multe locuri din țară, așa cum ne-a povestit @tata123 în impresiile sale din vizita la Grădina de Lavandă din Țipărești, Prahova.

Se vede treaba că anul ăsta e al lavandei! Tu și @tata123​ ați scris despre” aurul mov” , la mine în județ, la Bărăganu, a fost festival... cronicadebraila.ro/2020/0 ... -judetul-braila

Am în grădină vreo 12 tufe care au crecut ca nebunele și mă încântă! Acum s-au trecut, dar vor exploda din nou! Așa că vă invit pe la mine să vă dau buchețele de levănțică! Gratis!

Iar tu, Scoicuță, parcă aparții lavandei! ​​

[08.07.20 09:52:40]

@Zoazore:  Mulțumesc frumos de invitație!

Vezi că dacă de mai înmulțesc tufele de lavandă, poți câștiga bine cu un buchet de lavandă, între 10-20 lei. Pui orar de vizită în grădină! ????

Nu știu dacă au fost mai mulți oameni anul acesta pe la culturile de lavandă, dar eu abia acum am ajuns.

Trebuia să mergi la Bărăganu la festival sa vedem cum este acolo.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Te pup! ????????

Zoazore
[08.07.20 15:51:48]

@Dana2008:  Trebuia să mergi la Bărăganu la festival sa vedem cum este acolo.

Sincer, as fi mers daca as fi aflat din timp! N-a fost anuntat nicaieri, apoi la final am vazut un reportaj la stiri. A fost seful meu si-a spus ca a fost interesant. Nefiind anuntat, si el a ajuns din intamplare!

​​Iata o idee buna de afacere! Doar ca n-am timp sa ma ocup de ea! Dar... cine stie? Multumesc mult!

[08.07.20 20:08:11]

@Dana2008:  Corect! cam in acelasi timp articolele noastre, char daca tema diferita. Insa lavanda imi place tare mult. Tin minte ca atunci cad eram in liceu, in apropiere era un parc, iar centrul era plin de levantica, iar in centru ajungeai coborand niste trepte, asa ca vedeam aceasta mare mov mai de sus, si era o minune.

Felicitari inca o data. ​

[08.07.20 23:30:29]

@mishu:  Mulțumesc frumos Mishulica!

E de efect movul lavandei, dar și parfumul ei.

????????

[08.07.20 23:34:36]

@Zoazore:  Poate la anul mergi și ne povestești de la festivalul lavandei de la Bărăganu... mai furi o idee pentru afacerea ta din grădină! ????

Pupici! ????????​

Dana2008, Mika, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂAlte locuri de vizitat în județul Mureş:

• pagină generată în 0.084161996841431 sec