ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2015
ÎNSCRIS: 19.11.14
JUN-2014

Muzeul Aurului - Brad

Kevin Kern - ''Pearls of joy''

În luna iunie 2014, am avut deosebita plăcere de a vizita Muzeul Aurului din Orașul Brad în cadrul unei excursii de o zi pe care am facut-o cu plecare din Hunedoara împreună cu mai mulți prieteni.

Întrucât odată ajunși în orașul Brad am parcat chiar în centru localității am fost surprins să constat starea de curățenie exemplară din acea zonă.

Pe drum am aflat surprins plăcut că la noi în România există un muzeu dedicat aurului și că acesta se află într-o urbe unde comunitatea numără 13.000 de suflete cu toate că în Europa mai sunt doar 2 astfel de muzee, dar cu mai puține exponate atât numeric cât și valoric dacă ar fi să facem o comparație. Cartea vizitatorilor cu prima consemnare din 1912 este martora unei istorii mărețe a muzeului și găzduiește semnăturile multor persnalități care l-au vizitat.

Exponatele provin din exploatările miniere din zăcământul Barza, dar pentru că în timp muzeul – colecție de exponate, a fost vizitat de mulți specialiști străini și aceștia au trimis exponate din țările lor pentru o mai bună reprezentare a bogățiilor subsolului, exponate care au intrat în patrimoniul național.

Dacă în urmă cu 2000 de ani dacii exploatau aurul direct din apa râurilor în timp s-a trecut la exploatarea minieră care la început se limita la exploatarea filonului și odată cu dezvoltarea tehnologiilor aurul a fost exploatat prin activități miniere complexe.

Exponatele sunt superbe și am văzut aur cristalizat liber care a realizat adevărate opere de artă recunoscute la nivel internațional deoarece au participat și au fost apreciate la expoziții internaționale.

O informație rară, un lingou de aur trebuie să aibă 4 ștampile: cea care certifică greutatea (11-12 kg), cea de puritate de minim 999,66 %o (la mie), cea cu numele băncii și cea care oferă informații cu privire la instalația care a produs – purificat acel lingou.

Am văzut niște piese, capodopere naturale de cristalizare a aurului unice și renumite: Șopârla, pana lui Eminescu, dar și aur așa cum se găsea el în mod natural în bulgări cristalizat. Fotografiile vor fi mult mai elocvente și țin să vă spun că ploaia de culori a diferitelor minerale trimise din colțurile lumii și expuse în muzeu vă vor încânta ochii. De asemenea mai sunt expuse unelte si obiecte vechi folosite la extragerea si prelucrarea minereului aurifer, specifice ultimelor două secole, dar și imagini fotografice sugestive privind aceste activitãti.

Sunt convins că Muzeul Aurului de la Brad va fi pe lista tuturor celor care vor ajunge prin acea zonă și o să vă mai spun că obiectivul este deschis și poate fi vizitat de marți până duminică între orele 9:00 – 17:00. Biletul de acces costă 15 lei pentru adulți, 10 lei pentru studenți și elevi de peste 14 ani, 5 lei pentru copii sub 14 ani și pensionari.

La momentul vizitei am aflat că activitatea de organizarea a muzeului este în toi și urmează a se da în funcțiune o sală de proiecție unde vor rula filme fără întrerupere.

Vizita este cu siguranță educativă și va aduce un plus de cunoștiințe pentru fiecare indiferent de vârstă, frumos e aurul :D

Trimis de vali crintea in 14.05.15 15:12:45
Validat / Publicat: 14.05.15 16:42:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAD [HD].

VIZUALIZĂRI: 1759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali crintea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 minunata natura

[16.05.15 11:30:10]

vali crinteaAUTOR REVIEW
[16.05.15 14:12:36]

@webmaster13 - e bine aleasa, multumesc!

[24.03.16 08:31:37]

@vali crintea - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Muzeul Aurului [Brad], BRAD / ŢEBEA" (nou-creată pe sait)

vali crinteaAUTOR REVIEW
[24.03.16 10:58:39]

@webmaster26: este bine, webmaster26! Vali Crintea!

vali crintea
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Aurului: