ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010
ÎNSCRIS: 03.05.09
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 15&0,9

Descoperind Valea Avrigului

Am hotarat ca pentru un sfarsit de saptamana ce se anunta foarte torid in Bucuresti sa fugim putin de caldura sufocanta si, la invitatia unui amic, cu care ulterior cred ca am devenit prieten, am hotarat sa dau curs acestei invitatii de a merge pe Valea Avrigului.

Drumul a fost foarte bun, am plecat pe autostrada Bucuresi-Pitesti apoi prin Ramnicu –Valcea-Valea Oltului-Calimanesti, Talmaciu unde am facut dreapta spre Avrig. In total sunt cam 290 km din Bucuresti... Drumul a fost bun, fara peripetii, dar nu foarte aglomerat. Valea Oltului mi-a placut foarte mult, am admirat crestele semete si impadurite. Sunt multe manastiri pe aici.

Orasul Avrig este situate la 25 km de Sibiu si este situat la o altitudine de 350 metri, este strabatut de raul Olt. Orașul cuprinde localitatea Bradu, Săcădate, Glâmboaca și Mârșa. ,

Aici poti vizita Palatul de vară Brukenthal, daca timpul iti permite, sincer nu stiam de existenta lui aici si sper ca data viitoare cand voi reveni in zona sa-l pot vizita. In momentul de fata se spune ca palatul este gol, organizandu-se aici tot felul de manifestari culturale. Orașul Avrig a devenit o localitate importanta în dezvoltarea învățământului din țara noastra, datorita marelui cărturar Gheorghe Lazăr, născut în anul 1779.

Strabatand orasul care este destul de curatel, drumul spre Valea Avrigului se face imediat ce treci de fabrica de sticla, se coboara un drum in dreapta si sunt cam 1o km. Drumul este asfaltat si se circula in conditii relativ bune, pe partea dreapta cum mergi catre Valea Avrigului curge Raul Mare al Avrigului, care izvoraste de undeva de pe la 2000 metri, din Lacul Avrig, parcurgand cam 22 km pina ce se varsa in raul Olt

Pe râu, pentru a valorifica potențialul său energetic, s-a construit, la Poiana Neamțului, o micro-hidrocentrala ce alimenteaza cabana cu energie electrică. Pe Râul Mare s-a amenajat un lac de acumulare cu filtru de apa, ce alimentează cu apă potabilă întregul oraș Avrig și colonia Mârșa.

E o zona tare frumoasa, neaglomerata! Sa nu va imaginati ca este asemeni ca si Valea Prahovei! Nu, dar are farmecul ei, depinde cum il percepe fiecare! Nu este plina valea de vile si atatea pensiuni, de restaurante fastuoase sau de hoteluri scumpe si elegante, de zgomot, de manele si alte chestii, care sa te indispuna si sa-ti strice un sfarsit de saptamana. E o zona mai putin amenajata, decat altele, dar si aici ai unde sa te cazezi si unde sa mananci bine daca vrei.

Noi am venit aici pentru prima data, adica eu, sotia, baiatul si cel mai mic membru al familiei noastre - fetita noastra de doar 9 luni. A fost prima ei iesire la munte, sa stiti!

Am stat aici 3 zile, in care m-am simt excelent atat eu, cat si restul membrilor familiei mele. Mai ales cea mica, manca cu o pofta cum n-am mai vazut la ea si era vesela, dormea bine, nici nu i-am auzit glasul sa planga acolo in cele 3 zile.

Baiatul fiind mai mare, toata ziua se plimba cu atv-ul, pana a facut si pana. Am crezut ca se va supara gazda pe mine pentru boacana fiului meu, dar sper ca nu s-a suparat, e drept ca m-am dus pana in Avrig si am si rezolvat problema cu pana!

Noi, adultii, de dimineata pana seara nu ne mai saturam sa respiram aerul acesta minunat de munte. Ne beam cafeaua, sub umbrela, in gradina, apoi faceam mici plimbari pe carari de munte, am avut o incercare de a face un pic din traseul spre Cabana Barcaciu dar datorita faptului ca celui mai mic membru al familiei mele nu i se parea tocmai comod acest traseu …... dupa circa 40 minute de urcat a trebuit sa ne intoarcem deoarece ii era foarte somn si nu prea isi gasea o pozitie buna de somn in brate fiind tinuta…aproape de toti.

Un loc foarte bun de relaxare era pe malul apei. Raul Mare al Avrigului este o apa rece, care curge vijelios si este plina de pastravi. Am facut cativa si la gratar intr-o seara hei stati evident ca nu erau din rau, in folie de aluminiu iar fetele au facut un mujdei de usturoi care m-i s-a parut a fi cel mai bun de pina acum iar garnitura am avut cartofi care au fost prajiti in tuci la foc, care aveau un gust foarte foarte bun iar pastravul a fost delicios, mai ales ca l-am stropit cu un vin grecesc, din insula Zakynthos, pastrat pentru ocazii speciale! Si in compania prietenilor dragi, care m-au invitat, totul a capatat o alta valoare. A fost o seara de exceptie care va ramane o amintire deosebit de placuta, a fost si o parte mai putin placuta pentru gazda noastra deoarece a doua zi s-a simtit rau din cauza mujdeiului mancat cu pofta. Mi-a parut foarte rau pentru ea.

Pe drum am vazut ca sunt multi turisti cu corturi, era weekend atunci si majoritetea au venit aici sa se relaxeze. Dar am vazut ca si la pensiunile din zona, erau pline parcarile de masini. Poti face, daca vrei diferite trasee pe munte, dar noi am facut trasee mai scurte si mai usoare, din cauza bebelusului nostru, care adormea imediat ce iesea la aerul acesta curat, de munte.

Cand a trebuit sa ne intoarecem acasa caci venise timpul, a trecut asa de repede timpul ohhhh, cu parere de rau, pentru ca a fost asa de frumos acolo, am hotarat sa nu ne mai intoarcem pe acelasi traseu, ci sa o luam pe Fagaras-Brasov-Bucuresti. O alegere tareee neinspirata, deoarece am facut 7 oreeeee …. Inca odata se confirma starea foarte precara a drumurilor noastre catre principalele zone ale tarii. Dar avand in vedere peisajul superb din zona din care tocmai plecasem am hotarat sa dau uitarii acest aspect chiar neinsemnat.

Am avut un weekend frumos, odihnitor. Va recomand si voua sa treceti, cand reusiti pe Valea Avrigului, macar pentru o zi, sa va abateti cand mergeti spre Transfagarasan. Iar daca va va placea, puteti sa va si cazati in zona si sa descoperiti voi ceea ce eu nu am reusit pe deplin. Avand in vedere potentialul zonei si faptul ca este situata la poalele celor mai inalte varfuri din M-tii Fagaras

Sunt curios, oare cum e iarna, cu zapada, pe Valea Avrigului?? Stie cineva sa-mi spuna???Cred ca da stiu cine noii mei prieteni.

Trimis de raduu1972 in 16.08.10 00:04:15

VIZUALIZĂRI: 7281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 cartofi prajiti la ceaun ,stiti ce gusat bun aveau?iamiiii

webmasterXY*
[16.08.10 00:25:59]

Şiii... era greu să spui că ai copiat date de aici şi să le delimitezi mai clar în text (cu excepţia lăsării neschimbate a diacriticelor din porţiunile copiate) ?

În calitate de utilizator cu vechime, mă aşteptam să fi cunoscut mai bine regulamentul...

Avertisment de data asta...

[16.08.10 00:30:52]

am crezut ca fost bine delimitat textul copiat ,

georgiana
[18.08.10 18:36:33]

Si eu am fost pe Valea Avrigului anul acesta!

Era in perioda cu luna plina si noptile erau atat de frumoase!

Poza nr 1 e... dulce de tot... si cred ca i-a placut fotograful de zambea atat de frumos!Dar ce te faci tu, cand personajul din poza, peste 5-6 ani va invata sa citeasca si va dori sa stie mai multe despre ''prima ei experienta turistica'', care s-a savarsit pe Valea Avrigului si va da click pe AFA si... va vedea adertismentul de mai sus ???

Era o gluma, sper ca asa ai si perceput-o!

Felicitari pentru ca impartasim amandoi aceleasi impresii frumoase despre aceasta zona superba!

Ceea ce nu se vede in pozele tale - e... aerul acela care te imbata, de cum ajungi acolo!

ciocani elena*
[18.08.10 21:35:26]

Poza nr 1 cum zice Georgiana e dulce, dar poza nr 7 e super, un vot si de la mine.

[19.08.10 09:15:25]

va multumesc mult pentru aprecieri.

Sanziana
[19.08.10 09:20:57]

superba pustoaica, sa va traiasca, superbe sunt si pozele, ma incanta cele din natura

[19.08.10 09:26:22]

@sanziana m, multumesc pentru aprecieri, este un loc foarte frumos unde m-am simtit excelent, dar eu am incercat sa-l arat si celorlanti membrii AFA, dar datorita unei greseli pe care am facut-o eu acest reviw nu a fost foarte vizualizat, imi pare rau.

multumesc mult si te sfatuiesc sa vezi zona

mirelutza
[19.08.10 11:00:01]

Mi-a placut review-ul tau si chiar mi-a starnit interesul zona descrisa... ; am tot trecut pe la calimanesti - caciulata, am avut si sejur aici, dar niciodata nu m-am abatut de la drum... ; superbe pozele....esti un adevarat artist.

georgiana
[19.08.10 11:09:17]

@raduu1972.

Din contra,cand faci ''prostii'' esti mai vizualizat pe site!N-ai stiut?Daca vrei un exemplu,iti dau eu pe PM!

Pentru ca munca ti se vede si prin numarul mare de voturi!Si daca esti Si tu multumit cand il recitesti,dupa cateva zile,cu placere!

[19.08.10 11:54:08]

@mirelutza ,poate ca pozele nu redau la adevarata valoare peisajele pe care eu un ilustru necunoscut si nepriceput in ale fotografiatului am incercat destul de timid sa le surprind,iti multumesc

[19.08.10 11:57:08]

@georgiana ,multumesc nu acesta era scopul acestui reviuw ,de a atrage voturi ,ci de-a face cunoscuta o zona care cred ca poate concura foarte bine mult mai celebrele zone .eu sunt usor multumit de ceea ce am scris,dar incantat de ceea ce am trait acolo.

trandafir 1970
[05.09.10 17:50:04]

Cautand descrieri pentru Valea Avrigului (pe care am descoperit-o si eu in august), am gasit review-ul tau si am regasit poze de la cabana Poiana Neamtului, unde am stat o noapte:click aici

Voi ati stat tot aici?

E o zona pe care o s-o prefer mereu pentru un week-rnd relaxant; aici, intr-adevar, la poalele Fagarasilor pot spune ca am gasit un aer mai curat decat in Arieseni. Daca in Arieseni mai stateai in maneca scurta pana pe la ora 20, aici, dupa ce trece soarele, dupa ora 18, deja se simte aerul tare de munte.

Daca, prin intermediul noilor tai prieteni din zona, afli ceva oferte pentru iarna, lasa un p. m.

Pana atunci, un vot din partea mea!

abbilbal*
[26.09.10 13:51:22]

Păi mă dragă ce să zic. Pornind de la impresii şi ajungând la fotografii, totul mi-a plăcut. De aceea nu fac un secret în a spune că am mai acordat un FB lângă celelalte.

abbilbal*, ciocani elena*, georgiana, mirelutza, raduu1972, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Avrig şi împrejurimi: