ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2021
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Un loc de suflet, Villa Ciao, Corbu

Vineri, 13 august, am plecat spre mare, cu un mare dor in suflet pentru ca anul trecut, din pricina unui accident nefericit (sotul meu a "reusit" o fractura de tibie pe drumul spre Stana Regala, ceea ce ne a tinut din iulie timp de cateva luni, departe de orice, mai putin de Spitalul de traumatologie Azuga si hotel International Sinaia, care are facilitatile necesare unui om care se deplaseaza in carje si pt care scarile reprezinta o adevarata provocare, astfel incat aici mai trageam o noapte, doua, in drum spre Azuga unde mergeam regulat la control).

Asadar, dorul de iesiri in natura si de mare, in special, era covarsitor.

Cum fac de multe ori, m am inspirat de aici in ceea ce priveste locul in care mi ar placea sa ajung.

La Villa Ciao, pentru ca despre ea este vorba, m a atras localizarea, apropierea ei de salbaticia plajei Corbu sau cat a mai ramas din aceasta salbaticie, oricum ideea de mai multa libertate si liniste, precum si conditiile foarte bune despre care citisem anterior ca ar beneficia turistii ajunsi la vila.

Drumul a fost destul de liber, am plecat de acasa pe la 15.30 si am ajuns in curtea vilei in jur de ora 19.

Proprietarul, foarte amabil, cu gandul ca ne ajuta sa castigam jumatate de zi de plaja, ne sunase inca de la 14 sa ne anunte ca avem camera gata, desi ora de check in este 16, daca nu ma insel (din pacate, programul nostru nu permite anul acesta mai mult decat minivacante, asa ca am apreciat f mult gestul, dar de ajuns, tot seara am ajuns).

Trebuie sa adaug, desi cazarea am rezervat o pe site ul cunoscut, prin mai, cu optiunea de anulare pana cu o luna inaintea sejurului, am comunicat foarte bine cu proprietarul, direct prin telefon. Se pare ca este mai avantajoasa rezervarea direct la proprietate, pentru cine este interesat... Oricum, noi am fost multumiti de cum s au asezat lucrurile. Villa Ciao s a dovedit a fi ceea ce noi aveam nevoie si chiar mai mult decat atât!

despre SERVICII

Cred ca deja am spus cate ceva despre amabilitatea, ospitalitatea si promptitudinea proprietarului. Tot la telefon ma asigurase ca avem loc in congelatorul vilei pt pastilele gentii noastre frigorifice... Pe urma, foarte important este faptul ca in permanenta era prezent, gata sa ajute cu orice, lucru care ne a asigurat un mare confort psihic, noi fiind prima data in zona aceea. Sfaturile in legatura cu accesul la diverse plaje, terase, distante, toate au fost de real folos!

Si sa nu uit ca, desi nu mi promisese (in functie de disponibilitate), o camera cu balcon si vedere la lac, a fost a noastra! Si ca, evident contra cost, am putut sa facem uz de un late check out luni, asa ca in loc de ora 10, am predat camera la 18, beneficiind de o alta zi superba la mare... ????

despre CAMERE & COND. CAZARE

Villa este o frumusete! Arhitectura, liniste, verdeata, spatiu, view din camera cu vedere spre lac, o minune! Este amplasata chiar la intrarea in Corbu, spre Navodari, la aprox 500 m de drumul de pamant care duce la plaja si terase. Si foarte aproape de Navodari, ceea ce pe noi ne a ajutat... Parcarea interioara este suficienta, gradina foarte ingrijita, la fel ca tot locul, dealtfel.

La sosire, proprietarul ne a inmanat cheia, cu o cartela atasata, pentru accesul in vila.

Am intrat in zona receptiei, miros placut, curat, culori frumoase, detalii deosebite. Camera noastra, nr 5, ne astepta si noi abia asteptam sa o vedem- si n as mai fi plecat nici pana azi, tare bine ne am simtit acolo!

Camera, foarte luminoasa, este dotata cu tot ce ai nevoie- pat matrimonial, saltea confortabila, doua perne bune, asternut alb, impecabil. Doua noptiere, cu prize si veioze, sifonier (rafturi, umerase si pilota), minifrigider cu orice produs 5 ron, o masuta pe care era asezat lcd ul cu multe programe, doua taburete, oglinda, AC si balcon. Wfi f bun. Pe jos, gresie care imita parchetul. Totul are un aspect foarte placut, detaliile decorative sunt deosebite.

Baia este potrivita ca dimensiuni, cu consumabile (gel de dus, sampon, sapun pt maini, h. i.), cada de dus cu un perete de sticla, cate doua prosoape plus prosop pt iesirea din dus. Balconul nostru era de fapt o mica terasă, cu doua scaune, măsuță si o priveliste pe cinste. Seara, adormeam cu usa de la balcon deschisa (aceasta este prevazuta cu plasa si asta e un lucru f bun, pt ca in delta am vazut n am vazut tantari, dar in Corbu, vreo ora seara, erau cu duiumul????). Trebuie sa mai spun ca acest concept, adults only, de la Villa Ciao, pentru noi a fost de vis!

Nu pot spune altceva decât ca am petrecut aici aproape 4 zile la care inca visez...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut cazare cu mic dejun inclus. Din punctul meu de vedere, ar fi un mic plus posibilitatea servirii unei alte mese, eventual cina, dat fiind distanta față de terase sau cherhanale. Ne am descurcat cu celelalte mese, datorita impresiilor de aici, de pe AFA cat si sfaturilor date de proprietar. Exista si magazin alimentar destul de aproape, asa ca nu este o problema sa rezolvi minimal macar, acest aspect, daca simti o lene organica sa mai mergi pana la terasele de la plaja, in vreo seara.

Micul dejun bun, indestulator. Intrai in sala de servire, si de la standul amenajat te serveai cu ceea ce doreai: omleta, carnaciori, sunca, muschiulet, branza (vreo 2,3 sortimente), cascaval, zacusca, rosii, castraveti, ardei, fructe, unt, gem, suc. Cafeaua era preparata si adusa de proprietar, intradevar, foarte buna, asa cun dealtminteri era totul. Am apreciat si la micul dejun curatenia spatiului precum si terasa exterioara unde am mancat, extrem de frumoasa si cu o priveliste foarte placuta. Un inceput de zi foarte dragut!

Restul meselor: in prima seara am mers in prospectare pe plaja, cativa km pe un drum nu prea bun, chiar daca noi avem masina cu garda ceva mai sus, tot mi s a parut cam greut. Am ajuns la plaja Corbu si la Luna de Corbu, unde am mancat f bine si am apreciat servirea destul de rapida si curatenia. Intreband tanarul care ne a servit cum este cu masa in timpul zilei, ne am descurajat putin pt ca ne a spus ca este f aglomerat. Pana la urma, am gasit mereu loc, dar cu rezervare prealabila, la Cherhanaua Tasaul unde am mers de mai multe ori si la Cherhanaua Navodari. Peste tot a fost bine, destul de rapid si curat, dar la Tasaul a fost de exceptie.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

As fi fost incantata de plaja Corbu, daca nu am fi uitat umbrela acasa! Bine ca am plimbat sezlongurile...

Prima impresie, inafara de drumul cam darapanat (dar care nu ar fi reprezentat o piedica) si de faptul ca nu prea te poti descurca fara masina- ceea ce e cumva de bine, mai putina aglomeratie, am gandit eu... Ei bine, prima impresie a fost foarte buna, mi a placut mult ca este larga si salbatica, cu un aer asa de libertate, parca si marea e altfel acolo. Insa aceasta prima impresie era cam pe la 19.30... desi curata, plaja parea inca destul de aglomerata. Cu siguranta gaseai un petic intr un colț de plaja si chiar mai mult, spatiul este ofertant, dar mi as fi inchipuit o mai libera.

Umbrela fiind lipsa, am rugat proprietarul vilei sa ne ajute cu o parere, ne a spus ca este un Kaufland in apropiere si putem cumpara o umbrela, dar a doua zi dimineata sa incercam plaja Nomad. (Navodari, aprox 8 km, daca imi amintesc bine). Aici ne a placut f mult, totul, era parcare, erau umbrele, sezlonguri (in weekend 60 de lei 2 sezlonguri, umbrela si masuta, in timpul saptamanii 50 ron, si le puteai pastra toata ziua, ceea ce am si facut, plecand doar la pranz pt masa la Tasaul sau Cherhana Navodari, destul de aproape de Nomad, bineinteles, cu masina), toalete, destul de curate si dotate cu h. I si apa, sapun.

Exista si o terasa, noi n am incercat o, am preferat alte locuri, poate si de dragul plimbarii. Si mi a placut f mult ca era liber, simteai ca respiri, era o briza minunata, n am simtit caldura nici un moment si era spațiu, liniste, o senzatie mai mult decat placuta... Asa ca am dat uitarii umbrela si am facut plaja aici zilnic. ☺️ Pozele vor spune, poate, mai multe...

Pe plaja Corbu ne am plimbat, seara, admirand apusuri superbe. Este, cu adevarat, un loc deosebit!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru noi, relaxarea a fost la superlativ, atat la vila cat si pe plaja. Nu aveam nevoie de un alt fel de "distractie". Mare, plaja, soare, un loc de cazare frumos, elegant, un climat cald si confortabil... Tot ce ne am dorit! Multumesc, @Crismis, pentru inspiratie, a fost asa cum ai descris (vezi impresii) ! ????

Si multumesc, Villa Ciao, sa ne revedem cu bine! ☺️

P. S. As fi vrut sa atasez melodia Forever Young (Lily Kershaw). Am ascultat o in prima seara, la Luna de Corbu, in surdina, cu marea alaturi. Cumva, a ramas unul dintre acele momente, speciale! Dar pentru ca nu ma pricep sa fac asta, doar va spun, suna intr un mare fel acolo, pe plaja Corbu, in surdina...

Vacanțe frumoase!

Trimis de MaraMura in 20.08.21 15:58:15
Validat / Publicat: 20.08.21 17:34:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CORBU / CAPUL MIDIA

VIZUALIZĂRI: 873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MaraMura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja Nomad

[20.08.21 17:34:31]

Excelent review-ul

As fi vrut sa atasez melodia Forever Young (Lily Kershaw)

[20.08.21 17:45:54]

@webmasterX: Multumesc mult! ????

Aurici
[20.08.21 20:55:11]

Ai scris cu aceeași emoție cu care scrie și colega care te-a inspirat. Notasem Villa Ciao de când a scris ea, acum și tu... Și eu n-am ajuns deloc la marea noastră anul acesta și cred că este primul, după mulți în care nu ajung măcar pentru o zi, de dimineață până seară. Dar să sperăm că vara se lungește și reușesc să trag o fugă.

La Tașaul am mâncat și noi și mă bucur că mențin ștacheta sus.

Mulțumim pentru impresii și chiar dacă doar minivacanțe, să fie cât mai multe și cât mai plăcute în continuare.

[20.08.21 21:14:08]

@Aurici: Mulțumesc pentru vorbele frumoase! Adevarul este ca sunteti "câțiva" pe aici care imi faceti zilele mai frumoase si va citesc cu o placere aparte????: scrieti cu emotie, cu umor, unii mai incisiv, altii mai tolerant, darcat mai obiectiv! Si asta incerc sa fac si eu...

Sper sa ajungi macar o zi la mare, iti doresc asta, eu simteam acut nevoia de mare si inteleg sentimentul (mai ajunsesem in februarie pt 2 zile, dar nu e acelasi lucru).

Vacante frumoase, astept cu nerabdare sa te mai citesc! ????

crismisPHONE
[21.08.21 09:29:12]

Wow! Dimineața mea e și mai senină (dacă se poate spune așa, având în vedere că nu-i scamă de nor pe cerul albastru!), acum, că am citit frumoasele tale impresii! Are dreptate @Aurici, scrii cu emoție și transmiți multă emoție!

Abia așteptam să văd ce impresie îți vor face Villa Ciao și... plaja Corbu. Iaca, o impresie foarte bună, mi s-a luat o piatră de pe inimă. Ați avut camera din mijloc, a noastră a fost cea din stânga; aceeași priveliște până la urmă. Mda, ar fi de apreciat ca proprietatea să poată oferi și celelalte mese, dar cred că n-ar fi ușor deloc pentru ei. Și noi am uitat acasă umbrela de plajă anul trecut, dar am găsit de cumpărat la un mic supermarket, chiar în centrul comunei.

În altă ordine de idei... Ni s-or fi intersectat drumurile, om fi trecut unii pe lângă alții neștiutori?!... Cine știe?! Am ajuns din nou la mare weekendul trecut, tot la Casa de la Corbu, de data asta cu copiii și cei 2 căței. A fost... o experiență interesantă, ca să zic așa.

Am aflat de puțin timp despre plaja Nomad, s-a scris și aici pe site, așa că la plecare am ținut musai să vedem despre ce e vorba. N-am rămas decât preț de câteva poze, dar ne-a plăcut ce am văzut, sperăm să revenim, poate într-o zi din mijlocul săptămânii sau de capăt de sezon (duminică la prânz mi s-a părut extrem de aglomerată, cel puțin comparativ cu Corbu).

În concluzie... Felicitări pentru excursie, la cât mai multe! Și pentru relatare, desigur!

[21.08.21 11:08:54]

@crismis: Buna dimineata! ????

Multumesc din nou pentru aceasta sugestie, nu doar de cazare, ci de calatorie! A fost exact ce aveam nevoie! Locul in sine este special, mai ales dacă știi încotro sa privești, ca sa spun așa... Altfel, imperfecțiuni sunt peste tot. Iar vila, cu siguranță, îți oferă tot- confort, intimitate (mai erau cazate acolo niste cupluri, tinere, in jur de 20 de ani cred, chiar m am mirat ca au ales linistea in defavoarea cluburilor, dar posibil ca seara sa fi mers in Mamaia Nord sau pe yacht, Alezzi sau asa ceva, era f aproape), si ne vedeam doar la md si atunci de la distanta, ne salutam si atât. Adică ai spațiul tău, este f important, pentru mine cel puțin. Iar camera, exact, cea din mijloc, extrem de placuta! In legatura cu cina, asa este, probabil n ar fi usor pentru ei! Este minunat ca ceea ce ofera, ofera cu drag, si cat mai bine cu putinta, parerea mea! I am si spus domnului, datoria mea de onoare este sa i multumesc doamnei de pe "am fost acolo", mult bine mi a făcut ☺️! Cat despre emotii, trebuie sa mi fac timp sa scriu despre vreo 3 locuri... In unul dintre ele, in loc sa respiram aer de munte, pentru ca de aia eram acolo, a trebuit sa ne "baricadam" - daca mai ascultam o data "pe nisipul de la mare" si alte refrenuri de gen, o luam spre Ploiești pe jos... Si astea tot emoții sunt! ☺️

Daa, posibil sa fi trecut unii pe langa altii!! In drum spre plaja Corbu am trecut, vineri seara, pe langa Casa de la Corbu si m am gândit la tine pentru ca citisem reviewul despre ea- foarte drăguță si aceasta!!

In legatura cu plaja Nomad... Luni dimineata am avut parte de o scena de film! Unei doamne mai in varsta i s a facut rau, un domn a scos o pe brațe, toți am incremenit... Ei, ideea este ca oamenii sunt organizati, imediat au aparut 2 gardieni si o asistenta salvamar, care, alaturi de o turista, asistent medical am inteles, a facut masaj cardiac timp de 10 min, pana a ajuns salvarea. (cred ca aceste femei i au salvat viata doamnei...). In 5 min de la venirea salvarii, a aterizat si un elicopter Smurd. 40 de minute s au desfasurat acolo, pana au stabilizat o si au transportat o la spital. Stop cadru a fost, cinema, nimeni nu misca, nu intra in apa, ciudata secventa- ii simteai pe toti cu sufletul la gură. Ideea este ca eu personal am apreciat organizarea... mi a placut plaja de la început, dar nu mi am pus niciodata problema cum or fi organizati in caz de ceva, pe nicio plaja, pana acum!

Multumesc pentru ecou si apreciere si multe vacante frumoase tuturor! Aștept sa ma inspirati in continuare cu locuri minunate!! ????????

marykaPHONE
[21.08.21 21:20:38]

Felicitări! Am citit cu mare plăcere un articol frumos și complex, cu foarte multe detalii și lucruri utile celor ce caută cazare în zonă, dar și despre plajă și "mâncătorii" cum spune @crismis.

Frumoase și pozele, completează perfect articolul, un îndemn minunat pentru fiecare!

Toate cele bune! Seară faină! ????

[21.08.21 21:48:26]

@maryka: Multumesc, Maryka! Astazi am inceput sa visez la Corfu... ☺️ Cand va fi sa fie, am muulte informatii! Si de la cine sa cer sfaturi suplimentare! Felicitari pentru articole si imbratisari virtuale! ????Seara linistita!

Aurici, crismis, MaraMura, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Ciao [Corbu]: