ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2019
ÎNSCRIS: 18.07.13
STATUS: SENIOR
SEP-2018

I Giardini di Zoe [Banpotoc]

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

I Giardini di Zoe [Banpotoc] - un loc desprins din povești

Astăzi vreau să va fac cunoscut un loc minunat: I Giardini di Zoe. Zilele astea am văzut câteva poze pe pagina lor de fb – ne arătau că au înflorit copacii. Este atât de frumos, o alee întreagă cu copaci înfloriți cu mii de flori roz de-o parte și de alta a drumului. Mi-am adus aminte de toamna trecută când i-am vizitat și așa m-am hotărât să scriu și să fac cunoscut acest loc.

Cum am ajuns aici?

O fotografie postata pe Instagram de către sora mea mai mică mi-a atras atenția și am zis că merită o vizită într-una din zile. Asa că, într-o zi călduroasă de toamnă, am plecat pe ruta Reșița - Caransebeș - Oțelu Roșu – Sarmisegetusa – Hațeg – Simeria – Banpotoc. Am facut un popas la Sarmisegetusa pentru specialitatea casei - delicioasa plăcintă cu brânză și mărar (dacă ajungeți aici, nu o ratati, este foarte gustoasă), am trecut și pe la rezervația de zimbri din Hațeg, apoi am plecat spre Banpotoc.

Villa Vinci – I Giardini di Zoe (denumirea completă) se află în sat Banpotoc, comuna Hărău, județul Hunedoara, iar intrarea este de pe drumul județean 107 A și nu din sat.

Din Simeria am făcut dreapta (spre Uroi) pe DJ 700 A, iar în Uroi am făcut stânga (spre Bîrsău) pe DJ 107 A. De aici am mers cam 4 km și la capătul unui mic podeț am văzut, pe dreapta un indicator „Pepiniera Villa Vinci”. Am intrat pe acest drum, iar la capătul lui este o parcare. Am lăsat aici mașina și ne-am dus să vizităm acest loc minunat.

I Giardini di Zoe, după cum îi spune și numele – este, de fapt o grădină. O grădină aristocrată, o mică replică după Versailles. O grădină imensă în terase, cu multe, multe flori, copaci care mai de care mai frumoși, băncuțe, diferite forme de arbuști ornamentali, fântâni arteziene, întinderi de covoare moi sub formă de gazon și poteci amenajate pentru a putea vizita grădina.

În capătul grădinii era construită și o casă, iar pe terasă era un domn ce nu vorbea limba nostră. Nu știu dacă era patronul sau era cazat acolo, dar știu că m-am gândit ce mult mi-ar plăcea să mă trezesc și eu dimineața și să îmi beau cafeaua pe terasă, având în față o așa minunăție de grădină. Oricine ar fi fost, l-am invidiat în acele momente... :)

Cred că vorbele sunt prea sărace pentru a descrie ce am văzut acolo, de aceea o să las pozele „să vorbească”. Iar dacă v-au convins, vă invit să vizitați acest loc extraordinar când aveți ocazia. O să vă încarcați de energie pozitivă de la atâta verdeață și de la atâtea frumuseți! Și puteți să cumpărați și plante ornamentale de la pepinieră.

O primăvară minunată tuturor!

PS: pe drumul de întoarcere, am vizitat și Parcul Dendrologic din Simeria - ne-a plăcut foarte mult, vi-l recomand dacă ajungeți în zonă.

Trimis de Alina Roxana in 03.04.19 19:21:00
Validat / Publicat: 03.04.19 19:54:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Roxana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P11 [fără descriere]

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster [03.04.19 20:12:48] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Alina Roxana [03.04.19 20:58:09] »

@webmaster: Mulțumesc!

Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [03.04.19 21:55:57] »

@Alina Roxana: am fost și eu acolo acum vreo juma' de an, cam cu o lună înaintea ta... vezi impresii.

E o grădină într-adevăr splendidă, gândită și realizată să ofere o experiență diferită în fiecare anotimp din an, florile și frunzele se schimbă, își alternează culorile, formele...

Merită mai multe vizite, nu doar una.

Alina Roxana [04.04.19 00:25:24] »

@Dragos: Asa este! Chiar ma gandeam ce frumos trebuie sa fie in perioada asta-cu toti copacii infloriti... si sa nu mai spun de flori, o splendoare! Cu siguranta mai merita si alte vizite...

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.04.19 17:56:58] »

Dragă Alina, mi-a plăcut articolul tău, iar popasul literar prin acest loc plin de farmec, a fost ca sunetul unui ceas deșteptător care mă îndeamnă să mă scol repede și să pornesc la drum, ca să-l descopăr și eu aevea

Totuși m-aș fi bucurat dacă ne-ai fi furnizat măcar câteva date despre această minunată grădină, pe care, dintru început, luându-mă numai după nume, o localizasem hăt departe, prin Peninsula Italică. Aș vrea să știu cine a amenajat-o, cine o administrează, când a fost deschisă publicului și în general, care este istoria ei. Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns

Alina Roxana [05.04.19 12:34:44] »

@mariana. olaru: „I Giardini di Zoe” este „comoara” unui italian îndrăgostit de grădinărit care și-a dorit să rămână ceva urmașilor (deși nu au pasiunea lui) iar numele vine de la nepoata lui care are 6 ani și se numește Zoe. Proprietarul se numește Giovanni Salvatelli din zona Ancona, undeva în centrul Italiei. Acum 15 ani a achiziționat terenul (aproape 3 hectare) și a început totul ca relaxare după o zi de muncă la fabrică. A încercat să aclimatizeze unele plante, precum coniferul cu forma de lumânare." - sursa: internet

crismis [06.04.19 22:21:07] »

@Alina Roxana: Foarte frumoasă zona și ofertantă în atracții turistice! Am fost și noi acum vreo 4 ani, am poposit o noapte la Vila Castel Maria, tot în Banpotoc - un loc cu adevărat de poveste! Despre grădina asta țin minte că am citit ulterior. Când o să mai ajungem prin zonă, sper să n-o ratăm, indiferent de anotimp.

webmasterX [10.08.20 13:23:48] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «I Giardini di Zoe [Banpotoc]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Simeria]

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alina Roxana, crismis, mariana.olaru, Zoazore