ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
AUG-2016

Plaja Corbu - alungati de incendiu

Avem bilet la mare cumparat cu multe lui inainte, cazare in Eforie Sud, hotel Argesul. Mie nu imi place sa stau intr-un loc pentru ca ma plictisesc repede, asa ca, inca de prin primavara, citind impresiil lui Ovidiu despre plajele de la Marea Neagra -vezi impresii, am zis ca vreau si eu sa vad cum e in salbaticie.

Cum sotul nu imi refuza nici o dorinta, orice spun eu e ordin, doar sint comandantul suprem, am hotarit ca a doua zi dupa ce am ajuns la mare sa mergem la Corbu sau Vadu. Faceam confuzie dar stiam ca ambele sint salbatice.

Am pornit de la hotel dupa ce am luat micul dejun si pina am ajuns in Navodari, drumul mi se paruse obisnuit. La un moment dat vad muuulti stilpi de iluminat stradal intr-o zona in care era cimp pe o parte iar pe alta, o apa, canal, ceva. Zic cu voce tare " Cred ca cineva a avut vreo firma de stilpi si a obtinut un contract gras de a plantat unul linga altul atitia stilpi in pustia asta. Nu tu case, nu tu oameni! " Sotul, uneori mult mai destept decit mine ( :P ) imi zice "Pai se gindesc la viitor, aici se vor construi cartiere, deaia s-au bagat stilpi." Mda, parea rezonabil raspunsul lui mai ales ca dupa citiva kilometri au inceput sa apara si blocurile de la intrarea in Navodari. Frumos, mi-a placut fintina cu delfini.

Apoi am mai mers ceva pe un drum cu denivelari pina am ajuns la intrarea in Corbu unde am cotit spre dreapta, conform indicatorului. Imediat am vazut o cabina pe care scria ceva de permis. N-am dat importanta, totusi am vazut citeva masini oprite si sotul a intrebat pe un baiat ce se "vinde" acolo. A zis ca permise de intrare in rezervatie. Aaaa, noi nu mergem in rezervatie, mergem doar la plaja asa ca i-a dat bice inainte. Eu am zis ca parca si plaja e declarata rezervatie si ca ar fi bine sa oprim, sa vedem ce e, el nu, ca nu ne controlaza nimeni.

Am mers pe un drum lung cit o zi de post, marginit de cimp si arar de citiva boscheti pina am ajuns la un panou unde scria ca intrarea in rezervatie fara permis, e interzisa. Na, ti-am zis eu? si cine stie cit mai e de mers pina la plaja aia, mai bine hai sa facem calea intoarsa si sa luam permisele alea ca n-am chef sa ma vad pe la tv.

Mai fara tragere de inima am intors si am mers iar pe drumul lung, care e pentru o singura masina. Daca vine alta din sens opus, pe alocuri sint locasuri unde una dintre masini se retrage pina ce trece cealalta.

Am ajuns la cabina, am inconjurat-o sperind ca gasesc vreun gemulet cu vreun vinzator de bilete. Era pustie, sotul trage de usa si inuntru vedem un aparat de eliberat permise de trecere. Nu e prea greu de umblat cu el, mai ales cind sint doi, unul vede una, altul alta... si uite-asa am ajuns noi in posesia a 3 permise, cite unul pentru noi si unul pentru masina. 5 lei pe zi /cap de om si 10 lei /zi /autoturism. Trebuie sa ai la tine pasaport sau carte de identitate ca se scaneaza ca la aeroport.

Am facut calea intoarsa si de la indicatorul ala am mai mers vreo 2-3 km pina am ajuns la plaja, insa a trebuit sa coborim o carare/drum foarte abrupt. Era alta si mai abrupta, insa niste tineri ne-au facut semn ca sa mergem putin inainte si gaim una mai accesibila.

Am ajuns la plaja, am dar sa scoatem toalele (cearceaf, prosoape, umbrela...) Nu se putea! Batea vintul ingrozitor de zburau toate alea. A adus sotul niste bolovani si i-a asezat pe cearceaf, unde am facut movila toate lucrurile iar noi am stat mai mult in picioare.

O pereche de tineri, un el si o ea, au venit aproape de noi, au mincat un pepene, au pus cojile intr-o sacosa si dupa ce s-au saturat, au plecat de mina pe marginea apei "uitind" sa isi ia resturile. Le-am facut o poza ca sa ii pun la gazeta de perete, suparata foc. O fi ea plaja salbatica, dar nici chiar asa. Plaja cu scoici, intrarea lina in apa, o sigura dugheana de unde se auzea muzica din topurile de la radio... prea tare, dupa parerea mea. Nu stiu ce se vindea acolo, probabilbauturi si snaksuri.

N-am stat decit vreo ora pina cind, ocupata cu pozele, imi apare in obiectiv un fuior gros de fum. Ia te uita, aia au dat foc la ceva! Maresc zoomul si vad cum flacarile se intind pe deal. Hai, repede, sa adunam toate astea si sa ne carabanim ca daca vine focul incoace, nu mai plecam de aici deci inot, zic eu. Si cum mi-e frica de apa... am preferat a trec prin foc.

Incendiul s-a extins cu repeziciune pina la troita de pe deal, se auzeau trosnituri si pocnituri. Sun la 112, n-au raspuns imediat insa nu am inchis pina cind o centralista m-a intrebat ce urgenta am. "Buna ziua, a anuntat cineva un incendiu pe plaja de la Cornu? / Da, la anuntat dar la Corbu, nu la Cornu. / Ei, la plaja ca acum fac confuzie intre nume. Multumesc, o zi buna!".

In maxim 7 minute de cind am vazut fumul, a sosit o masina de pompieri civili care au luat la furtune focul din vale, numai ca altul ardea cu repeziciune vegetatia din deal si vintul batea atit de tare incit intre case si flacari erau doar citeva sute de metri. M-am linistit cind am vazut o a doua masina de pompieri, din aia mare ca opreste pe deal si incepe sa stinga flacarile de acolo. S-au descurcat de minune astfel ca incendiul a fost lichidat in nici 10 minute, fara pagube. Am avut noroc ca focul nu s-a extins in partea de dincoace a drumului, altfel iesea cu tragedie, Lumea nu avea cind sa mute rulotele si masinil iar cum vegetatia era extrem de uscata, totul ar fi ars in citeva minute.

Am plecat repede de acolo multumiti de interventia pompierilor, insa nici un pic satisfacuti de cit am stat sa ne bucuram de plaja, liniste si apa asa ca am bagat pe gps Plaja Vadu, auzisem la tv despre cherhanaua din zona si ne-am dus glont la mincat bors de peste. Impresiile de la Vadu vi le povestesc data viitoare.

Trimis de adri-nico in 02.09.16 11:04:05
Validat / Publicat: 02.09.16 12:23:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CORBU / CAPUL MIDIA.

VIZUALIZĂRI: 5600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 plaja la momentul la care am ajuns, nu era prea pustie

webmasterX [02.09.16 12:22:32] »

@adri-nico:

cazare in Eforie Sud, hotel Argesul.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mishu [02.09.16 12:33:55] »

@adri-nico: Uite ca am prins si eu un prim vot pe ziua de azi, ca vad ca-mi cam ies din mana si ma intreb, oare lumea nu munceste si sta pe net de voteaza asa de repede? Ups , si eu sunt la munca, noroc ca aici nu am colegi in AFA ca s-ar prinde.

Mai draga, faci ce faci si esti in mijlocul evenimentelor. Mi-a placut asta cu Cornu (unde-si numara Dl Nastase ouale conform spuselor lui) care era de fapt Corbu.

Apropo de aceste confuzii amuzante, citisem un articol referitor la dansul sportiv si acolo autorul articolului a spus ca a admirat spectacolul de dans oferit de ansamblul de dansatori din Corbeanca (cred ca fusese platit de Dl Tantareanu pentru reclama) cand de fapt eu saracii erau ansamblul Codreanca din Chisinau.

M-am uitat si dupa gazeta de perete si nu i-am vazut pe cei doi tineri cu comportament neadecvat .

Felicitari si astept continuarea.

adri-nico [02.09.16 19:02:15] »

@webmasterX: Web, inca nu s-a terminat cazare la acest hotel, insa noi am umbla teleleu pe mai multe plaje, ba chiar am fost cazati si la Hotel Royal Bay Apartaments in Bulgaria. O sa scriu ca vroiam sa vad daca au curatat in camera, le-am lasat ceva de schimbat si acum am revenit, totul e ok, cind o sa am timp. (si net!!!)

E vreun articol pe site de la aceasta locatie? Ca am dat cautare inainte sa plec si mi-au aparut peste 100 si ceva de articole, dar nu exact cu hotelul ala din Kavarna.

adri-nico [02.09.16 19:06:35] »

@mishu: Ma bucur de primul ecou, nu de rimul sau ultimul vot.

Azi, fiind cazata in Bulgaria, am zis ca de la 10 jumate pina la 12 cind expira cazarea, auc sa scriu despre ceva, ca doar trebuia sa le maninc si eu alora internetul inclus in pret. Si de pe plaja, cu laptopul pe sezlong, v-am impartasit povestea incendiului. Numai ca a venit repede ora de eliberare a camerei si n-am mai reusit sa incarc toate pozele pe care am dorit. Le-am atasat acum. Sper ca o sa te multumeasca una dintre ele, cu siguranta!

Am revenit la Eforie si am profitat ca sotul face un dus, asa ca am bagat iar vastul la internetul lui pentru a termina cu pozele si pentru a va multumi de ce ati scris aici.

Plecam la masa si apoi sa o cautam pe Maria. Va trimit o scoica imaginara si un pumn de nisip! (nu in ochi!)

webmasterX [02.09.16 19:21:25] »

@adri-nico: Da, Royal Bay are deja rubrică pe sait - aici amfostacolo.ro/hotel.php? ... avarna&id=15216

krisstinna [02.09.16 19:43:05] »

@adri-nico: Draga mea! Arme, soldați, foc pompieri, accidente prin Deltă. Ești o minune, mă amuzi teribil

Auzi! Ce naiba de îndrăgostiți erau ăia? Nici nu se pupau, nici nu se țineau de mână. Erau tineri dar cam triști. O fi fost de la pepene?

adri-nico [03.09.16 08:29:24] »

@krisstinna: erau indragostiti dar batea vintul. Daca se pupau, le intra nisip la dinti. Te zbura la propriu.

Cit despre aventuri, daca nu eu, atunci cine???

Soso42 [03.09.16 16:10:38] »

@krisstinna: Probabil dupa ce l-au mancat, s-au deranjat brusc la stomac si au purces sa caute un loc unde sa afle motivul (deranjului). In ceea ce-i priveste pe tineri, au revenit si si-au ridicat "pachetul". Daca initial am fost putin iritati de comportamentul lor, s-a dovedit pana la urma ca au fost civilizati. Cinste lor.

elviramvio [04.09.16 22:47:27] »

@adri-nico:

Astazi am dat si noi ocol cabinei unde se eliberau permise. Deoarece a trebuit sa plecam devreme din Constanta si nu aveam timp sa mai ajungem la Eforie, sotul a zis sa mergem la Corbu unde a facut o parte din catanie. Ajunsi la cabina - acum am aflat tariful - si vazand drumeagul acela ingust, am intors si am tinut intins pana acasa, era prea aglomerat acolo si noi nu aveam timpul necesar pentru un asa drum. Enervant este ca nu te informeaza din drumul principal.

mishu [04.09.16 23:58:30] »

@adri-nico: Ok, vazut, placut si celelalte poze

adri-nico [05.09.16 08:09:16] »

@elviramvio: Hai, ma! cum sa faci drumul inapoi daca tot ati ajuns acolo?

elviramvio [05.09.16 08:58:52] »

@adri-nico:

Pai erau atatea masini de nu-ti spun si unii nu pareau soferi cu care sa te poti intelege gen trec eu/treci tu, dinspre plaja iar se intorceau destui nemultumiti. Nu respectau randul nici la chiosc, deci intelegi de ce ne-am intors, mai ales ca noi mergeam doar sa vedem, trebuia sa ajungem la o anumita ora acasa, asa ca ziua de duminica nu am facut ce ne propusesem, n-am ajuns nici la alte statiuni unde aveam ceva planuit.

adri-nico, elviramvio, mishu, Soso42
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona / plaja Corbu: