ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2014
dan48]">
ÎNSCRIS: 14.09.14
SEP-2014

La pas prin Avrig şi împrejurimi

Valea Avrigului - paradisul verde

Din orasul Avrig, chiar din fata muzeului Brukenthal, o luati spre gara si veti iesi din Avrig. Urmati indicatorul care mentioneaza Pensiunea sau cabana Neamtului -14 km (se construieste inca aici), si indicatorul pe care scrie cabana Ghiocelul -7 km, despre care am scris: vezi impresii veti intra pe valea Avrigului, o zona cu foarte multe trasee turistice,unde se poate practica off-road-ul, dealtfel aceasta zona este cautata de foarte multi motociclisti straini si nu numai, puteti face o plimbare in aerul de munte puternic ozonat.

Zona este plina de case (vile), mare parte dintre ele sunt pensiuni, foarte frumoase, unele deschise, altele inchise, unele sunt case de vacanta ale unor proprietari cu stare din zona municipiului Sibiu. Merita sa veniti aici, pentru odihna si relaxare, pentru oxigenarea plamanilor, pentru incarcarea bateriilor cum se spune.

Sa nu va asteptati sa gasiti vreun club pe aici, veti fi dezamagiti pentru cei ce cauta asa ceva. Gasiti si alte moduri de a va distra, de exemplu la pensiunea Brandusa puteti face echitatie, la alte pensiuni puteti inchiria biciclete pentru a explora valea, asta in cazul in care doriti sa faceti miscare. In privinta servitului mesei, puteti incerca diverse mancaruri traditionale specifice zonei, la restaurantele sau terasele diverselor pensiuni de aici.

Si pentru ca vorbeam mai sus de pensiuni, eu as recomanda pensiunea Natura care se afla la 500 de metrii de pensiunea Ghiocelul (urmati indicatorul amplasat pe marginea drumului principal, si pe care scrie doar oferta pensiunii Brandusa). Aceasta pensiune este foarte cocheta, dispune de camere foarte sic amenajate, aveti si o peluza cu iarba pe care puteti sa va relaxati sau sa va jucati cu copii, sau chiar puteti face plaja daca timpul este frumos.

Vacanta placuta!

Trimis de dan48 in 14.09.14 22:28:24
Validat / Publicat: 15.09.14 00:00:52
VIZUALIZĂRI: 2007INFO ADIȚIONALE
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ROMÂNIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan48); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [15.09.14 00:00:26] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Avrig şi Valea Avrigului" (deja existentă pe sait)

pagină generată în 0.0919439792633 sec