ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2010
DE kmy
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
APR-2010

Zeicani - ferma piscicola, tabara de creatie

De cel putin 2 ori pe an merg in Tara Hategului. Sa ajung primavara in Rezervatia naturala Retezat este a doua mare placere a mea, dupa Delta Dunarii. La Zeicani mergem la un coleg de facultate care lucreaza la o ferma piscicola, in cel mai minunat loc de la poalele Retezatului. A terminat facultatea de Zootehnie si Biotehnologii si acum, la aceasta ferma se ocupa de bazinele cu pastravi care ocupa ponderea cea mai mare.

Zeicani este un sat ce apartine de Sarmisegetusa din judetul Hunedoara.

Pastravaria Zeicani este propietatea lui Călin Mudreţchi, care este un om de afaceri hunedorean destul de inventiv. Spun inventiv pentru ca la frumusetea acestui loc a putut sa adauge an de an o tabara de creatie, unde in schimbul cazarii si a hranei necesare fiecarui om, a adunat artisti din mai multe colturi ale tarii si a sporit frumusetea acestor locuri cu creaţiile artistice realizate în perioada taberei.

Artistii s-au adunat timp de doua saptamani in aceasta ferma si au creat adevarate opere de arta pe care le-au ordonat frumos de-alungul aleilor si in jurul bazinelor din aceasta pastravarie. Daca ajungi aici, la ferma de la Zeicani, ai senzatia ca te afli intr-un adevarat muzeu in aer liber.

Gasesti sculpturi in piatra, in lemn si diferite ansambluri de metal si piatra. Am simtit o oarecare emotie ca am putut cunoaste acesti oameni talentati si am putut vedea cum dintr-un bloc de piatra iesea o lucrare interesanta. Pentru a vedea cum s-au creat aceste lucrari intrati click aici

Daca ajungeti in zona si vreti sa mai zaboviti puteti innopta la Pensiunea Sarmis unde am fost si eu de foarte multe ori.

Trimis de kmy in 05.05.10 23:06:36

VIZUALIZĂRI: 6233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 opera de arta la pastravaria Zeicani

ancamariagadea*
[05.05.10 23:12:26]

kmy, foarte interesant ceea ce spui. Astept cu nerabdare pozele!

kmyAUTOR REVIEW
[05.05.10 23:49:52]

am atasat fotografii facute din mai multi ani la rand.

biancuta
[06.05.10 10:42:51]

Interesant, iar pozele sunt superbe. Am vazut si eu o tabara de sculptura (doar din piatra) la Monumentul Eroilor de la Oarba de Mures, e deosebit. Un vot din partea mea.

danuta
[17.05.10 19:13:57]

Super.iar pozele sint minunate .Poti sa dai mai multe detalii despre Pensiunea Sarmis .Ma intereseaza.

biancuta, danuta, domidoc
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Țara Hațegului: