ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2015
ÎNSCRIS: 22.04.12
NOV-2015

Casa Frieda

La Casa Frieda am poposit sa mananc / mancam de mai multe ori. Despre restaurante nu obisnuiesc sa scriu decat daca in respectivul local am fost de mai multe ori. Au existat si exceptii, dar acestea sa spunem ca fac parte din ciclul care “” confirma regula “”.

Casa Frieda este in fapt o unitate de cazare si restaurant. Despre partea de cazare nu pot scrie nimic, nu am fost cazat aici niciodata. Casa Frieda este situata in zona pietonala, de promeanda a Sibiului, pe strada Nicolae Balcescu la capatul dinspre Hotel Continental Forum vezi impresii, adica la cel opus Pietei Mari.

Ultima noastra oprire la Casa Frieda a fost de Sfantul Andrei, cand am venit in Sibiu de la Vila Sorina din Complexul Sambata vezi impresii cu scopul de a vizita Targul de Craciun de la Sibiu.

Casa Frieda este una din terasele restaurant cele mai vizitate in Sibiu in aceasta zona, desi optiuni sunt foarte multe. In perioada calduroasa a anului toata lumea cauta terasa, situata afara pe zona pietonala, iar inauntru se completeaza dupa ce afara nu mai sunt locuri libere si daca cineva agreaza varianta “” in “” in sezonul cald. Cand da putin friguletul, dar totusi soarele mai incearca sa isi arate razele calde sau macar caldute, asa cum am intalnit noi pe 30 Noiembrie, exista o solutie care imbina varianta “” in “” cu varianta “” out “” in modul cel mai echilibrat. Terasa din strada este incadrata in aceasta perioada de un cort, astfel incat sa faca posibila sederea afara pentru cei ce se incumeta sa o faca. Totusi interesul pentru ocuparea unor locuri la interior depaseste cererea de la exterior. Iarna, bineinteles, ca exista doar varianta “” inauntru ‘’. ”

Noi am prins primele raze de soare care au aparut dupa cateva zile reci si mohorate cu ninsoare si ploaie, iar cele 6 – 9 grade Celsius de afara, invitau pe multi la o grea decizie: sa serveasca masa afara sau inauntru? Noi am ales fara sa ne andim prea mult: “”inauntru””. Eram cu copiii si sa stai pe loc, fara sa te incalzesti cu un paharel, plus ca soarele se pregatea sa se culce repejor, ne-a condus spre alegerea facuta. Bine am facut ca am intrat imediat in cele 2 “”saloane”” de restaurant, pentru ca am fost norocosi, tocmai se eliberau 2 mese, asa ca baftosi cum suntem, ne-am asezat de indata. Alti oaspeti care au cautat un loc in urmatoarele 2 ore nu au mai avut norocul nostru, locurile fiind mai tot timpul toate ocupate. Era intr-adevar aglomeratie foarte foarte mare, fiind zi de sarbatoare, de weekend prelungit si de vizitare a Targului de Craciun. Aglomeratia crestea cu cat inaintam in seara.

Personalul care deservrea clientii facea un du-te-vino permanent de la bjucatarie la mesele clientilor si inapoi cu o viteza peste cea obisnuita intr-o zi normala de lucru. Impresia mea a fost ca personalul era suplimentat sa faca fata cat poate de bine aglomeratiei si eu as aprecia acest lucru.

In conditiile date, servirea a durat destul de multicel, iar nota de plata prea mult.

Lista de meniuri cuprinde o varietate importanta de bucate. Pentru copii si nu numai nu lipseste nici pizza. Unele bunatati erau si prezentate si servite mai special ceea ce facea sederea la Casa Frieda si mai placuta.

Noi am ales un platou de 2 persoane cu d-ale sezonului si pizza respectiv snitel pentru copii. Cu bauturile racoritoare, cafea etc, ne-a dus la 170 lei pentru 2 adulti si 2 copii. Se emite bon fiscal. Preturi OK pentru buricul targului.

In ceea ce priveste gustul mancarurilor servite de data aceasta nu m-a impresionat chiar deloc, desi aveam o parere foarte buna despre Casa Frieda pana la aceasta ultima vizita. De multe ori am optat aici pentru pizza Salami / Diavola & bere si a fost ok. Acum nici platoul, nici pizza nu au stralucit. Nu vreau sa stric complet parerea castigata in timp aici si sper sa ne fie mai pe plac data viitoare. Au fost si cateva mici omisiuni la servire. Toaleta este undeva pe un gang pentru care trebuie sa iesi intai afara.

Cand am iesit din restaurant deja se insera asa ca era timpul pentru vizitarea Targului de Craciun vezi impresii.

Trimis de Dan&Ema in 12.12.15 15:19:36
Validat / Publicat: 12.12.15 18:36:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 2318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

didona_stelea
[24.12.15 09:10:52]

@Dan&Ema - Imi amintesc cu multa placere ca am mancat si noi acolo!

didona_stelea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: