ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
JUL-2016
PREȚ 200 lei ?

Salina Turda

Salina Turda 2016 - Calatorie spre Centrul pamantului

Am fost acolo duminica 17.07.2016 si vreau sa va spun ca a fost o zi minunata; aerosoli adevarati.

Odată coborât în galerie, se așterne în fața ochilor lumea subterană din apropiere de Turda.

Un magazin de suveniruri, bănci peste tot, locuri de joacă pentru copii, mese de biliard și tenis de masă, bowling, un amfiteatru, o roată imensă care face o rotire completă în 8 minute și un tavan de sare înalt de 13 etaje.

Luminată inteligent, o insulă artificială din lemn de pin adăpostește camere de repaus și un mic „port” din care se pot închiria bărcuțe pentru 20 de minute, în schimbul a doar 10 lei.

Fotografiatul este permis peste tot, așa că întreaga peșteră de sare este luminată sporadic de blitz-urile turiștilor care fac poze în neștire, cu gura căscată de așa minune nemaivăzută.

În parcare, o mulțime de magazine improvizate oferă spre vânzare suveniruri tradiționale, de la costume populare, la celebrele linguri din lemn sau brelocuri cu chipul lui Arsenie Boca.

La capătul a trei-patru ore petrecute în subteran, toată lumea este mulțumită. Se vede acest lucru pe fețele turiștilor care se declară satisfăcuți de drumul până în mijlocul din adâncuri al României, pentru a vizita poate cea mai spectaculoasă mină de sare din Europa.

Indicații terapeutice, potrivit site-ului de prezentare al salinei: rinita alergică, rinosinuzita cronică, hipertrofie amigdaliană, polipi, infecții respiratorii repetate (angine, faringite, traheo-bronșite, pneumonii, rinoadenoidite repetate în antecedente).

Am facut un tur cu : roata mare : înaltã de 20 m, are 6 gondole a câte 8 locuri fiecare, o turã completã dureazã 8 minute. Debarcader mina Terezia, facilitãti de recreere: Floarea Mare, Floarea mica, Arca, Ariciul.

Am inchiriat o barcuta si am facut si plimbare pe lacul subteran.

Foarte frumos.

Trimis de Mena in 20.07.16 14:18:55
Validat / Publicat: 20.07.16 17:44:46

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

printesa82 [03.08.16 13:30:20] »

Frumos pe acolo... abia astept sa ajung si eu .

Sper ca in viitorul apropiat sa dam o fuga si noi acolo.

Multumesc pentru articol.

printesa82