ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2023
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2022

Geoagiu-Băi și împrejurimile

De ce-mi place mie atat de mult, statiunea balneara (si de odihna) Geoagiu-Bai? Pentru ca, are de toate, liniste, multa verdeata si ozon, un parc frumos, o cascada, ape termale la hotelul Germisara (hotel cu un bufet suedez excelent), pentru complexul termal "Baile Daco-romane", pentru autostrada care ma duce (aproape) din orasul meu pana acolo si de pe care poti face o escala la Cheile Turzii si pentru excursiile (optionale) din zona, la gradinile lui Zoe (I Giardini di Zoe) si Sarmisegetusa Regia.

Sau, poate, pentru ca, in jurul orasului meu, predomina statiunile balneare cu ape sarate. Geoagiu-Bai e singura statiune (mai apropiata) cu ape termale.

Excursia am facut-o in urma cu un an, era o primavara mult mai placuta decat cea actuala. Am pornit la drum, eu si cu varul meu, pentru 4 zile, (aici, spre deosebire de Hurghada, am primit permisiunea sa dormim doi barbati intr-o camera), avand in plan sa ne balacim in apa termala si sa vizitam cat mai mult din imprejurimile statiunii. Si daca tot eram pe autoastrada Transilvania (care, din Tg. Mures, ne "scoate" la Geoagiu in doua ore), ne-am propus sa vizitam Sarmisegetusa Regia si Gradinile lui Zoe, dar am facut si la Turda un mic popas. Am intrat (a cata oara?) in Cheile Turzii ca sa admiram salbatica si milenara batalie a unui fir de apa (paraul Hasdate) cu granitul Carpatilor. Pana la ora actuala, in acest meci, invingatoare, pare a fi, printr-o nemaitalnita perseverenta, apa, iar rezultatul confruntarii, poarta azi numele de Cheile Turzii.

Geoagiu-Bai

Statiunea balneara si de odihna, (statiune de interes national), Geoagiu-Bai, este deschisa pe tot parcursul anului, datorita bazelor sale de tratament de la hotelurile Germisara, Diana si Ceres. Ea e situata in prelungirea localitatii Geoagiu, aflata la 7 Km de soseaua pricipala Alba Iulia-Deva, (pe DN 68). Cum ajungeti acolo? Daca nu aveti GPS, de pe soseaua Alba Iulia-Orastie-Simeria-Deva, deci intre Alba Iulia si Orastie, cu 19 km inainte de a intra in Orastie, o luati la dreapta.

Unde sa ne cazam?

La hotel Ceres, Diana, Vacanta sau Germisara? Alegem Germisara.

Hotelul nu vi-l mai descriu, (gasiti zeci de informatii pe internet despre el), si, mai ales ca noi, nu pentru somn si TV am venit la Geoagiu ci pentru termo-balaceala, aerul padurilor de conifere si excursii optionale. Despre hotel, atat pot sa va spun, ca bufetul sau suedez e bogat si functioneaza doar pentru mic dejun si cina (avand o pauza de 2 sau 3 ore la pranz) dar mancarea e foarte multa si diversificata.

Excursii optionale

Daca sunteti la odihna sau tratament la Geoagiu-Bai, puteti ajunge intr-o jumatate de ora, trecand prin Bobalna si Rapoltu Mare, la Banpotoc, unde, pe un deal, altadata anost, pe care mai trecea din cand in cand doar turma de oi a satului, a aparut un colt de rai. Este munca de 17 ani a unui italian, pasionat de frumos, dedicata nepotelei sale, Zoe. (I Giardini di Zoe). Proprietarul gradinii, Giovanni Salvatelli, un italian din zona Ancona, a inceput amenajarea acestui loc, inca din anul 2003, dupa propria sa imaginatie.

Din anul 2018, "I Giardini di Zoe" a devenit un obiectiv turistic renumit. Frumusetea acestei gradini, cea mai frumoasa din tara noastra, e greu de descris in cuvinte, orice vocabular al oricarei limbi e prea sarac ca s-o descrie, ea trebuie vizitata si admirata. Atat.

Intr-alta zi, am vizitat (din nou) Sarmisegetusa Regia. Din Orastie exista un drum asfaltat pana la 7-800 metri de intrarea in cetatea dacilor. Dupa ce-am luat bilete, ne-am lipit de un grup de bucuresteni, pentru a auzi ce ne mai spune ghidul. Am reintrat curand in lumea lui Decebal, Scorillo si Burebista. Am revazut relicvele templelor dacice, distruse de romani, zidurile de aparare a cetatii si marele sanctuar. Am admirat drumul pavat al dacilor. Dalele acestui drum, extrem de mari si grele, au fost aduse aici, la 1050 m inaltime, cu carute trase de cai. Cetatea nu era usor de cucerit. Nici de gasit. Ascunsa printre codri seculari, ea era inconjurata de mai multe ziduri de aparare, greu de trecut de invadatori dar usor de aparat de catre daci.

In rest, la Geoagiu Bai, ne-am delectat cu balaceli termale repetate, atat in piscina interioara cat si in cea exterioara a hotelului Germisara.

Am ramas insa cu un regret. N-am ajuns si la cascada Clocota. Poate alta data. E-o cascada pentru care, vorbeste lumea, merita sa mai faci un drum pana la Geoagiu.

@Web, te rog videoclipul

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locuri de vizitat-"I Giardini di Zoe, Sarmisegetusa Regia"

Trimis de dorgo in 15.05.23 10:35:30
Validat / Publicat: 15.05.23 12:34:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GEOAGIU / GEOAGIU-BĂI. A mai fost în/la: Hotel Ceres, Baia Daco-Romana

VIZUALIZĂRI: 1342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Drumul pavat al dacilor

dorgoAUTOR REVIEW
[15.05.23 12:37:45]

@all- Taxa de intrare la "I Giardini di Zoe" era, anul trecut in iunie de 20 de lei/pers iar la Sarmisegetusa Regia, era de 5 lei pentru elevi, studenti si pensionari si 10 lei pentru adulti.

webmasterPHONE
[15.05.23 12:38:16]