ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2014
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2014
single

Băile sărate de la Ideciu

Pentru ca noi ardelenii suntem cam departe de placerile vietii numite Felix, Mamaia, Sinaia, Albena, Sunny Beach, Thassos sau Corfu, in week-end ne refugiem inspre Sovata, Sangeorgiu-Bai, Geoagiu-Bai, Lacul Rosu, Cheile Bicazului sau pe valea Muresului, care ne sunt mai la indemana. Daca ne permitem sa cheltuim mai multi bani, aeroporturile din Sibiu, Cluj si Tg. Mures ne asteapta pentru o calatorie comoda spre locurile pe care le iubim. Azi, informatiile turistice circula repede si le gasesti din belsug peste tot si cred ca nu mai suntem de ceva vreme, un “stupid people", mai ales ca au trecut mai mult de 20 de ani de la prognoza regretatului Silviu Brucan

Dar in urma cu 3 saptamani am avut o problema...

Daca te doare capul iei o pastila si-ti trece. Daca te doare burta, bei un ceai si te vei simti mai bine. Daca te dor insa picioarele, e grav, nu poti sa ajungi nici macar pana la pastilele de cap sau pana la plicurile cu ceai. Ţeapăn. Asa eram eu in urma cu ceva vreme dupa un meci de fotbal, urmat de un altul, de volei. Mergeam ca un “zombi” sau ca robotul din "Razboiul Stelelor". Daca ma puneai sa urc frumoasele scari pictate ale lui Rakoczi ce duc spre bulevardul orasului, nu puteam sa ajung nici pana la jumatate. Mi-am zis : ”don’t be stupid! ”, “mergi baiete si fa o baie sarata si-un masaj! ”... Cand am plecat mi-a cazut din buzunar ceva maruntis prin parcare, dar nu m-am putut apleca dupa el, am zis c-o sa-l recuperez cand ma intorc. Aveam o asa zisa “febra musculara”. Ce era de facut? Teoretic, stiam eu bine. Masaj, bai calde, miere de albine si pastile de calciu si magneziu. Dar practic, in acel week-end canicular, in piscina orasului nu puteai arunca un ac, la baile sarate Sangeorgiu de Mures sau Praid, asisderea iar Sovata era prea departe. Asa ca m-am hotarat sa merg la baile de la Ideciu de langa Reghin. Aceste bai sunt mai ascunse privirii, nu sunt atat de cunoscute, bazinele sunt mai mici iar apa acolo e mereu calda in zilele insorite si aglomeratia e doar “medie spre mare” nicidecum “mare spre full” cum e in alte parti. Plus ca la Ideciu, e mereu cineva care intinde o masa de masaj in aer liber si te “framanta” din cap si pana-n picioare, pentru cativa lei.

Din orasul meu si pana la Reghin sunt 30 de Km iar de acolo si pana la bai, mai sunt 6 Km. Parcarea de la bai, desi aglomerata e mare si gratuita. Intrarea costa 7 lei si ai niste conditii acceptabile de confort (bancute de lemn pentru plaje, umbrele mari amplasate deasupra unor, mese lungi, cativa pini pentru senzatia de “racoare”, dusuri, vestiare, un loc unde se fac impachetari cu namol si o terasa unde poti servi cate ceva). Exista 3 bazine de diferite adancimi. Am picat chiar pe la orele pranzului, am facut un masaj de aproape o jumatate de ora (25 de lei), am stat in apa sarata incalzita de la soare cam o ora si apoi am mai stat si la plaje cam tot atata. Dupa balaceala, am trecut la actiunea “3 mititei la 10 lei”. Cand am ajuns acasa, ma simteam mult mai bine, cred ca daca as fi vrut, puteam sa urc scarile lui Rakoczi pana sus, iar cu maruntisul din parcare nu mai era nici o problema. Disparuse.

@Web, te rog melodia, mersi! https: //www.youtube.com/watch?v=19vl_D8ubEY

Trimis de dorgo in 29.08.14 18:31:20
Validat / Publicat: 29.08.14 21:03:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REGHIN [MS].

VIZUALIZĂRI: 5125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Scarile pictate din Tg. Mures (scarile Rakoczi)

webmasterX [29.08.14 21:02:13] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă județul Mureş" (deja existentă pe sait)

Dan&Ema [30.08.14 08:52:24] »

Astazi chiar am descoperit ceva nou in jud MS cu ajutorul dvs.

Si pt asta multumim si retinem pt viitor.

Astazi sper sa postez si eu o parte din imresii despre NT si SV.

Felicitari

dan&ema

Dabator [30.08.14 10:03:52] »

Nu ai scris tu prea mult despre băi, vreo doua rânduri dar m-am distrat. Toti trebuie să înțelegem: nimic pe lumea asta nu e gratis. Asa ca vrând-nevrând ți-am acordat votul meu.

Plus că altfel cum aș mai fi auzit eu despre Ideciu

dorgo [30.08.14 14:21:08] »

@Dabator: i-am promis lui @Iulianic ca nu mai scriu nimic despre ape, am inundat deja saiul, dar se pare ca in barbati nu poti avea incredere. Si-apoi cand am vazut-o pe Shania Twain cum isi combate febra musculara dansand printre fulgi de roua, mi-am zis ca mai merge un ultim review lichid.

@Dan&Ema- Multumesc pentru aprecieri, judetul Mures e plin de surprize.

Yersinia Pestis [05.12.14 15:23:53] »

Ha, ha, ha, văd că ești la ”pârnaie”, trebuie să mă interesez dacă ai drept de vorbitor și de pachet! Oricum, am citit pe forum că ești recidivist! Doamne, în ce anturaje am intrat!

Despre reviewul tău, tare mi-ar plăcea să stau, așa, la soare și cineva să-mi facă masaj! Cred că dacă aș fi fost sultan, asta ceream cadânelor, masaj! Nu te gândi la prostii!!!

webmaster26 [19.09.16 15:51:27] »

@dorgo: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Băile sărate de la Ideciu de Jos, REGHIN" (nou-creată pe sait)

dorgo [19.09.16 18:48:32] »

@webmaster26: Da, e perfect!

Dan&Ema, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂBăile sărate de la Ideciu de Jos: