Vacan╚Ťa ├«n CORBU / CAPUL MIDIA / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 13]

Afișate impresii [1 - 10]
Villa Ciao [Corbu] [?]
  • AUGUST, 2021
  • de: MaraMura [20.08.21]

Un loc de suflet, Villa Ciao, Corbu

Vineri, 13 august, am plecat spre mare, cu un mare dor in suflet pentru ca anul trecut, din pricina unui accident nefericit (sotul meu a "reusit" o fractura de tibie pe drumul spre Stana Regala, ceea ce ne a tinut din iulie timp de cateva luni, departe de orice, mai putin de Spitalul de traumatologie Azuga si hotel International Sinaia, care are facilitatile necesare unui om care se deplaseaza in carje si pt care scarile reprezinta o adevarata provocare, astfel incat aici mai trageam o noapte, [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]

Lefkada de Romania? Plaja Cap Midia

Salutare! In urma acestui review, sper ca va voi starni curiozitatea si dorinta de a merge la mare in locul ce urmeaza a-l dezvalui :); Ne-am dorit sa mergem pe o plaja noua, sa nu se afle intr-o statiune departe de Constanta, am vrut ceva diferit. Dupa o scurta cautare pe Google Maps, atentia ne este atrasa de o plaja despre care nu am auzit nimic niciodata. Pozele de pe google, parca erau desprinse dintr-o statiune greceasca, nicidecum de pe litoralul romanesc. Ne-am spus: "Mergem! ", [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
Descoper─â zona / plaja Corbu

Departe de sta╚Ťiunile aglomerate...

Salutare! Revin de aceast─â dat─â cu un review despre alt─â plaj─â, pe care noi o ├«ndr─âgim foarte mult. Mul╚Ťi dintre voi o ╚Öti╚Ťi, dar sunt sigur c─â ├«nc─â exist─â persoane care nu au ajuns vreodat─â aici din varii motive. Este vorba despre Plaja Corbu. O plaj─â s─âlbatic─â ├«n adev─âratul sens al cuv├óntului, deoarece se afl─â pe ' Teritoriul Rezerva╚Ťiei Biosferei Delta Dun─ârii' (cu denumirea RBDD ├«n continuarea acestui articol). 1. Pentru ├«nceput, unde se afl─â Plaja [...] ÔÇö vezi review [+18 poze]
Casa de la Corbu [Corbu] 3
  • IULIE, 2021
  • de: crismis [24.07.21]
  • RECOMAND─é

Casa noastr─â de la mare

├Än ultimii ani, n-am l─âsat s─â treac─â nicio var─â f─âr─â s─â ne repezim m─âcar o zi-dou─â-trei la marea noastr─â, rom├óneasc─â. Asta poate p─ârea ciudat un pic, pentru c─â nu iubim defel c─âlcatul pe b─ât─âturi (la propriu), decibelii ├«n exces ╚Öi, ├«n general, atmosfera de celuloid sclipicios comun─â majorit─â╚Ťii sta╚Ťiunilor litoralului autohton. Dar iubim la nebunie Marea ÔÇô nefardat─â, despletit─â, dezl─ân╚Ťuit─â!... ╚śi dac─â Mediterana ne subjug─â cu cele fifty shades of blue, Marea [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
Vacan╚Ťa ├«n zona Vadu-Corbu

Voita vacan╚Ť─â-n Vadu

Dezumflarea vacan╚Ťei dorit-o-pierdute... Evident c─â renun╚Ťarea la ├«mb─âieri ╚Öi cure soliariate egeeice, ├«╚Ťi rupe pofta de orice, Grecia fiind, anno 2020... oÔÇŽ planet─âÔÇŽ anevoios a ajunge, ca fereal─â coro-corozivo-SARS-castic─âÔÇŽ. Moftul, specific oric─ârei fiin╚Ťe, devine lupta interioar─â de a l─âsa sau nu de la tine, ca turist ├«nc─â nehot─âr├ót, destina╚Ťia anului ├«n curs. Te freci pe dermatita scalpului ├«n ideea de plec─âtur─â vacan╚Ťial─â, prin ultimele fibre de [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
Unde mâncam în zona Corbu-Midia?
  • AUGUST, 2020
  • de: crismis [23.09.20]
  • RECOMAND─é

Unde mâncăm pe plaja Corbu - 2 calde, 1... congelată!

Sunt 2 drumuri ce duc la Plaja Corbu. Unul porne╚Öte din cap─âtul sudic al satului; pe el am fost ├«n anii trecu╚Ťi ╚Öi vorbesc din amintiri ÔÇô format din pl─âci uria╚Öe de beton, ceva denivel─âri pe la ├«mbin─âri, lat c├ót o band─â ╚Öi un pic, dar cu alveole din loc ├«n loc. Ne-a f─âcut impresia c─â scopul construirii lui nu a fost s─â conduc─â turi╚Ötii la plaj─â, ci s─â deserveasc─â Poligonul de Trageri din vecin─âtate. Dealtfel, ├«mi amintesc c─â ├«n apropierea m─ârii, se transform─â ├«n [...] ÔÇö vezi review [+36 poze]
Villa Ciao [Corbu] [?]
  • AUGUST, 2020
  • de: crismis [22.09.20]
  • RECOMAND─é

O gazdă perfectă pentru noi, iubitori ai plajelor sălbatice Corbu și Vadu

Azi va fi vorba tot despre mare ╚Öi tot despre Corbu! ­čśŐ De data asta, despre o loca╚Ťie pe care am ales-o din timp, dup─â o atent─â evaluare, a╚Öa cum ├«mi place ╚Öi cum ├«mi e obiceiul... Din p─âcate, lucrurile iau c├óteodat─â ├«ntors─âturi nea╚Öteptate ╚Öi ├«ntr-o secund─â po╚Ťi s─â-╚Ťi vezi toate planurile date peste cap! Dar nu-i nevoie s─â insist pe subiectul ─âsta, ╚Öti╚Ťi ╚Öi voi foarte bine... Din fericire, de data asta, de╚Öi sub semnul ├«ntreb─ârii p├ón─â ├«n ultima clip─â, fragila [...] ÔÇö vezi review [+38 poze]
Unde mâncam în zona Corbu-Midia?
  • IUNIE, 2020
  • de: Kavarnap [19.08.20]
  • NURECOMAND─é

Plaja Corbu, un loc frumos dar plin de ╚Ťepi ╚Öi ╚Ťepe

Dup─â un 2020 cu at├ótea luni de privit mai mult pe geam ╚Öi la ecrane dec├ót prin parbriz ╚Öi obiectivul aparatului, cred c─â este generalizat─â setea de aer liber. ╚śi fiind deja var─â de c├óteva s─âpt─âm├óni bune, ne-am g├óndit s─â vedem marea ╚Öi plaja. ╚śi ce loc putea fi mai bun dec├ót plaja Corbu, unde ne g├óndeam c─â putem p─âstra distan╚Ťa regulamentar─â ╚Öi suntem oarecum feri╚Ťi de nepl─âcerile din sta╚Ťiunile rom├óne╚Öti: aglomera╚Ťie de ╚Öezlonguri p├ón─â-n buza apei, gunoaie ├«n [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
  • IULIE, 2020
  • de: malganis [06.07.20]
  • RECOMAND─é

Plaja CORBU - dupa pandemie!

Salutari tuturor, M-am gandit sa scriu un review despre experienta numita "Plaja Corbu", dupa pandemie. Sper sa fie de folos celor ce vor incerca experienta precum si celor ce vor sa o repeteÔÇŽ Deci, plecare din Bucuresti, drum estimat de 2 ore si 50 min parcurs cu intarziere de circa 1 ora si jumatate intrucat multi confrati apasa prea mult pedala acceleratiei pe autostrada, cu urmari din cele mai grave. Autostrada e refacuta cam jumatate pe portiunea Bucuresti-Fundulea. Cat timp o sa [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]
Plaja Vadu

Mare, nisip, pescarusi si... tu

Nu am fost niciodata pe nicio plaja salbatica a Romaniei dar am reusit acum. Si am ramas placut impresionata. Greu sa va exprim in cuvinte senzatia de bine, libertate, multumire, pur si simplu nu pot, trebuie sa mergeti acolo si veti afla cum e. Cred ca multi au gandit ca noi ÔÇťfugim departe sa nu ne gaseasca virusacheÔÇŁ Ete... nu ne-a iesit caci plaja era ticsita de corturi si rulote, dar fiecare pe bucatica lui, fara muzica, urlete si balamuc. Erau sute de suflete acolo si se auzea [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM