ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2012
DIN: piatra neamt
ÎNSCRIS: 20.01.11
JUL-2011

O experienta de neuitat

Am vrut anul trecut sa facem o excursie, mai mult un tur al tarii, sa vizitam prieteni vechi, pornind din Piatra Neamt de unde locuim eu si sotul meu, apoi Sighisoara, Salina Turda, Petrosani, intoarcere prin Slatina, Bucuresti, Delta Dunarii. Cam multi kilometri de condus, dar a fost frumos.

Am plecat din Sighisoara unde statusem o noapte, am ajuns in Turda cam la 11 dimineata, salina se gaseste foarte usor, sunt indicatoare peste tot, singura problema a fost ca se lucra la drumul spre salina si asta incomoda destul de mult, fiind multe curbe. Am ajuns in sfarsit, in stanga intrarii se vedea strandul cu apa sarata, era aglomerat pentru o zi de miercuri. Mi-ar fi placut sa stam, dar nu aveam costum de baie la noi, asa ca ne-am hotarat sa intram la racoare. Intrarea in salina e foarte moderna, chiar prea moderna pt gustul meu, seamana cu intrarea intr-un aeroport (vezi poza atasata). Am platit intrarea, parca 20 lei/pers daca imi aduc bine aminte. Am trecut de barele metalice.

Afara erau 40 de grade cred, dar avertizati dinainte, ne-am luat pantaloni lungi si bluze de trening si bine am facut. Dupa prima usa, urmeaza o serie de usi in serie, vreo 3 sau 4, care sunt menite sa mentina temperatura dinauntru, iar trecerea de la cald la frig sa nu se faca brusc.

Am coborat niste scari iluminate, tavanul fiind de sare, foarte frumos. Am ajuns la un nivel la care sunt numai galerii de sare, o mica bisericuta, o roata mare care se folosea pentru extractia sarii, camere imense.

Apoi, urmand indicatoarele, am ajuns la un lift modern, ce cobora si mai mult, vreo suta de metri cred. Am stat la rand si am coborat cu liftul la ultimul nivel, unde este un las sarat, suprasaturat de sare in apa, in mijloc o insulita, in jurul ei barcute galbene de 2 persoane cu care te poti plimba, parca era 4 lei biletul, dar nu mai stiu sigur.

Am trecut podul de lemn arcuit pana la ponton, ne-am plimbat cu barcuta, e bun pentru aerosoli. Apoi am coborat la mal si ne-am indreptat spre alte atractii. La acest nivel exista un teren de fotbal, amfiteatru (am inteles ca acustica e dementiala!), parca am vazut si un loc de joaca, unde in loc de nisip, copiii se pot juca cu sare, bancute peste tot, un bar, dar care atunci cand am fost noi era inchis.

Am ales sa nu urcam cu liftul, sa facem putina miscare si sa urcam pe scarile care au fost folosite de muncitori, niste scari inguste si abrupte, dar de unde privelistea era foarte frumoasa.

A fost o experienta frumoasa, pentru cine sta mai mult, e benefic pentru sanatate, era posibilitatea de a achizitiona abonamente la intrare, ieseai mai ieftin.

Concluzia: exista locuri superbe si in Romania ce merita vizitate!

Trimis de ionela_toma in 26.06.12 15:03:04
Validat / Publicat: 26.06.12 18:02:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ]. A mai fost în/la: iasi, suceava, vaslui, galati, timisoara....etc

VIZUALIZĂRI: 1672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionela_toma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 langa ponton, un munte de sare in spatele meu!

• Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: