ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
APR-2019

Restaurantul Dracula Danes 3*, bucătărie tradițională ardelenească și nu numai, jud. Mureș

(Continuare)

După vizitarea bisericilor săsești fortificate din Moșna vezi impresii și Richiș, am hotărât să mergem să mâncăm la restaurantul din Domeniul Dracula Danes 3*.

Cu toate că am auzit multe despre acest domeniu, nu am fost niciodată acolo până acum deși este aproape de Tg. Mureș. Am auzit și acum am văzut, că aici este un centru ecvestru, o mini grădină zoologică, un parc de joacă amenajat pentru copii și mâncare bună.

M-a surprins, de cum am coborât din mașină, peisajul frumos, verdeața din abundență, amenajările, ordinea și curățenia.

Restaurantul se întinde pe o suprafață foarte mare. Acesta este compus din:

-3 terase frumos decorate și împodobite cu flori multicolore din abundență, care totalizează 120 de locuri;

-restaurantul interior, deosebit de frumos amenajat, cu mai multe încăperi, cu o capacitate de 70 de locuri;

-crama, la subsol, decorată tradițional, cu o capacitate de 60 de locuri.

Caii sunt un lait motiv aici, îi găsim sub formă de statui, de șabloane, în centrul fântânii arteziene de la intrarea pe terasa descoperită, din lemn lângă gard, pe tapițeria scaunelor din restaurant, în tablouri, machete din bronz, etc.

În lista meniu, la sfârșit este o pagină dedicată echitației, unde este trecut programul cursurilor de echitație, tarifele, plimbările cu trăsura sau sania iarna (am fotografiat pagina, o puteți vedea în fotografiile încărcate acestui articol).

Privirea vă va fi sedusă de armonia decorurilor, grija pentru frumos, de îmbinarea dintre natura vie reprezentată de arbuști, flori colorate, garduri vii tunse impecabil și amfore, stalpi, statuete, ghivece, din cărămidă, toate acestea ornate cu dantelarie din fier forjat. Starea de bine se instaleaza numaidecât.

Mi-a fost greu să ma opresc la terasa exterioară, de la intrare, voiam să mai văd și în interior cum arată restaurantul. Bănuiam că această armonie trebiue să continue și acolo. Am intrat în restaurant, am fotografiat discret, am găsit și locuri mai retrase unde să ne așezăm și apare chelnerul care îmi spune că au și o cramă foarte frumoasă, dacă nu doresc sa stăm acolo. Ce bine mi-a picat propunerea! Ne-a condus la subsol. Este foarte frumoasă crama.

Crama

Crama este locul în care am mâncat la restaurantul Dracula Daneș, este amenajat tradițional, cu mobilier din lemn, prosoape țesute, blide încondeiate, cu sfeșnice cu lumânări pe mese, cu obiecte foarte vechi, murături decorative, butoaie, cu pereți din cărămidă.

Noi am mâncat: gulaș supă de vită (13,04 lei, foarte gustos, cu multă carne de vită) cu ardei iute murat (1 leu, am mai cerut inca unul pentru că sunt foarte potriviți la gulaș), papanași cu dulceață de vișine și smântână (21,18 lei, două bucăți mari/porție, noi am împărțit desertul pentru că este prea mult pentru o persoană), ardei copți marinați (7,14 lei două bucăți), piept de pui în crustă de nucă (33,74 lei, foarte mare și gustos).

Am fost serviți cu amabiltate și repede.

Sunt multe alte specialitati in meniu, eu am fotografiat cateva pagini ale acestuia ca sa va puteti face o idee despre oferta restaurantului.

Exista si o terasa acoperita, pentru fumatori.

Recomandarea

Mâncarea a fost gustoasă, porțiile sunt mari, atmosfera este deosebită, foarte plăcută, deci recomand acest restaurant.

Trimis de Dana2008 in 18.04.19 22:30:06
Validat / Publicat: 18.04.19 23:28:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Restaurantul Dracula Danes 3*,