ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2021
Cuplu
EXCELENT

Lefkada de Romania? Plaja Cap Midia

Salutare!

In urma acestui review, sper ca va voi starni curiozitatea si dorinta de a merge la mare in locul ce urmeaza a-l dezvalui :); Ne-am dorit sa mergem pe o plaja noua, sa nu se afle intr-o statiune departe de Constanta, am vrut ceva diferit.

Dupa o scurta cautare pe Google Maps, atentia ne este atrasa de o plaja despre care nu am auzit nimic niciodata. Pozele de pe google, parca erau desprinse dintr-o statiune greceasca, nicidecum de pe litoralul romanesc. Ne-am spus: "Mergem! ", gandinu-ne ca, neauzind de aceasta plaja pana acum, nu o sa fie multa lume...

Dupa 15-20 de minute cu masina din Constanta, ajugem la Plaja Cap Midia, intampinati de un echipaj de politie ce ne roaga sa parcam pe marginea drumului, deoarece parcarea special amenajata pentru plaja era extra-plina (in gandul meu: "Nu mai dam bani pe parcare" ????).

Cum ramane stalpul in mijlocul drumului, asa ramasesem si noi cand am vazut masina langa masina, pe o parte si de alta a drumului, pana la intrarea pe plaja. Nu eram singurii veniti ' pentru prima data' aici, mai auzeai alte persoane: "Bine ca nu e multa lume. "; "Nici nu stie multa lume de plaja aceasta".

Mergand spre malul marii:

Intrand in zona special amenajata, zarim zeci de locuri de odihna/relaxare (pernute asezate pe iarba - la umbra sau pe nisip, cu masute langa).

Curatenia generala? Ei bine, da! Un gunoi nu am vazut pe toata plaja, o curatenie de nedescris!

Nisipul? Foarte fin, placut la atingere, fara pietricele sau scoici;

Cabine de schimb - intretinute, curate si spatioase;

Toalete? Langa terasa, se vede un container albastru, in care sunt amenajate toalete pentru femei si barbati. Impresionant de curate, fara mirosuri neplacute. Apa cu nisip pe podea... suntem indulgenti si intelegem, doar suntem la mare.

**Fara taxa de intrare/folosire.

Reguli? Cred ca este prima plaja pe care vad afise cu reguli de imbaiere in mare sau atentionari pentru turisti. Arata atat de bine, dau dovada de o plaja civilizata, nu ai cum sa nu le vezi - pur si simplu iti sar in ochi.

Sezlonguri sau baldachine? Ambele, plaja nu este impartita in sezlonguri si baldachine, ci sunt laolalta. Sezlongurile, masutele si umbrelele sunt din lemn, iar baldachinele sunt atat de frumoase si foarte bine gandite.

Preturi? Mici, putem spune ca sunt preturi foarte mici fata de statiunile mai populare:

Pret sezlonguri: Luni-Joi/Vineri-Duminica = 25Lei/30Lei

Pret baldachine simple: Luni-Joi/Vineri-Duminica = 50Lei/60Lei

Pret baldachine cu 2 sezlonguri: Luni-Duminica = 150Lei

Marea? Peisajul?

Locul pare a fi salbatic datorita vegetatiei care se afla de jur imprejurul plajei, ceea ce ne place. Marea este superba, culoarea aceea turqoise pe care am vazut-o doar pe insulele grecesti, mi-a starnit atat de multa bucurie in suflet. Apa era atat de curata si de clara ????. Ne simteam atat de bine incat uitasem ca suntem in Romania.

Intrarea in mare este foarte lina, fara pietre, fara scoici, adancimea initiala fiind foarte mica; mai apoi adancindu-se treptat.

**Era atat de multa lume si totusi nu ma simteam sufocat de aglomeratie, era totul atat de perfect si minunat.

Atractii pentru copii?

Daca noua ne-a captat atentia, pentru copii nu va fi nicio problema :). Loc de joaca pentru copii, pe nisip, in imediata apropiere a sezlongurilor. Mi s-a parut o idee atat de buna, in special pentru familiile cu copii mici. Leagane, scari colorate, tobogane, un paradis destinat celor mici.

**De asemenea, la malul marii, erau leagane din lemn - copiii erau tare incantati de acestea.

Concluzia:

Peisajul desprins din alta tara, ordine si curatenie la fiecare pas, cabine de schimb, sezlonguri si baldachine la preturi modeste, culoarea/claritatea apei, liniste, locul de joaca pentru copii, toalete, terasa... ce iti poti dori mai mult de atat? Recomand aceasta plaja si cu siguranta a devenit locul nostru preferat dintre absolut toate locurile in care am fost pana acum. Indragim acest loc, cu mult mai mult fata de Plaja Corbu (vezi impresii).

Cu siguranta vom reveni!

*Daca v-am starnit interesul, astept cu nerabdare impresiile voastre :).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja Cap Midia se afla in Navodari.

Cum veniti din Mamaia, veti face dreapta la sensul giratoriu care duce catre Corbu. Treceti pe langa benzinaria Rompetrol (pe sensul dvs de mers) si va continuati traseul pe Bulevardul Navodari, pana inainte de pod.

Inainte de curba la dreapta (care duce spre pod), se face un drum la stanga. Ca punct de reper, in acea intersectie veti vedea un indicator sub forma de sageata pe care scrie: "Spre fabrica CELCO".

Virati la stanga si continuati drumul mergand tot inainte, pe partea dreapta avand in permanenta Petromidia.

*Atentie! Nu gasiti nicaieri pe traseu vreun indicator catre plaja. Cel mai usor este sa cautati ' Plaja Cap Midia' pe aplicatiile de navigare Waze, Google Maps etc.

La intrarea pe plaja, se afla o terasa despre care, din pacate, nu va pot oferi prea multe informatii. Nu am intrat si nici pe Google nu apar informatii despre aceasta. Probabil a fost deschisa recent. Ce stiu, este ca am vazut foarte multa lume acolo, pe plaja am vazut familii ce mancau pizza, este de inteles ca mancare... este.

Nefiind o statiune, este evident ca nu veti gasi magazine/super-market-uri sau altele asemenea.

Singurele magazine din apropiere, sunt urmatoarele:

1. Penny - la 8,5km distanta de plaja

2. Lidl (in apropiere de Penny) - la 8,3km distanta de plaja si la 1,5km distanta de Penny.

3. Lidl Mamaia Sat - la 9,9km distanta de plaja

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Asa cum am scris si mai sus in review, este plina plaja de locuri de relaxare. Iar despre distractie... copiii au la dispozitie loc de joaca. Daca prindeti o zi vantoasa, joaca in apa printre valuri este valabila oricarei persoane, indiferent de varsta.

Printre valuri ne-am petrecut noi ~2 ore, fara sa ne dam seama cand a trecut atat de mult timp.

Trimis de Mihnea-Alexandru in 03.08.21 11:07:23
Validat / Publicat: 03.08.21 11:38:27

VIZUALIZĂRI: 6963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihnea-Alexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Plaja Cap Midia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

webmaster [03.08.21 17:05:45] »

Mioritikscris / TELEFON [05.08.21 09:39:06] »

Am făcut o confuzie, citeam despre Cap Midia și credeam că citesc despre Corbu că sunt în aceeași zonă și cam pe același stil. Dar, da, Corbu e mai sălbatic în timp ce Cap Midia se bucură de cu totul alt regim deși tot cam pe acolo.

Adevărat, e altă poveste decât stațiunile din sud sau chiar de orice altă plajă și satisfăcător și pentru iubitorii de sălbăticie și pentru iubitorii de confort.

Sincer, cam prea aglomerat pentru zona aia.

Și, da, e o unitate militară acolo. Am cunoscuți are au făcut armata acolo dar parcă nu erau așa fericiți cu locația. Adevărat, ceva pozitivism nu strică.

Mihnea-Alexandru [05.08.21 10:42:50] »

@Mioritica: Salutare!

Noi am fost intr-o zi de duminica si, cu toate ca erau extrem de multe masini, nu am simtit aglomeratia respectiva.

Numai bine!

Mioritikscris / TELEFON [05.08.21 10:46:13] »

@Mihnea-Alexandru: Aia înțeleg,

Nu am simțit aglomerația comparativ cu plajă pustie, e o diferență.

Dar, adevărat, Capul Midia nu e chiar o plajă pustie.

elenaadinascris / TELEFON [10.08.21 14:12:22] »

Ne-am plimbat și noi pe aici, dar prin mai anul acesta și atunci chiar era pustiu... ????

Vacante frumoase în continuare și locuri minunate de descoperit!

Mihnea-Alexandruscris / TELEFON [10.08.21 14:55:05] »

@elenaadina: De prin martie ne tot plimbam pe plajele din Constanța si împrejurimi... încercam sa forță puțin vara????.

elenaadina, Mihnea-Alexandru, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona / plaja Corbu: