ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2012
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    SEP-2012

Povestea Corbului vrajit de Mare

Vangelis - Rachel's Song

Acum trei ani, cand ma aflam intr-o vacanta in Bulgaria, la Duni, am observat in trecere o plaja salbatica, cu dune de nisip, iarba care crestea neregulat, oameni ici si colo, cate un cort, cate un umbrar improvizat din patru bete si-un cearceaf... Ideea de a face un concediu pe o astfel de plaja m-a chinuit de atunci...

Stiam ca se vorbeste si la noi de plajele de la Vama Veche, 2 Mai, dar mai mult la trecut... Oricum, spre rusinea mea, nici pe astea nu le vazusem inca... Am fost turist de Mamaia, Neptun si, mai nou, Mangalia, Cap Aurora.

Rascolind curios prin rw AFA ca printr-un teanc de haine vechi in care speri sa gasesti ceva chic, dau de rubrica Corbu/Capul Midia. Nu era chiar marimea potrivita, dar avea o nuanta de bleu-marin si un aer vintage. Plaja Corbu Golf – wow!!! Cand m-am uitat mai atent, era roasa de molii... Apoi am gasit ceva frumos, parfumat – Socrita (detalii aici vezi impresii).

Piesa de rezistenta – plaja de la Corbu. Lunga, dupa umila-mi apreciere, de vreo 4-5km, si salbaticaaaa!!! Yeeeh!!!

Nisipul foarte fin, deosebit de cel din restul statiunilor, cu multe scoici. Smocuri de iarba se ridica, semete uneori, din nisipul care, altfel, nu pare sa hraneasca altceva decat visele celor care dormiteaza sub cerul senin.

Stand pe malul marii, valurile mi-au adus la picioare cochilii de rapane. Multe.

Pescarusii parca vor sa-ti vorbeasca uneori, asa de aproape se arata.

Ma tot uit uneori in stanga si-n dreapta, si tot mi-e teama sa nu vad plaja, deodata, aglomerata. Dar nu, din fericire, tot cei cativa turisti, numarati pe degete, se bucura de plaja.

Acum, in aceste zile de septembrie, cu vantul mangaietor al inceputului de toamna, dar ultraviolete de nivel 7, deci foarte mare, numar vreo 10 grupuri de turisti. Zilele trecute au mai plecat 2 rulote si vreo patru-cinci corturi.

Astazi, in jurul nostru, cam 500 de metri de-o parte si de alta, NIMENI. Nimeni. Daca nici aici nu te poti reculege, odihni, atunci problema e la tine :)

Marea e altfel aici. Parca te vrea si ea, nu-ti arunca, scarbita, alge cu miros de du-te-ncolo. Daca o lasi sa-ti mangaie piciorul, ti-arata pestisorii ei, cate-o molusca, cate-o meduza. Iti da voie s-o privesti pana-n adancul sufletului ei. Atunci chiar poti crede ca si ea te iubeste si simti, amar, c-ai tradat-o anul asta, cand ai fost pe Transalpina.

La Corbu, Marea te-asteapta, ascunsa dupa campuri de grane, pazita de vulpi ratacite si de focuri de artilerie (de la poligonul din apropiere). E ca un taram magic care te-asteapta sa-l descoperi. Cand vei ajunge, dupa lupte lungi si grele, pe faleza care ti-o descopera in toata plenitudinea ei, vei simti ca vrei s-o tii doar pentru tine.

Am vazut aici, in fiecare zi, un corb care privea inmarmurit marea. De cate ori isi lua zborul mergea doar catre campul dinspre sat, niciodata catre mare. N-am putut citi nimic in ochii lui si n-am ghicit o iota din croncanitul discret. Si-atunci cred doar ca-i melancolic. Sau vrajit.

Daca vrei sa vezi Marea, du-te la Corbu. Doar aici vei putea s-o iubesti asa cum merita!

Si, ca sa fie si mai util acest rw:

Cum se ajunge: din Bucuresti, mergeti pe A2, pana la km 214, cu aproximatie, la primul indicator de Tulcea iesiti din autostrada si continuati cam 4 km pe A4 (!?!?) pana am ajuns la Ovidiu, intr-un sens giratoriu. De aici, se merge la stanga, pana in Lumina, apoi la dreapta pana in Navodari si iar la stanga, inca 9 km, pana la Corbu. De la sensul giratoriu din Ovidiu va ajuta sigur indicatoarele. La intrarea in comuna Corbu, pe partea dreapta, exista indicatoare catre plaja, catre Plaja Corbu Golf si catre Cherhana. de aici este un drum de circa 5 km, din care vreo patru asfaltat, iar restul, de-a lungul falezei, drum de tara, perfect practicabil insa. Atentie ca la priima intrare catre plaja, poti ramane blocat cu masina in nisip, am vazut mai multe exemple. ar fi utila o sufa in portbagaj si o lopetica.

Altfel, va urez drum bun si vacanta placuta.

Trimis de george_bton* in 08.09.12 11:13:45
    Validat / Publicat: 08.09.12 14:01:20

VIZUALIZĂRI: 5011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.12 14:01:02]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[08.09.12 14:38:55]

dorgo
    [08.09.12 15:33:07]

@george...

E bine cand te poti bucura de lucrurile marunte ale vietii, un copac, o carare in munti, un fir de iarba, o plaje goala, cativa pescarusi, spuma valurilor aduse de alizeul dinspre nord, cateva cochilii sparte de scoici, si mai ales de poezia pe care le emana toate acestea... e-atat de usor sa fii fericit!

george_bton*AUTOR REVIEW
    [09.09.12 10:20:22]

@dorgo: adevar graiesti, calatorule! Eu, umila fiinta, care simte uneori ca nu danseaza pe ritmul modern, actual, ca piata, trendul, upgrade-ul etc., apasa pe umeri mai greu decat mantaua soldatului rus, eu vreau sa ma bucur usor. De mare, de iarba, de carari de munte.

Danalexuta
    [03.06.13 15:55:35]

Am ajuns zilele trecute total intamplator pe aceasta plaja (sotul este pescar si o vrut sa vada lacul Corbu), iar de acolo pana la plaja nu a mai fost decat un pas. Este un loc minunat, acolo am simtit intr-adevar ca sunt la mare, plaja pustie cu nisip fin si plina de scoici si cochilii, fara muzica, fara aglomeratie pt noi a fost un colt de rai. Asa cum mai spunea cineva la aceasta destinatie, parca nici nu-mi vine sa scriu sa afle prea multa lume de acest minunat loc, sa nu fie distrus, sa ramana la fel.

Danalexuta, dorgo, george_bton*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona / plaja Corbu: