ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2014
STATUS: SENATOR
LUNA
APR-2014
prieteni

Unde mâncăm în Deva și împrejurimi?

Simeria : Restaurant - pizzerie Cinci Fraţi - Pizza bună, servire şi ambianţă aşa şi aşa

Duminica aceasta am profitat de sejurul prelungit în zona Hunedoarei şi am revăzut Parcul dendrologic din Simeria: vezi impresii . Acestă rezervaţie naturală este cea mai mare de acest tip de la noi din ţară şi cuprinde totodată şi cea mai veche şi valoroasă colecţie de plante exotice şi autohtone. După o plimbare de câteva ore bune şi cu gândul la impresiile bune pe care le găsisem anterior despre pizzeria Cinci Fraţi de-abia aşteptam să mănânc o pizza bună. Localul se găseşte chiar vizavi de intrarea în parc, pe strada Biscaria nr. 2 şi are o terasă generoasă.

Recunosc că prima impresie nu a fost chiar bună şi am ezitat dacă să rămân. O singură masă era ocupată de nişte turişti pe care îi întâlnisem şi prin parc. Dacă nu ar mai fi fost nimeni mai mult ca sigur că aş fi plecat.

Terasa mi s-a părut neîngrijită, prăfuită, probabil şi pentru că se află în apropierea şoselei. După ce ne-am aşezat am observat că şi pe masă era un strat gros de praf. După ce ne-am şters singure masa şi-a făcut apariţia şi o doamnă care a mai curăţat mesele din apropiere. Între timp mai venise o familie, cum stăteau lângă noi i-am auzit când au cerut să se şteargă şi masa lor de praf.

Am încercat să nu acord prea multă atenţie, terasa probabil că fusese închisă zilele trecute din cauza ploilor şi nu avuseseră timp să o amenajeze frumos. Am fost însă surprinsă când băiatul care servea ne-a întrebat ce dorim să comandăm fără să ne aducă în prealabil meniul dar poate păream de-ai casei... Oferta era destul de bogată, serveau şi diverse mâncăruri gătite, aveau chiar şi meniul zilei dar în condiţiile date nu prea vroiam să risc şi am comandat o pizza quattro stagioni şi una sezon, fiecare costând 17 lei. Cum gramajul nu era precizat, l-am întrebat pe tânăr, dar în afară de faptul că este mare nu am reuşit să aflu altceva. După 5 minute băiatul a revenit, cerându-şi scuze că a uitat să ne întrebe dacă dorim şi sos. Am comandat şi un sos dulce de roşii care nu m-a impresionat.

Pizza a fost bună şi porţia a fost imensă, cu siguranţă avea peste 500 de grame, nu am reuşit să o termin pe toată. Mi-a plăcut mai mult pizza sezon, avea pe lângă ingredientele standard roşii şi ardei de asta poate mi s-a părut puţin dulce şi l-am rugat pe ospătar să îmi aducă şi solniţa care lipsea de pe masă. Pizza quattro stagioni în schimb era mai sărată, avea puţin cam multe măsline după gustul meu. Blatul însă era subţire şi bine făcut.

Am mai luat o bere fără alcool şi un suc, fiecare la 5 lei, în total nota s-a ridicat la 46 de lei. Preţul este cam ca la o pizzerie bună în Braşov dar atmosfera aici pe mine m-a dezamăgit. Probabil că vara, când este deschis şi barul de pe terasă, atmosfera să fie alta.

Recomand însă cu căldură vizitarea parcului dendrologic. După ce ani buni căzuse în uitare, acum chiar arată bine, aleile sunt îngrijite şi diversele specii de arbori şi plante sunt frumos puse în valoare. Păcat că nu este promovat cum se cuvine şi la nivel naţional.

Trimis de krondia in 27.04.14 19:06:48
Validat / Publicat: 27.04.14 21:01:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krondia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.