ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2017
ÎNSCRIS: 30.03.10
NOV-2017

De La Casa. Un loc bun pentru cei întârziați și nu numai

Cazați la Casa Negustorului - vezi impresii, am primit de la gazdă recomandarea de a mânca la restaurantul Capriccio, preferat de localnici.

La ora 22 căutam de zor cârciuma cu pricina, centrul Devei era pustiu, bătea vântul și la propriu și la figurat.

Câteva căsuțe din lemn erau înșiruite prin centrul orașului, câțiva oameni rătăceau pe stradă. Dezolant e puțin spus. Căsuțele trăsese obloanele, restaurantele erau închise. Trist oraș, mi-a confirmat încă o dată că nivelul de trai e mult sub cel normal, din păcate. Am zărit într-un gang un pub, câțiva tineri ocupau mesele, povesteau și râdeau, semn că tinerețea e frumoasă și grijile sunt ignorate.

Capriccio era închis, de fapt câteva perechi se odihneau în fața unui pahar cu vin, bucătarul e refuzat să mai ia comenzi la ora aceea „târzie”.

Vis-a-vis de acest loc, printre căsuțele lemnoase, am zărit o pizzerie. De La Casa. Ne-am încercat norocul și ne-a surâs.

Nu era o oră ideală pentru a ne hrăni, nu muream de foame, dar doream „să ieșim în oraș”, eram totuși în vacanță. De-aia am ales cazarea în burta Devei, pentru a ne putea plimba lejer prin oraș. Habar nu aveam că totul sforăie la ora aceea, eram obișnuiți ca în capitală, ora 22 e oră de „ieșeală”, orașul vibrează și-n noapte nu numai peste zi.

Pizzeria De La Casa m-a surprins plăcut, este un loc luminos, cald, frumos decorat, cu mese și scaune comode, de bună calitate.

Personalul avea zâmbetul pe buze, ne-a întâmpinat cu drag.

Meniul era simplu, câteva preparate și nu foarte multe băuturi.

Prețurile? Erau o glumă, nu puteam crede. Erau mici în comparație cu cele din pizzeriile bucureștene.

Eu am dorit o pizza casei, domnul... șnițel cu cartofi prăjiți, așa cum îi stă bine unui diabetic. Am comandat și câte o bere neagră.

Locul era aproape gol, la o masă erau câțiva tineri, perechi. Ulterior au mai venit doi băieți adolescenți și-au ocupat o altă masă. Servirea a fost rapidă, de-aia am specificat că nu erau mulți consumatori. Nu știu cum e când și dacă o fi vreodată aglomerație în acel loc.

Porțiile au fost normale, preparatele gustoase, berea era rece și bună. Nota de plată a fost 45,15 lei, incredibil de puțin dacă mă raportez la alte locuri.

Câteva prețuri:

O cafea 4,5 lei

O limonadă 6 lei

O bere 5 lei

O porție de spaghete 16 lei

Piept de pui la grătar cu garnitură și salată 15,80 lei

O pizza 17 lei-cea mai scumpă

Șnițel cu salată și cartofi prăjiți 18 lei

Wi-fi cred că era ok, domnul C nu s-a văitat deloc.

Toaletele erau curate, aveau și consumabile.

Exista și o terasă în fața pizzeriei, dar cum noi am fost acolo iarna...

Da, a fost o soluție de urgență, una reușită, eu recomand cu drag.

Trimis de krisstinna in 28.12.17 21:46:18
Validat / Publicat: 28.12.17 22:25:10

VIZUALIZĂRI: 2681 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Pizzeria De La Casa. Șnițel, cartofi și salată

Zoazore
[28.12.17 22:33:19]

@krisstinna: Daaa, ce prețuri mici! Și porțiile generoase. Și ce bine arată!

Iar localul emană așa o tihnă, o căldură, ca-ntr-o casă de oameni, nu-ntr-o crâșmă!

Tare frumos! Oameni care știu să-și vândă marfa!

Să vă fie de bine! La mulți ani!

krisstinnaAUTOR REVIEW
[28.12.17 23:49:02]

@Zoazore: Da, foarte frumos locul, era deschis până la ora 23. Dar cred că luau și comenzi târzii, din lipsă de clienți.

Mulțumesc de vizită și pentru aprecieri!

Mulțumim frumos!

[07.01.18 11:17:57]

@krisstinna: Intradevar arata minunat si ca prezentare iar ca gust cred ca articolul de fata este dovada. Cat despre program, daca isi cunosc interesul servesc si peste ora oficiala de inchidere. Noi am patit asa la Reghin unde desi scria ca la ora 22.00 se inchide, noi am sunat totusi acolo si ne-au spus ca suntem bineveniti si am observat ca localul era plin si se luau si comenzi acasa, noi am stat pana spre ora 24.00

Arata bine totul, felicitari, o alegere inspirata, votat cu mare drag.

krisstinnaAUTOR REVIEW
[07.01.18 18:31:18]

@mishu: Mulțumesc de vizită.

A fost o soluție de urgență, nu a fost rea, încercasem la tot ce era mai drăguț prin centrul orașului, toate ne-au refuzat. Nu doream ceva sofisticat, domnul C își comandă mereu șnițel și cartofi prăjiți iar eu pot bea doar o bere, nu vreau neapărat să mănânc.

La mulți ani, un 2018 reușit!

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Deva și împrejurimi?: