ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2020
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 12
RĂU

Foarte nemulțumit

Unde NU mancam în Sighișoara...

Ce peisaje frumoase am descoperit în Sighișoara! ????

A ramas un oraș de suflet și oricând o să am trecere pe acea direcție, mă voi opri cu drag în locurile care mi-au plăcut. Fie și doar pentru o mâncare gustoasă la un restaurant de la poalele cetății.

De data aceasta... am să vă spun de un loc în care NU m-aș mai duce. Rămăsesem datoare... ????

Eram cu familia într-un city break la Sighișoara și ne-am cazat la unul dintre hotelurile care mi-au plăcut în mod deosebit: Mercure Binderbubi. La parterul imobilului funcționează Restaurantul LORELEI. O terasa frumoasă, cu pridvor, o curte cu pavaj interesant, umbleluțe și stâlpi de iluminat.

Meniul - nu foarte variat, dar din toate categoriile, ciorbe, salate, paste, fripturi, mâncare gătită, deserturi. Prețurile erau decente - pastele 25 lei, mancarurile gătite și platourile cu fripturi- 35-50 lei, orice desert 12 lei. Aveau inclusiv meniu pentru copii.

Atmosfera a fost minunată, dar... mâncarea a lăsat de dorit. Ciorbele au fost foarte sărate. Dar foarte! Șnițelul din pieptul de pui - probabil scos din congelator - nefacut în interior. Pastele- facute de același bucătar - foarte sărate și ele. Iar dovleceii umpluti... of! Se vedea de la o poștă că au fost folosiți niște dovlecei veștejiți, aproape galbeni, care prinsesera și un gust amar. M-am tot gândit... dacă l-aș chema pe bucătar, ar manca ce ne-a adus nouă? Rușine... multă rușine. ???? Ori poate nu se înțelegea cu chelnerița... ori eram la camera ascunsă, ceva... ????

Ne-am înfruptat toti din singura porție reușită- platoul cu carnaciori, mici, scaricica și cartofi prajiți.

Locul a fost numai bun pentru a sta la o limonadă, la o bere... dar nu îl recomand pentru servirea mesei.

M-am gândit mult dacă să scriu sau nu acest review. Și am scris, totuși, contrar expresiei dacă n-ai ceva frumos de spus, mai bine nu mai spune. Am scris pentru că am avut așteptări și pentru că am fost toți dezamăgiți. Și pentru ca mă gândesc că toate elucubrațiile mele - chiar și cele negative- folosesc, la un moment dat, cuiva.

Să aveți parte de experiențe frumoase și de locuri în care să vă întoarceți cu drag!

:* :*

despre SERVICII

Servirea a fost ok.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea... nemancabila. :(

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Restaurantul se afla in apropierea cetății, vizavi de intrare, planul al doilea de la stradă, astfel încât poți savura în tihnă o băutură racoritoare.

Trimis de silvia tudoran in 25.06.20 13:58:24
Validat / Publicat: 25.06.20 14:43:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 4169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 muscatele din curte
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[25.06.20 14:44:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Sighișoara?, SIGHIȘOARA [MS]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm pe drumul Sighişoara - Braşov]

Dan&EmaPHONE
[25.06.20 15:23:40]

Face bine velor care se documenteaza pe AFA ca ai povestit experienta ta, din pacate nedorita. ​​

Mancarea... nemancabila.

Asta este cel mai prost calificativ (alaturi de igiena necorespunzatoare) pe care il poate primi un restaurant. ​​

​​Pentru mine = De evitat. ​​

​​Mai mult succes data viitoare! Numai bine! ????

krisstinnaPHONE
[25.06.20 21:15:24]

@silvia tudoran:  Foarte bine ai făcut, trebuie să scriem și despre "rău", astfel aflăm și despre locurile pe care trebuie să le ocolim. ​​

​​Foarte importante restaurantele, vacanță fără haleală nu se poate ​​

​​Grădina este frumoasă, numele frumos, păcat că bucatarul nu știe meserie. ​​

​​Ați spus cuiva nemulțumirile voastre? Nu v-a întrebat nimeni de ce nu mâncați preparatele?  Eu încercam să vorbesc totuși cu cineva din conducere, poate rezolvam ceva.  Mulțumim pentru impresii!

[25.06.20 22:14:05]

@silvia tudoran:  Eu sunt de parere ca fiecare experienta trebuie povestita, fie a fost o intamplare, fie li se intampla mai des, insa din mai multe pareri iti faci si tu o prima impresie.

Tin minte ca in 2017 am fost la restaurantul cel mai bine cotat din ​Sighetu Marmatiei, Restaurant Flamingo, si a fost jale si intristare, dar asta a fost experienta mea, poate ca altcineva a fost multumit si doar eu am avut ghinion.

Sa va fie de bine cam greu de spus, insa felicitari, votat cu mare drag, e mult mai usor. ​

silvia tudoranPHONEAUTOR REVIEW
[26.06.20 00:26:20]

@krisstinna:  Ai dreptate, poate trebuia sa spunem inca de la ciorba ca... s-a intamplat ceva cu sarea acolo... Le-o fi scapat un bolovan.

Au vazut ca nu am mancat si probabil or fi gustat sa vada si ei daca e vreo problema... Sau poate asa gatea acel bucatar​- se pregatea de vreun accident vascular... ori avea tensiunea mica si o fi crezut ca asa o avem si noi...

Dar stii cum e la restaurant... incerc sa nu ma pun rau cu ospatarii, mai ales daca mai au de adus bucate pe masa

Taxez altfel- nu las bacsis daca nu imi place. Nu mai trec pe acolo. Si mai si povestesc unei intregi comunitati.

Pupici! ​

​​​

​

silvia tudoranPHONEAUTOR REVIEW
[26.06.20 00:33:06]

@Dan&Ema:  Multumesc!

inca nu ma simt ok cu ce am spus.

Si nu pentru ca am descris cum am luat o teapa, ci pentru ca stiu ca e posibil sa fi nimerit o zi proasta a celor de la bucatarie.

Abia astept sa va revad pe toti!

Urmaresc stabilirea datei... sa eliberez tot ce e in calendar pentru acea perioada.

Zoazore
[26.06.20 22:55:58]

@silvia tudoran:  Și am scris, totuși, contrar expresiei dacă n-ai ceva frumos de spus, mai bine nu mai spune.

În cazul ăsta nu se aplica!

Ba să faci bine și să e simți OK cu TOT ce scrii pe aici, egal de-i bine sau rău!

Da, poate ai avut tu ghinion  și pe tura cealaltă se gătea bine! Sau scriai de bine sau deloc și, dacă eu ajungeam acolo în necunoștință de cauză, sau cu păreri doar de bine și nimeream ca tine acum?

Noi scriem, cititorii aleg în ​​​cunoștință de cauză, dar măcar își asumă, știu la ce să se aștepte!

Și chiar dacă n-ați mâncat, ați plătit, totuși! Cam cât? Că la 10 lei berea nu e un local tocmai ieftin! ​

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[27.09.20 09:49:36]

Bună, dragii mei!

Câțiva prieteni, mergând în zonă, au consultat scrierile noastre pe AFA (ei nefiind membri - încă) pentru o recomandare de restaurant... și au citit acest review negativ. Și m-au sunat  ​să mă întrebe unde am mâncat bine acolo, dacă a fost un loc care să ne placă. Și le-am recomandat Gasthaus Altepost și Restaurant Sighișoara (despre ultimul am scris anterior).

Și am revenit repede aici, să spun  variante... că rămânea lumea nemancată pe acolo din cauza părerilor mele

O zi frumoasă și experiente plăcute tuturor! ​

Dan&Ema, mishu, silvia tudoran, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :