ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2009
DIN: alba iulia
ÎNSCRIS: 03.10.09
NOV-2009

Un peisaj mirific

Sunt unul dintre aceia care bat de mai multe ori pe an zona muntilor Sureanu, Cindrel si Parang, dar e greu de gasit o priveliste ca in rezervatia asta. Ceea ce nu stiu multi este faptul ca este una dintre cele mai noi statiuni montane din Romania. La sustinerea lucrarii de licenta cu tema pe care am prezentat-o in fata comisiei de licenta, profii [de aia grei] au uitat sa ma intrebe despre lucrare, discutand exclusiv despre frumusetea Vaii Sebesului si in special a Luncilor Prigoanei.

Se ajunge parcurgand drumul national ce leaga Sebes de Obirsia Lotrului, dar cand se ajuge la barajul Oasa nu se trece barajul, ci se tine inainte pe langa lac. Nu degeaba Mihail Sadoveanu a scris foarte mult despre aceasta zona [Valea Frumoasei, Oasa, Prigoana etc] unde si-a petrecut foarte multa vreme avand chiar si o cabana aici, dar care a fost inundata in urma construirii barajului Oasa.

Anul acesta a fost asfaltat drumul dintre Sugag si barajul Oasa, care era dezastruuuuu [drum de tanc, cu masina mergeai maxim cu a doua]. Nu sunt poet ca sa descriu in cuvinte dar privelistea, ma repet, este extraordinara atat asupra rezervatiei cat si asupra celor doua vf. de peste 2000m, vf. Sureanu si vf. lui Patru [unde se afla si un castru roman].

Acum apr. 10 ani, cand s-au inceput lucrarile in statiune erau planuri mari: 3 hoteluri, 16 pensiuni si cateva zeci de cabane proprietate personala. In 2008 abia erau gata vreo 15 cabane proprietate. Toate acestea datorita infrastructurii. In acest an dupa refacerea drumului se construieste de parca au uitat toti de criza.

Daca pana acum intreaga zona era o alternativa de vizitat doar vara, din acest an se pare ca se va si schia. Am fost ultima data acolo in urma cu 2sapt. si am ramas mut: 5 partii dintre care doua de peste 2km, dar una singura practicabila in acest an. Trei partii vor pleca de pe vf. lui Patru de la peste 2000m. Dar mie imi placea parca mult mai mult cand era pustiu.

A era sa uit: din pacate exceptand proprietarii de cabane, locurile de cazat sunt inca inexistente [deocamdata]

Trimis de balzani in 28.11.09 23:01:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LUNCILE PRIGOANEI. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 4080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balzani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 luncile prigoanei-iarna [in fata vf. sureanu]

[29.11.09 00:08:05]

Interesante informatii ne prezinti aici, tudor -- personal sa stii ca ai reusit sa-mi captezi bine de tot atentia, am 'ciulit' deja urechile.

De-abia astept sa vad si pozele, cred ca ai incarcat deja ceva, poate mai ne aduci.

mirelab
[29.11.09 19:36:43]

Spre rusinea mea am citit aceste randuri de parca ne-ai fi scris despre Australia...in conditiile in care sunt indragostita de de Straja si Parang.

Abia astept sa ne mai aduci si alte vesti de prin zona, suna tare bine: o noua statiune de ski in Romania!!!

Cristian_h*
[29.11.09 21:46:34]

nu stiam de aceasta rezervatie, foarte interesant, poti sa-mi spui cum este drumul de la baraj la Obarsia Lotrului? Cineva imi spunea zilele astea ca s-a asfaltat, nu prea-mi vine a crede?

balzaniAUTOR REVIEW
[29.11.09 22:33:22]

din pacate nu pot sa spun daca acum drumul de la baraj la Obarsia Lotrului este asfaltat complet. Cert este ca se lucra la el in septembrie cand am fost ultima data pe acolo. Venind din Alba Iulia urci direct inspre Lunci, de la baraj.

balzani, Cristian_h*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Luncile Prigoanei [munții Șureanu]: