ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2016
ÎNSCRIS: 04.09.15
AUG-2016

Plaja Corbu

Am ales sa mergem sa facem plaja la Corbu, plaja mult laudata.

Am pornit din Constanta. Sunt aproximativ 30 de km. Am mers pe la ora aproximativ 12. Traficul in statiunea Mamaia era ok, am trecut destul de repede. La intrare in Navodari s-a mers putin mai greu pentru ca erau lucrari la drum dar acest lucru nu ne-a afectat traseul. Soseaua dintre Navodari si Corbu este de o calitate discutabila. O parte din drum este bun dar o parte destul de denivelat (aveti grija mai ales la terminarea podului).

Accesul spre plaja corbu este destul de vizibil, pana la intrare in sat exact la dreapta. Am fost indrumati de o pancarta.

Pentru a fi sigur de traseu am intrebat si o localnica. Ne-a spus ca drumul este bun, ca vom ajunge la un restaurant " Papan drum" iar acolo vom trebui sa platim o taxa 5 lei. Apoi vom merge drept si vom ajunge la plaja.

Am ajuns in dreptul "taxei". Era un singur dispozitiv de plata a biletului si multe persoane. Am spus sa asteptam si sa platim. In timp ce am asteptat (aproximativ o ora) persoanele treceau si erau nedumerita. Nu intelegeau de ce este coada pentru ca nu era nici un indicator ca ar trebui sa plateasca o taxa ceva. Multi veneau si plecau pentru ca timpul de asteptare era prea mare. Taxa pentru un turist este 5 lei (o zi) 15 lei (o saptamana), autoturismul 10 lei (zi) 100 de lei un an. Mai erau si alte tichete, am inteles pentru pescuit dar nu am avut timp sa analizez prea bine.

Drumul spre plaja este cu o singura banda, masinile trebuind sa se astepte in refugii. La bifurcutia drumului (un drum asfaltatat si unul pietruit) noi am mers in stanga (lucru gresit), ajungand la o baza militara. Ne-a intors si am ales sa mergem (la primul sau ultimul golf), cel de langa baza militara. Ne-a intampinat un afis; "Plaja salbatica- Nu are destinatie turistica", intrarea fara permis fiind sanctionata. Nu ne-a verificat nimeni, nici macar la masina. Mi s-a parut destul de greu sa poata sa verifice cineva. Am mers apoi pe un drum pietruit, iar apoi pe un drum de pamanant.

Parcare este destul de mare, am gasit cat de cat usor un loc de parcare aproape de plaja. Aici sunt si rulote, corturi. Ca peste tot in Romania, gunoaile nu pot lipsi. Desi erau tomberoane in parcare, pe langa acestea erau multe gunoie. Nu stiu daca acestea au fost aduse recent sau nu se schimba destul de des (incerc sa le gasesc o scuza oamenilor).

Am ajuns pe plaja. In stanga era baza militara. Aici era accesul interzis, risc de radiatii si electrocutare. Plaja era foarte frumoasa asa ca mai venea rar cate un turist in plimare pe aici. Am mers si eu cativa pasi, intr-adevar se simtea alta atmosfera, de liniste, de acea "salbaticie"

Plaja mi s-a parut initial la fel de ocupata. Asa ca ne-am asezat unde gasisem un loc bun langa plaja, In scurt timp s-au mai ocupat si locurile de langa noi. Am observat apoi ca mai in sud plaja este mult mai libera asa ca ne-am mutat, Aici intr-adevar era mai liber, nu auzeai nimic in jur decat valurile marii.

Apa este curata si destul de limpede. La fel ca si cea de la trei papuci. Mai pe seara, ora 5 au inceput sa fie si cateva valuri.

Pe plaja este nisipul fin, imbinand cu putine scoici faramate. Pana in apa, se afla un cordon de scoici. Aici se pot gasi scoici, melci de marimi si forme diferte. Am ramas surprinsa, fiindca acest lucru nu il mai vazusem de cativa ani.

Mi s-a parut frumos sa vad in jur doar marea, nisip si plante.

In departare (alta intrare) se vedea o parapanta, a trecut cineva cu ceva gen banana. Acum nu stiu daca se puteau inchiria sau erau ale cuiva.

Se afla si o mica terasa (daca ii pot spune asa). De aici se poate lua suc (aproximativ 5 lei) sau bere (7 lei).

Oameni vin cu umbrele, scaune, lazi pentru tinut bautura la rece.

Desi ziua a inceput destul de rau (stand la coada pentru acel tichet care s-a dovedit a nu fi necesar) pe parcurs a devenit din ce in ce mai buna. La finalul zilei (in zona mai libera) chiar fiind o atmosfera perfecta de relaxare.

Trimis de Leontina. in 20.08.16 21:26:54
Validat / Publicat: 20.08.16 23:49:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CORBU / CAPUL MIDIA.

VIZUALIZĂRI: 6881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leontina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Plaja militara

[20.08.16 23:50:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona / plaja Corbu, CORBU / CAPUL MIDIA" (deja existentă pe sait)

[20.08.16 23:53:45]

Un prim vot acordat cu placere pentru un articol cald si o zona inca salbatica.

Leontina.AUTOR REVIEW
[21.08.16 09:50:07]