ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
MAY-2013

Un loc rece pentru emotii calde

Sambata dimineata ne decidem sa dam o fuga spre Turda si sa ne oprim intr-un loc unde natura ne permite sa ne asezam si sa pregatim un gratar. Pregatim carnea si restul ingredientelor si ne pornim la drum. Cum caldura mare a scos toata lumea la gratare si noi clujenii fiind un pic mai molcomi ajungem prin zona Ariesului pe la 10 si ceva dar cu gratarul in geanta frigorifica, cu o foame mare si cu dorinta de a nu pierde ziua doar pe drum Cluj Turda si inapoi.

Cum imi aduc aminte intotdeauna cu drag de excursiile facute in perioada scolii generale si cum printre excursiile alea de suflet e si cea de la salina am decis sa revin sa ii vizitez noua infatisare. Nu am asteptat mult sa intrat, una doua am luat bilete si apoi am savurat fiecare minut. Biletul a fost 20 lei si am intrat din Str. Aleea Durgaului Nr. 7, intrarea principala.

Prima impresie ti-e data de senzatia aia de frig, daca nu esti pregatit cu ceva haine mai groase cum nu am fost nici noi, insa dupa ce ai parcurs tunelul pana in locul in care poti vedea prima sala te umplii de admiratie si caldura si uiti de putinii fiori de frig care te mai trec. E un loc extraordinar, un loc care m-a impresionat si mica fiind dar si acuma, desi nu toata lumea apreciaza transformarea salinei si modernizarea ei parerea mea e ca s-a facut un lucru bun pentru a da posibilitatea de a fi in continuare vizitata.

Noi ne-am continuat drumul pe scari, scari care altadata mi-au dat de furca insa acuma pot spune ca nu e asa rau cum imi aminteam. Scari muuuulte si inguste ca abia trece un om, pline de sare, alunecoase insa e pacat sa nu treci macar o data pe acolo, majoritatea alegand sa stea la rand sa astepte lifturile.

Jos e un locul plin de viata, toata lumea face poze, se joaca golf, bowling, biliard, tenis de masa, se plimba cu barca pe lacul subteran.

Mi-as fi dorit sa nimeresc intr-una din zilele alea cand se tin concerte, prima oara cand am fost la salina profesorii insotitori fiind profesori de religie au cantat o piesa religioasa si s-a auzit superb, poate alta data.

Pe langa faptul ca e un loc care ne ofera tratament pentru organism ne ofera si tratament pentru suflet si merita vazut macar o data in viata.

Pentru alte detalii exacte referitoare la preturi, orar si adresa puteti sa ii vizitati si pe internet.

Trimis de andr2eea in 29.07.13 20:51:14
Validat / Publicat: 29.07.13 23:10:12

VIZUALIZĂRI: 2031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Galeria Franz Josef

dorgo
[30.07.13 05:42:48]

Comparatie intre salinele Turda si Praid

Salina din Turda e mai spectaculoasa, s-au investit multi bani de la UE si a devenit de nerecunoscut, e o bijuterie, are si un lac subteran de agrement, ascensor interiro, dar fata de cea de la Praid, e mai rece cu 3-4 grade, are spatiu "de joaca" pentru copii mai mic (ar trebuie poate si aici un "Aventura parc", s-a folosit mult metal, care la un moment dat va fi corodat de sarea si vaporii de apa sarata iar in exterior, nu ai spatii prea multe de cazare (pensiunile agroturistice cu preturi accesibile pe care la gasesti la Praid sau Corund la tot pasul), cea de la Turda, are insa avantajul, vara, a celor 2 lacuri sarate amenajatae din valea Durgaului, si a prezentei Cheilor Turzii, in zona... ca replica, in acesta vara, la Praid, a intat in modernizare, piscina sarata de langa salina, cred ca anul viitor va fi functionala... Praidul mai e aproape si de Sovata... vad ca intre cele doua saline din Ardeal e o vesnica si benefica concurenta...

andr2eeaAUTOR REVIEW
[30.07.13 10:22:36]

@dorgo: Din pacate nu ma pot pronunta deoarece nu am ajuns si la Praid, insa am auzit ca e frumos si acolo de la prieteni, sper sa ajung si pe acolo si sa revin cu impresii. O zi frumoasa!

andr2eea, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: