ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2015
STATUS: SILVER
JUN-2015

Rezervaţia Naturală Râpa Roşie

Suspans la Râpa Roşie

Asezata intr-un uimitor cadru natural, rapa rosie impresioneaza prin maretia si grandoarea ca si intr-un peisaj extraterestru!!!...

Peretii argilosi de culoarea rosie, cu forme absolut inedite, creeate de-a lungul miilor de ani, te lasa pur si simplu uimit de privelistea ce ti se deschide in fata ochilor!

Pajistile verzi din jur te îmbie la un picnic cu toate ingredientele: aer, mireasma, flori, si o siesta pe masura.

Am ramas cu impresii absolut minunate si cu dorinta de a mai revenii!

Un mic inconvenient ne-a stricat momentul... prin existenta unui poligon militar, amplasat in imediata apropiere a obiectivului turistic... unde in acel moment se executa o sedinta de tragere cu munitie reala. Fiind aproape impiedicati sa vizitam obiectivul turistic, adaugand discomfortul creat am fost nevoiti sa asteptam pina ni s-a permis accesul.

Putem aduce vorba si despre drumul aproape impracticabil din Sebes pânã la Râpă - pe timp ploios nu va recomand traseul!

Trimis de doina-goga in 22.06.15 12:36:21
Validat / Publicat: 22.06.15 17:44:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ROMÂNIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina-goga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster33 [22.06.15 17:44:05] »

Mutat în rubrica "Rezervaţia Naturală Râpa Roşie, SEBEȘ [AB]" (nou-creată pe sait)

tata123 [22.06.15 18:31:26] »

@doina-goga - Rezervația naturală Râpa Roșie este într-adevăr impresionantă; malul roșu de argilă se observă de la mare distanță de pe șosea și atrage privirea vrei-nu vrei. Autoritățile ar trebui să amenajeze drumul de acces, mai ales că am observat zilele trecute în centrul Sebeșului indicatoare către Râpa Roșie.

Nu știam că există acel poligon militar în apropiere; se îngreunează astfel accesul în timpul exercițiilor militare.

tata123

pagină generată în 0.0821940898895 sec