ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2011

Aventuri la salina Turda

Era o zi frumoasa de vara. Soare stralucea... parca am mai citit undeva asta...

Reiau. Era o zi torida de vara. Era luna lui Cuptor. Ziua 15. Sfanta Maria. Si cum noi eram in concediu, in apropiere de Salina Turda- hai s-o bifam. Problema era ca la fel gandeau si restul de 1000 de oameni aflati in minivacanta de 15 august. In apropiere de salina. Si ei aveau de bifat.

Inca nu aveam sa stim ce ne astepta. Inca bajbaiam in cautarea intrarii. Eram intr-o mare dilema existentiala: sa ascultam de vocea suava si calda a GPS-ului care ne spunea la stanga sau sa ne luam dupa indicator care arata la dreapta- spre salina Turda?

Simteam ca suntem aproape, dar atat de departe... pana la urma am stins GPS-ul - sa nu ne mai incurce- si ne-am luat dupa indicatoare (deja ne invarteam ca un coeficient intr-o ecuatie). Asa am ajuns la intrarea din zona Durgau. Mai tarziu am aflat ca mai era si o intrare in oras si acolo ne spunea tanti din GPS sa mergem.

O mare imensa ne astepta: o mare de masini. Era ca in desenul animat Cars. Doar ca masinile nu aveau stegulete. Si stateau linistite. Pe locurile de parcare. Unde am gasit noi loc de parcare? la o distanta apreciabila de intrare.

Am purces catre intrare (chiote si vaiete in fundal) - am coborat pe scari si am ajuns la un tunel. Am mers si prin tunel. Am mers. Am mers... (acelsi gadilat in fundal) am ajuns la lift. La lift era coada (1000 persoane). Am coborat pe scari. (1000 trepte sau 10000?) Am ajuns in sarsit jos. (chiote si vaiete in fundal). Cele 1000 de persoane bazaiau incolo si incoace alandala.

Ne-am zgait la sare in sus si in jos: Vorba aia: sare beau, sare mananc, sara pe sare ma culc. Cand credeam ca s-a terminat si ca putem sa plecam, cosmarul era abia la jumate. Prietenii mei s-au hotarat sa coboram si mai jos (in salina de adancime in forma de con). Acolo era si un lac unde se plimbau barcutele.

Am ajuns la lift (al doilea). Asta e si mai misto: e inchis ermetic si nu are geamuri ca primul. Si cum nu erau scari a ramas singura varianta. Am stat la coada de ni s-a urat. Am coborat. Am ajuns la nivelul lacului. Ne-am pozat. Apoi am stat iar la coada. Problema era ca nu mergeau decat 6 persoane odata. Si daca se urcau 2 grasi dadea eroare: Liftul nu pornea. Grasii nu se dadeau jos. Se dadeau aia slabii... cine se pune cu grasii?

Am ajuns la lift. Am nimerit cu 2 (grasi). Liftul nu pornea. Grasii nu se dadeau jos. Noi nu ne dadeam jos (eram o familie, ce naiba!). Asa a pornit liftul cu 2 grasi si o familie strans-unita. Liftul a pornit si s-a oprit. Am ramas blocati in lift la - 200m si ceva de metri sub pamant/ sare, chirciti intre 2 grasi. Copilul a inceput sa planga. Prietenii au inceput sa rada. "Pana vin pompierii sa va scoata va dam noi ciorba cu paiul prin usa! ".

Nu puteam aprecia altitudinea la care ne aflam. Vocile le auzeam destul de bine, deci poate nu urcasem prea mult. Intre timp, liftul s-a deschis. Nu urcasem prea mult. Nu urcasem deloc. Un gras s-a dat jos. Liftul a plecat. Nu vedeam decat iesirea...

Am ajuns cu greu sus, sus pe scari si pe hol si si iar sus pe scari si gata: Eram afara. Brusc, se facuse bec afara... nu stiu unde disparusera masinile...

In zare, aproape de orizont ne asteptau masinile noastre.

Ce frumos a fost la salina!

Si acum informatii utile:

- coordonate GPS: 46.587867,23.787477 (intrarea Durgau)

Ce gasim in salina:

- sare (podea si pereti)

- 2 lifturi (unul panoramic, unul nu)

- scari de lemn originale- cam scartaie

- diverse constructii din lemn (fonduri UE)

- lumini (fonduri UE)

- 1 roata

Mai jos, in con

- lac

- barci

- constructii din lemn (1buc pod)

- Aer cu aroma de sare cat cuprinde

PS: Salina Turda este acea mai frumoasa salina din tara. Cu conditia s-o vizitezi cand nu este chiar asa de agitatie. La Slanic Prahova am fost, mai am salina Praid de bifat si am terminat.

Trimis de mugur007 in 22.06.15 13:05:13
Validat / Publicat: 22.06.15 14:22:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 1557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Detaliu tehnic. Schema amplasare neoane

dorgo
[22.06.15 16:25:02]

Acolo ma incurc si eu mereu, daca vreau sa intru prin valea Durgaului, adica prin intrarea cea mai spectaculoasa, cu parcare pentru automobile si autocare, cu 2 lacuri sarate, cu o "gradina de sare", etc, la un moment dat, din oras, urmand indicatorul "spre salina, intrarea Durgau" apare o bifurcatie, stanga-dreapta, daca ai ratat-o, trebuie sa te intorci... daca folosesti cealalta intrare, cea veche, prin oras e simplu, intrebi oamenii, dar intrarea veche nu e atat de spectaculoasa...

amero
[22.06.15 17:18:48]

salut, observ ca ai umor, poze eventual cu grasii din lift?

[22.06.15 17:20:41]

@amero: cred ca-mi luam si una-n freza daca-i pozam...

gettyy
[22.06.15 18:44:24]

Foarte amuzant reviewul dvs. !

Felicitări!!!

[22.06.15 18:49:49]

Multumesc! Sa retinem intamplarile amuzante din calatoriile noastre si sigur vom avea ce povesti la o bere cu prietenii. Ca in reclama...

Zoazore
[23.06.15 22:03:52]

@mugur007 - Era luna lui Cuptor. Ziua 15. Sfanta Maria. Mugurele, maica, Sf. Maria e in Gustar, nu-n Cuptor. Cuptor e iulie, Gustar e august. De rest, am râs copios!

Vacanțe frumoase!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.06.15 22:19:48]

Amuzant rewiev!

Totuși, cum ați ajuns la concluzia că:

Salina Turda este acea mai frumoasa salina din tara.

din moment ce tot dumneavoastră afirmați :

mai am salina Praid de bifat

?

[23.06.15 22:59:22]

@traian. leuca: am citit top 5 salinw din Romania

[23.06.15 23:08:33]

@Zoazore: bine bine... modific... era o zi calduroasa de vara. Era cald ca in cuptor (aragaz). Ziua ramane tot 15. Altfel o sa fie ca in compunerea lui Gigel la muzeu. MUZEUL ERA INCHIS. im cer scuze milioanelor de fani care au citit si vor citi "perlele :-). Na, ca nu mai gasrsc ghilimica de inchidere

...

[24.06.15 14:15:29]

@mugur007 - top 5 saline am vrut sa zic. Telefonul mic, literele mici si ochii si mai mici de somn. Scuze!

Flaviu
[24.06.15 14:48:14]

@mugur007 - Cred ca e cea mai amuzanta recenzie referitoare la Salina din Turda. Bine ca am citit-o, altfel, cine stie, poate as fi avut de gand sa o vizitez si as fi blocat si eu liftul ''minune''.

[24.06.15 21:46:22]

Ps: nu am nimic cu persoanele plinute . Ci cu nenea ala de la lift care socotea la persoana, nu la kg. In lift scria ceva de genul " a nu se urca mai mult de 6 (sau 4?) persoane". Sa ne amintim in Titanic cum se urcau aia in barci ! In film. Ca in realitate...

amero, dorgo, Flaviu, gettyy, mugur007, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: