ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
JUL-2009

Manastirea Brancoveanu - Sambata de Sus

Trebuie povestit despre frumoasa Manastire Brancoveanu din localitatea Sambata de Sus.

Am fost cazati la Pensiunea Maria din Complexul turistic Sambata de Sus , iar de acolo am pornit intr-una din zile sa vizitam Manastirea Brancoveanu.

Aceasta se afla la poalele Muntilor Fagaras, in localitatea Sambata de Sus. Poarta numele de “Brancoveanu”, deoarece primul ctitor al manastirii este Constantin Brancoveanu, domnitor al Tarii Romanesti.

Biserica noua a fost sfintita pe data de 15 august 1993, iar hramul manastirii este cu ocazia sarbatorii "Adormirea Maicii Domnului”.

In interiorul manastirii se afla un atelier de pictura pe sticla, lucrarile fiind expuse in interiorul muzeului.

Fantana "Izvorul Tamaduirii" din curtea manastirii este cea mai veche constructie, in jurul ei fiind construit un foisor din lemn.

In cimitirul din partea de vest a manastirii pot fi vazute locurile de veci ale ultimilor mitropoliti ai Transilvaniei.

In spatele manastirii se afla un lac, cu o priveliste minunata catre muntii Fagaras, lac pe care l-am descoperit abia mai tarziu, dupa ce vizitasem manastirea de doua ori. Am ajuns acolo intamplator, locul ne-a uimit, am ramas mai multe ore in preajma manastirii si am facut multe fotografii.

Trimis de ascent in 27.12.10 19:38:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 3948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Sambata de Sus - un mormant din incinta Manastirii Brancoveanu

[27.12.10 20:29:23]

Aştept pozele. Eu am fost acolo prin 2004, cred că s-a mai schimbat câte ceva.

[27.12.10 21:16:40]

Am văzut frumoasele poze ataşate şi mi-am amintit de cum arăta mănăstirea la momentul vizitei mele. Între timp, văd că s-a asfaltat la intrare, la vremea vizitei mele, acolo, unde se parcau maşinile, era o mizerie cruntă.

În interiorul mănăstirii, totul arăta ca în pozele tale. Se pare că nu ai putut vizita biserica, ceea ni s-a întâmplat şi nouă, era închisă.

În schimb, am intrat în paraclisul aflat pe zidul de la intrare, în stânga (unde este cerdacul din P21), un paraclis destul de mare şi decorat foarte frumos, cu picturi într-un stil modern, dar cam eclectic.

Cum intri, în partea dreaptă, este o listă cu cei care au contribuit la refacerea mănăstirii. Îm amintesc doar două nume: Isărescu şi Văcăroiu. La vremea respectivă, mi-am pus întrebarea: oare din ce bani au contribuit respectivii la re-ctitorirea sfântului lăcaş?

Mulţumesc pentru că mi-ai oferit prilejul amintirii unor locuri frumoase.

[27.12.10 21:24:19]

@Costi - acele locuri m-au impresionat cu adevarat! In biserica am intrat, dar nu am avut voie sa facem si poze... asa ca ne-am conformat...

Ai dreptate, in partea dreapta era o lista cu numele celor care au contribuit la refacerea manastirii ... Alaturi insa de acea lista, pe un scaunel, sedea un calugar, batran.. care astazi nu mai este in lumea noastra! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

PS - m-as bucura daca mi-ai spune ca ti-au placut pozele 28, 29,30 si 31...

[27.12.10 21:33:52]

Da ai dreptate, chiar am vrut să-ţi spun de ele la ecoul anterior, dar am uitat. Nu ştiam că în spatele mănăstirii este un lac şi, în plus, mai e şi frumos.

corinne
[27.12.10 21:58:57]

Imi pare rau sa te contrazic dar in pozele 5,6, 7 si 8 este cladirea Academiei de la Sambata:

este vorba de o cladire cu aproximativ 70 de camere, respectiv 130 de locuri si un amfiteatru cu o capacitate de 150 locuri – în acest spatiu sa poata fi primiti, gazduiti si serviti oameni din afara, care în dorinta lor de studiu si retragere sa se poata bucura de conditiile oferite de manastire, de materialul stiintific necesar studiului pus la dispozitie de nou amenajata biblioteca, precum si de atmosfera propice studiului oferita de cadrul natural. - click aici

Chiliile sunt chiar in incinta manastirii , de-o parte si de alta a bisericii .

[27.12.10 22:17:06]

@corinne - ai dreptate, iti multumesc pentru completare!

webmasterXY*
[27.12.10 22:21:48]

Şters P06 (dublură P07) şi corectat textul la cele 3 rămase. (de altfel, se vede titulatura chiar pe frontispiciu, dacă măriţi puţin imaginea!).

[27.12.10 22:44:22]

WebmasterXY - corect... )

[27.12.10 22:48:27]

La aceasta manastire am fost anul trecut, sigur ca am mai uitat din amanunte, ii multumesc @corinnei pentru completari! Dar... ceea ce m-a determinat totusi sa scriu despre acele locuri reprezinta lacul din spatele manastirii, descoperit de noi "din intamplare", un loc neasemuit de frumos si cu multa liniste...

raoulp55
[28.12.10 08:24:32]

Demult imi doresc sa ajung in acele locuri, la poalele Fagarasului ardelean. Aceasta manastire, cum se vede, este o bijuterie mica, dar splendida, un loc in care linistea ti se strecoara in toata fiinta, in care te incarci pentru a putea continua...

ascent, corinne, Costi, raoulp55
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Brâncoveanu [Sâmbăta de Sus]: