ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2023
ÎNSCRIS: 17.07.14
MAR-2023
BUN

La Super Mamma... nu mai e ce era odată!

Pare că nu s-a mai scris aici de vreo 2 ani, iar recenzia respectivă este tot a mea... așadar mai fac un update.

Așa cum scriam și recenzia anterioară, obișnuim să mâncăm aici cam de fiecare dată când ajunge în Sibiu. Asta pentru că mâncarea a fost mereu bună iar prețul unul corect. Din păcate de la an la an am constatat creșteri semnificative, o ciorbă ajungând să coste aproape 20 de lei, cam cât la restaurant deși aici este un soi de autoservire.

Cum nu mai venisem aici de 2 ani, am găsit numai bun acest prilej, cu ocazia vizitei noastre de 3 nopți din Sibiu. După vizitele de la Brambura și Panoramic Park, am mers spre centrul Sibiului. Am găsit mai greu loc de parcare. Parcarea din piața Mică (și așa tăiată și făcută din ce în ce mai mică, nu neapărat pentru bunăstarea pietonilor ci mai degrabă pentru mărirea teraselor din zonă) este acum destinată exclusiv celor care posedă permise de parcare speciale, așadar... interzisă cel puțin celor care nu-s localnici.

Dar sunt destul de multe locuri pe străzile secundare și am găsit unul la 500-600 de metri de piața mică. Nu mai știu exact cât am dat dar știu că era mai ieftin ca în București. Câțiva lei ora... se poate plăti prin sms, aplicație sau cash la tonomatele speciale.

____

Super Mamma... super mamma este un lanț de restaurante (sau cel puțin asta se vrea) foarte cunoscut de Sibieni, având 6 locații consacrate + 1 drive-in deschis anul trecut. Cea mai veche locație este cea din Rațiu, deschisă în 2003, așadar anul acesta împlinește 20 de ani! Locația frecventată de noi, cea de pe Nicolae Bălcescu, aproape de piața Mare, și vis-a-vis de hotel Împăratul Romanilor, este deschisă în 2013, așadar și aceasta este una cu vechime, binecunoscută și consacrată, cel puțin sibienilor...

Am observat ceva modificări în interior comparativ cu vizita anterioară doar că ceva diferea complet. Deși era sâmbătă și ne așteptam să fie full așa cum era mai mereu înainte, acum dacă erau 10 clienți. Vorba aia... mai mulți angajași ca clienții! Apropo, terasa exterioară încă nu era montată... practic era doar trotuarul, fără mese, fără scaune și fără frigiderul cu înghețată, chestiuni ce se regăsesc vara.

Continuând, mi s-a confirmat încă o dată că prețurile au luat-o în sus, dar cum toate s-au scumpit... nu m-am mai mirat. Comanda am dat-o unui angajat, acesta pune în farfurie ce comanzi, îți dă farfuria și tu o pui pe tavă... apoi o împingi... deci împinge tava! Doar că prețurile nu-s tocmai demne de un asemenea amplasament.

Cum spuneam, ei se prezintă a fii restaurant dar să nu ignorăm elefantul din cameră. Deși dacă ar fi să ne luăm după definiția cuvântului restaurant, s-ar încadra și ei dar aș păstra terminologia pentru spațiile unde există și ospătari care servesc mâncarea, debarasează masa, aduc nota de plată, ceea ce nu este cazul aici. Este un soi de fast-food combinat cu restaurant combinat cu o semi auto-servire.

Ca niciodată am comandat Meniul Zilei, care părea interesant, apoi un Kebab de pui la farfurie (m-am săturat să mă lupt cu lipia și cu sosurile în shaorma clasică) și un orez prăjit cu pui.

Meniul zilei a constat în ceva carne de porc + cartofi prăjiți + salată + ciorbă de burtă. Toate au fost ok, mai ales ciorba (căci știu că are mare căutare aici). Meniul a costat 33 de lei. A fost decent zic eu.

Mai departe kebabul de pui pe care poate în mod incorect îl asociez sau încerc să-l asociez cu kebabul din Turcia, kebab cu care nu are nici o legătură. Ca și comparație kebabul românesc este un fel de văr de gradul 4, făcut la beție cu vecina lu cumnata lu mătușa vărului kebab din Turcia. ???? Pe scurt... n-are nici o legătură așa că nu (mai) fac comparația asta că nu are sens. Singura similitudine este numele, punct.

Shaorma la farfurie căci asta era defapt... a constat într-o carne rotisată tăiată nu tocmai cu atenție, inundată cu 2 sosuri (usturoi cu maioneză + ceva sos tzatziki) apoi ceva castraveți cu coajă, 1 frunză de salată (parcă se punea varză) și 2 felii de roșii tăvălite.

La ce foame mi-era a fost bună dar judecând acum la rece... a fost mediocră și a costat și 29 de lei. Păi iau o cioarma de pui de la Bucale, cu 29 de lei de stă mâța-n coadă.

Mai departe orezaki prăjit + pui, la fel... incomparabil cu dățile trecute. A fost la fel... mediocru și simplist și a costat 18 lei.

În total toată treaba a costat 80 de lei. Mult? Puțin? Pentru raportul calitate-preț eu zic că mult. Pentru cineva care vine pentru prima dată aici, probabil că poate fi o alegere bună dar eu care vin aici de peste 6-7 ani, nu pot să nu fac comparație cu ce era înainte când mâncarea era mult mai diversificată, mult mai ieftină (raportată la prețurile de atunci) și mult mai gustoasă.

Probabil că ciorba de burtă a fost cea care a salvat situația, în rest... mediocru. Nu zic că nu erau proaspete ingredientele, dar modul de prezentare, platingul și gustul, s-au dus, nu mai sunt ce erau... odată!

Mno cam atât...

despre SERVICII

Personalul era ok, deși păreau cam nepregătiți... cred că dacă ar fi mai mulți clienți, s-ar crea ceva cozi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am explicat sus ce și cum.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația este premium... adică amplasarea ei. La 50 de metri de piața Mare... în buricul Sibiului.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 03.04.23 21:58:07
Validat / Publicat: 04.04.23 07:07:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Asa arata intrarea...

raluca banu
[04.04.23 10:35:34]

@⭐ValentinB_88⭐:

Citeam articolul tau și mi-am dat seama că în ianuarie 2020 am mancat și noi la Super Mama. Am constatat asta când am văzut poza locației și detaliile cu privire la faptul că se află langa Hotel Împăratul Romanilor, unde noi chiar ne-am cazat atunci.

Pe vremea aceea stăteam mai mult pe margine pe AFA și imi îmbogăteam cunoștințele despre locații. N-am stiut ca pot face recenzii și pentru locațiile unde mâncăm, sau despre călătorii. În capul meu, se putea scrie doar despre locații de cazare...

Despre Super Mama din 2020, pot spune și eu ca se mânca bine, la un preț decent, totul a fost în regulă, mâncarea proaspătă, ne-a priit tuturor, locația curată și, vorba ta, aglomerată.

Despre Hotelul Împăratul Romanilor și acum regret că am pierdut ocazia să scriu. Deh, eram și eu nouă în ale recomandatului/nerecomandatului.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[04.04.23 11:06:24]

@raluca banu: Bună Raluca. Mă bucur că ți-am readus aminte despre această locație și de faptul că ai confirmat spusele mele. ????

Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou.

raluca banu, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: