ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2010
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
APR-2010

Primavara a venit si la Targu Mures

Chiar daca teoretic a sosit primavara, practic, s-a lasat mult asteptata. Acum cateva nopti chiar au fost in jur de 0/-1 grade, geamurile masinilor fiind inghetate. In acest week-end, insa, soarele s-a jucat cu noi si ne-a rasfatat cu caldura.

Duminica am iesit la plimbare in weekend. Cum orasul Tg. Mures este situat in lungul raului Mures, a dat posibilitatea construirii unui complex de agrement amenajat direct pe rau, pe un brat mort, cunoscut sub numele de Weekend. Aici este lume foarte multa!... Momentan nu se plateste taxa de intrare deoarece nu este apa in bazine, apa este doar in bazinul de barci, care e amenajat direct pe Mures. Odata intrati in week-end trecem podul peste rau si intram in complex. Intrarea este printr-un tunel de verdeata curgatoare sadita in pergole de lemn. Tot week-end-ul este numai gazon, tufe, salcii, arbori, e foarte multa vegetatie. Si foarte multa lume, bineinteles...

Toti am iesit la plimbare in acest sfarsit de saptamana! E pacat pe o vreme atat de frumoasa sa stam in casa! Fiind cu copii, ne-am indreptat spre locul de joaca. Toti oamenii zambesc, se simt bine, se plimba. Pe aleile pavate o multime de copii (si nu numai) se dau cu rolele, cu bicicleta, sau pur si simplu se relaxeaza prin plimbare, in acest loc frumos, departe de poluarea orasului, de zgomotul masinilor, de aleile prafuite din oras. Sunt deja cateva terase amenajate si in curand se va deschide tot complexul. Am luat si noi un langos cu smantana, cascaval si usturoi, apoi o delicioasa inghetata la cornet si am admirat linistea si frumusetea acestui loc.

Au inceput amenajarile, prin urmare ghivece mari de lemn cu flori colorate strajuiesc marginea drumului. Bancutele sunt proaspat vopsite, albe, iar parcul de joaca pentru copii ofera multiple posibilitati de distractie.

Sambata am fost la Mc Donald’s, una din placerile cele mai mari ale fetei mele pentru faimosul Happy Meal. Afara a fost atat de frumos si de placut, incat am decis sa luam Mc-ul la pachet si sa poposim in parcul din centru, pe bancute. Am intrat in parc pe langa Catedrala Mare, prin dreptul statuii lui Avram Iancu. De aici, parcul se zareste in intregime, delimitat de arbori, brazi si magnolii. La margine sunt rondurile de trandafiri care in curand vor inflori, iar pe mijloc sunt alte ronduri, cu trandafiri, panselute, lalele.

Chiar daca la Tg. Mures nu am avut festivalul lalelelor, orasul e plin de lalele de toate culorile in aranjamente cu alte flori de primavara... Nu bate nici vantul, simtim doar o adiere, care face ca parfumul subtil al florilor sa se simta in jurul nostru. Din loc in loc admiram magnoliile, cu florile sale gratioase, in forma de lalea. Floarea cu petale albe in interior si cu roz pe exterior, cu frunzele verzi, dau un amestec deosebit de culoare si sunt o adevarata incantare.

Printre ramurile copacilor zarim culorile pastelate ale cladirilor, scaldate in razele de soare. La Tg. Mures nu s-au pastrat prea multe cladiri vechi, dar totusi, orasul are un farmec aparte si pastreaza un aer medieval, mai ales aici, in piata centrala.

Este lume multa in oras, dar totusi, nu este aglomeratie, nu e forfota obisnuita din timpul saptamanii cand oamenii sunt grabiti sau stresati si nu se gandesc decat la servici. Azi locuitorii orasului au iesit la plimbare in aceasta zi frumoasa de primavara. Stau pe bancutele din parc, mancand cate-un kurtas – kalacs, hamburger, savurand o inghetata, sau... un Happy Meal de la Mc Donald’s.

Trimis de biancuta in 26.04.10 11:22:04

VIZUALIZĂRI: 3765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Tg. Mures - intrarea in Weekend

ionut73
[26.04.10 11:52:54]

dragut locul... primul vot il ofer din suflet, am auzit de locul acesta din povestile altora dar acum am vazut si imagini elocvente de aici... am notat...

webmasterXY*
[26.04.10 12:35:25]

Am retras PMA standard datorita faptului ca ai scris deja mai mult de 3 impresii din acest oras, dintre care una chiar la acelasi obiectiv.

[26.04.10 12:41:56]

Nici o prolema, web, de altfel, am si mentionat in review.

Ionut, o plimbare la Weekend merita cand esti in Tg. Mures. Din pacate, complexul este foarte mare si nu l-am strabatut pe tot. Cu alta ocazie, voi atasa poze din alte parti ale complexului.

[26.04.10 13:23:32]

Prin acest review am incercat sa arat ceva nou, plimbarea prin oras primavara, de aceea m-am referit mai putin la descrierea Weekend-ului, doar cateva cuvinte la inceput, mai ales ca aveam un review care descria complexul.

corinne
[28.04.10 23:04:18]

Si de la mine ai maxim de puncte, mai ales ca de 1 Mai voi fi in Targu-Mures si imi doresc sa-l vizitez... si binenteles ai primit cu aceasta ocazie si superbonusul !

[28.04.10 23:13:33]

Multumesc corinne, 1 Mai este foarte aproape. Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma intrebi.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.05.10 18:13:50]

Interesant review-ul tau si tare mi-ar place sa ajung in Tg. Mures, mai ales in complexul week-end, unde cred ca merita cel mai mult sa fie luat cu asalt vara, fiind o adevarata placere statul la plaja dar si balaceala. Peisajele sunt superbe, multa verdeata, probabil animatie mai multa vara, oricum locatia nu merita ocolita. Cu prima ocazie cand mai ajung in Sighisioara, imi iau avant si dau o fuga si-n Targu Mures. M-ai convins, asa ca un vot ai si de la mine.

Spune-mi te rog exista posibilitate de cazare chiar in cadrul complexului sau undeva in apropierea acestuia ?

[02.05.10 19:15:12]

dananecula, complexul merita, intr-adevar. Are o intindere foarte mare si pe langa balaceala din timpul verii, aici poti juca beach-volei, tenis, ping-pong, inchiria barci, sunt foarte multe restaurante , chiar si o discoteca, care functiona in tot cursul anului ( pentru cei interesati), in sezon functioneaza sigur.

In privinta cazarii, nu stiu ce sa-ti spun. Sunt foarte multe cabane particulare sau ale unor mari companii din Mures. Pe vremuri aici inchiriam cabane (am tinut cheful la terminarea cls. a XII-a) dar nu stiu nimic despre cazari deoarece niciodata nu am avut nevoie. Primaria are o Casa de Oaspeti (aici a fost Discoteca Tineretului - Weekend in anii '90) care are si locuri de cazare, din pacate nu stiu daca sunt doar pentru protocolul Primariei sau e deschisa tuturor. Chiar daca nu gasesti in Complex, in Tg. Mures poti gasi cazare in conditii excelente, iar din zona centrala pana aici faci doar 5-10 min cu masina. ( pe jos cam 30 min.). Daca te intereseaza in mod special acolo, voi incerca sa aflu.

Am auzit ca s-ar fi deschis chiar azi complexul, asa ca daca ai drum pe aici nu ocoli zona.

Iti doresc distractie placuta! Sper sa citesc si impresiile tale despre acest loc.

Nicu
[17.07.10 15:52:44]

Care complex e mai bun cel din oras sau cel de la Singiorgiu de Mures care e afara din oras.

Ala de afara pare mai izolat dar am auzit ca ar fi conditii foarte bune cu bai sarate etc ?

Cel din afara orasului e statiune balneara sau e mult spus statiune ?

[17.07.10 18:34:26]

Baile Sarate de la Sangeorgiu de Mures nu sunt statiune balneara, e un complex compus din Strand (apa sarata + apa dulce) si o baza de balneofizioterapie si tratament, Apollo Wellness Club. Chiar acum vin de acolo, am fost si ieri si azi. Conditiile sunt mult mai bune decat la Week-end (lucru reflectat in pret), la Sangeorz intrarea in cursul saptamanii e 17 lei iar sambata si duminica 24 lei la adulti, la Weekend nu mai stiu, dar cred ca 5-6 lei. La Sangeors e mult mai curat. la Weeknd e mult mai mare si administrat de stat, la Sangeors Bai **** patru stele, administrate de un particular, poate ai auzit de Grupul Benta. Cel din afara orasului nu e chir asa izolat, e aproape de Weekend (apx. 6 km), iar in apropiere e si Selgros Tg. Mures, cam 5 km. E foarte aglomerat, dar si la Weekend in sezon e lume foarte multa. Weekendul ofera o placere mai mare dpdv al naturii, al spatiului de joaca de copii, ai mai multe facilitati (plimbare cu barca), dar nu ai cazare. Daca mai vrei amanunte, iti pot oferi, intreaba-ma, voi scrie un rw despre Sangeorz Bai poate chiar in seara aceasta.

Si la Weekend se schimba apa saptamanal, dar nu sta nimeni sa vada ce mizerii arunca turistii (din pacate, multe se reduc la ei). E frumos si la Weekend, ti-as sugera sa le vizitezi inainte pe amandoua, ele sunt aproape, sau sa te cazezi la Hotel Apollo - Sangeorgiu de Mures si ai ocazia sa mergi in ambele locuri, eu cred ca iti vor placea fiecare.

Nicu
[17.07.10 21:44:02]

Multumesc de raspuns.

Vreau sa merg mai mult pt bai sarate si din ce am vazut pe net arata bine.

[17.07.10 21:55:29]

Cu placere. A nu se intelege ca la Weekend nu merita. Si acest loc e curat si ingrijit si, sper sa nu exagerez, aici chiar vei avea sentimentul ca te afli intr-o mica statiune. Cele doua bazine pentru copii mici au apa care curge in permanenta, deci apa se schimba mereu. E foarte frumos amenajat, dar nu are apa sarata si cazare, care le poti gasi in Sangeorz Bai.

tzypesh
[18.07.10 16:57:28]

Am si eu o mica intrebare daca se poate.De doua zile tot caut informatii pe internet despre acele cabute din conmplexul week-end.Am fost de vreo 3-4 ori ,numai pt acest complex m-as muta in tg mures .

De fiecare data m-au atras acele cabanute si tot mi-am spus la anu aici ma voi caza....in acest an m-am hotarat vreau sa merg in tg mures si sa ma cazez la acele cabanute ....dar nu am gasit un nr de tel...sau informatii specifice legate doar de acele cabanute.

Daca nu e prea mare deranjul imi puteti da un site ,nr de tel sau informatii legate despre pretul inchirierii?

multumesc

[20.07.10 08:46:10]

@nicu, am postat rw despre baile sarate, dar doar despre piscinele exterioare, deoarece in hotel eu nu am stat si nu pot da informatii.

@tzypesh, eu din cate cunosc, sunt foarte multe cabane dar ele apartin unor fabrici din localitate, ele sunt pentru protocol si nu cred ca au posibilitati de cazare, sau daca au, nu cred ca inchiriaza. Ar mai fi casutele de lemn, particulare, dar ele din cate stiu, nu sunt intrate in circuitul comercial, doar daca stai de vorba cu proprietarul si incerci o inchiriere. Am cerut informatii despre cazare la primaria Mures, dar deocamdata nu am primit nici un raspuns. daca voi primi, te voi anunta.

biancuta, corinne, dananecula, Nicu, tzypesh
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Mureș: