ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
ÎNSCRIS: 04.03.08
FEB-2010

La Republique...

Din moment ce colegii mei au recomandat restaurante, cred ca ar fi potrivite cateva cuvinte si despre... desert::)))

De cate ori merg la Brasov, nu ajung la hotel sau pe unde am treaba inainte de a face o mica vizita pe strada Republicii, nr. 33. Acolo se gaseste "Creperie francaise "La republique" - mai neaos cea mai buna clatitarie pe care o cunosc.

Un local micut, cochet, pe care cei grabiti il pot usor trece cu vederea... Cateva mese afara, in sezon, 3 mese in interior, doua scaune la bar si cateva masute la etaj. Interiorul incearca sa creeze atmosfera unui local frantuzesc de la inceputul secolului, peretii find acoperiti cu stampe de epoca (nu stiu de ce, salita aceea mica, de la parter, imi aminteste de localurile in care isi facea veacul Toulouse-Lautrec la finalul secolului XIX).

Curatenia: impecabila, de la treptele de la intrare, la tacamurile servite in servet, si la toaleta ireprosabila.

Hm... destula poezie; sa trecem la lucruri serioase. Ce-i asa deosebit in La Republique? In primul rand, meniul contine aproape 4 pagini cu sortimente de clatite. Si sarate, si dulci. Din cele sarate, le-am incercat pe cele cu amestec mexican (picantttt) si cele cu ciuperci, cascaval si gogosar murat. Din cele dulci... vara sunt ideale cele cu inghetata si dulceata de fructe de padure, sau cele cu nuca, miere si vanilie. Normal ca, pofticioasa fiind, am mai gustat din cele cu nuca, dulceata de caise, vanilie si sirop de ciocolata...

Nimic nu-i mai bun pe lumea asta (pentru mine) decat o foaie fierbinte de clatita, pregatita pe plita, sub ochii mei, rulata sau impaturita, ascunzand in interior gem (de caise, visine, fructe padure, portocale, etc), sirop, bucatele de ananas sau menta...

Ca sa va puteti face o idee, umpluturi pentru "crepes salees" sunt ou, cascaval, spanac, sunca, bacon, ciuperci, usturoi, branza.

Umpluturi pentru "crepes sucrees" sunt dulceata, ciocolata, vanilie, stafide, branza dulce, inghetata, fructe, sirop, nuci.

Bauturile calde sau reci nu sunt nici ele mai prejos. Cafele minunate, cappuccino adevarat cu multa spuma de lapte, un frappe care se ridica la standarde si numeroase cocktailuri acceptabile. De incercat ciocolata calda cu gust de menta, care iti ingheata si arde cerul gurii in acelasi timp, naucindu-te cu un bogat buchet de arome.

Ceaiul de menta cu aroma de lamaie sau fructe exotice, servit fierbinte, in care se taie o felie de lamaie si se arunca un praf de zahar, m-a facut sa uit ca afara ploua, era vant si abia vreo 2 grade peste zero...

Servirea este prompta, fetele gasind un zambet in coltul buzelor pentru fiecare client, desi uneori trebuie sa ai rabdare cu plita pe care se frig clatitele, sau cu domnul grizonat care nu a mai gasit loc la masa si ia la pachet jumatate din rezerva de clatite a bucataresei::)))

Preturile... ca uitam de ele: o portie de clatite pleaca de undeva de la 10 RON, o ciocolata calda cu menta vreo 10 RON, un ceai vreo 5 RON. Nu este un local foarte scump si nici unul din care sa pleci satul (ca doar pranzul mai inseamna si altceva decat clatite) ; doar o mica pauza intre un pranz la "Butoiul sasului" sau "Taverna sarbului" si o mini siesta pe una din bancutele din Piata Sfatului, la umbra Bisericii Negre, ascultand uguitul porumbeilor...

In incheiere, dorind sa-mi "spal pacatele" de la descrierea Complexului "Europa", nu va mai invit la "chinezarii la pret redus" ci intr-o mica oaza de placeri gastronomice, care pot transforma cateva minute petrecute acolo in dorinta de a reveni de fiecare data.

Pofta buna!

Trimis de Kyandra in 13.04.10 21:34:15

VIZUALIZĂRI: 4383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena
[13.04.10 21:57:07]

Mi-ai lasat gura nu apa, ci... mentolata la cate sortimente cu menta ai descris si la toate cele, cred ca aici va fi prima oprire in Brasov cu prima ocazie!

Vot maxim!

Daca pui si niste poze..., o sa am niste vise la noapte...

Florina38*
[13.04.10 22:03:44]

Din punctul meu de vedere nu trebuia sa iti speli pacatele dar ma bucur ca daca tot ai ales sa o faci,ai facut-o in felul asta. Mi-ai facut o poftaaaaaaaaa...

KyandraAUTOR REVIEW
[13.04.10 22:08:42]

Nu cred ca am curaj sa pun poze cu clatitele...nu raspund de urmari)))))))))))

Florina38*
[13.04.10 22:15:20]

Kyandra, la ce fel de urmari te referi? Ca ma apuc la ora asta de facut clatite sau ca ma urc in masina si ma duc la Brasov? Depinde de ce poze ne arati ca eu sunt in stare de ambele.

biancuta
[14.04.10 08:43:56]

Acum, ca am "mancat" asa bine, nu pot decat sa-ti dau mare vot.

david
[14.04.10 08:48:44]

Kyandra pentru pofta facuta un mare vot din partea mea ,sunt un mare fan al clatitelor cu nutella si banane.

cosminp
[14.04.10 21:38:03]

@krondia, iata un vot si de la mine.

m-ai facut sa las scrierea si sa ma duc sa mananc ca sa nu creez inundatii de primavara.

am auzit de un restaurant pe langa gara unde mananci niste coaste de te lingi pe degete. stie cineva de el?

si uite-asa a venit si SB

[17.10.11 15:31:44]

Mutat la rubrica "Restaurante Brasov" (nou-creata pe site)

mariamalz*
[07.01.14 11:22:33]

Cele mai GROAZNICE clatite! [..] vezi impresii

biancuta, cosminp, david, domidoc, Kyandra, magdalena, mariamalz*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi:

• pagină generată în 0.066962003707886 sec