ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2022
AUG-2022
BUN

încărcat de pe telefon!

De revenit

Am revenit aici după ceva vreme.

Cu siguranță am mai fost pe la ei de cel puțin vreo două ori, dar încă nu am reușit să scriu despre acele vizite. Bine, nu am nai prea scris eu despre foarte multe locuri pe unde am umblat, mâncat sau căscat gura, dar asta-i altă poveste.

De ce am apucat totuși să scriu de data asta? Simplu: pentru că partea de restaurant de aici a "suferit" ample îmbunătățiri, mai ales pe partea exterioară. Terasa a fost transformată 100 %, are mobilier nou, modern (inclusiv scaune confortabile), uși de terasă care se deschid complet, lăsând liberă vederea spre minunata priveliște a lacului.

Dar totuși oamenii nu vin aici (doar) pentru priveliște, ci și să mănânce.

Așa și noi azi. Inițial, am avut poftă de o saramură de crap, dar cum tocmai azi (!) s-a terminat... am ales să iau un mușchi de vită cu foie gras, piure de țelină, smochine în bacon prăjit cu sos de vișine. Iubi, ceva mai lejer - o supa cremă de ciuperci și o "tigaie picantă" cu salată de ardei. Fiind cu mașina, am băut doar apă, dar fu bună și rece.

Mâncarea destulă, gustoasă, servită frumos și destul de rapid.

Au internet wifi (netestat).

Toaleta curată... ????

despre SERVICII

Serviciul amabil și eficient, plata se poate face și cu cardul.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cum ziceam - papa bun, plating fain... Vezi pozele.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Are o priveliște de te lasă fără cuvinte.

Trimis de Dragoș_MD in 09.08.22 20:42:54
Validat / Publicat: 09.08.22 21:13:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CINCIȘ.

VIZUALIZĂRI: 1584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Restaurantul Motel Cinciș - mușchiuleț regal cu foie gras etc.

[09.08.22 21:22:23]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Zoazore
[09.08.22 22:10:22]

@Dragoș_????????: Motel Cincis... Cincis 2016... Voi ati mai fost aici in cei 6 ani care au trecut?

Nu stiu cum era terasa atunci, n-am ajuns acolo atunci, dar acum arata foarte frumos.

Interesanta trecere de la saramura de crap la acest fine dining! Arata intr-un mare fel, dar pe mine tot farfuria lui Iubi ma tenteaza mai mult! Io-s mai... din popor...

In schimb, privevelistea... Da! E de vis!

Sa va fie de bine!

nicole33
[09.08.22 22:19:15]

@Zoazore:

Cincis 2016... Voi ati mai fost aici in cei 6 ani care au trecut?

Nici eu nu am mai ajuns la Cinciş de atunci, dar încă nu am uitat drumul sinuos dintre Diamond şi Motel Cinciş.

Priveliştea asupra lacului face toţi banii, chiar dacă şi mâncarea arată... tentant

Eu aş fi făcut o altă combinaţie: supa cremă de ciuperci a lui Iubi + muşchiuleţul de mare clasă al lui Dragoş

nicole33
[09.08.22 22:25:51]

@Dragoș_????????:

Dar totuși oamenii nu vin aici (doar) pentru priveliște, ci și să mănânce.

Corect!

Să vă fie de bine şi mulţumesc pentru această recomandare de reţinut!

partea de restaurant de aici a "suferit" ample îmbunătățiri, mai ales pe partea exterioară. Terasa a fost transformată 100 %, are mobilier nou, modern (inclusiv scaune confortabile), uși de terasă care se deschid complet, lăsând liberă vederea spre minunata priveliște a lacului... Unul din puținele locuri unde lucrurile au mers spre mai bine în domeniul horeca în ultimul timp.

Puţini au mai avut curajul şi dorinţa să investească după cât de "şifonaţi" au ieşit din pandemie.

Cu atât mai utilă este recomandarea ta.

Concediu plăcut şi să ne mai povesteşti!

[11.08.22 15:24:12]

@Dragoș_????????: Eu nu am ajuns la Cincis, insa am urmarit atunci toata petrecerea voastra si cred ca pentru oricine revine la Cincis, amintirile placute sunt cele care revin si uite ca s-au dus ceva ani.

Cat despre alegerea voastra (dupa ce v-ati delectat putin cu amintirile)

descrierea este minunata, iti pune imaginatia la lucru, dar realitatea din poze e bestiala, arata totul intr-un mare fel.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dragoș_MDPHONEAUTOR REVIEW
[09.09.22 15:26:44]

@all (fetelor): iubi fiind hunedoreancă, noi am mai fost pe la Cinciș, și înainte, și după întâlnirea AFA. Așadar, da - am avut ocazia să vedem în timp evoluția locurilor.

Chiar și acum, drumul era în reparații pe câteva porțiuni în jurul lacului. Până acolo e bun.

Vă mulțumesc pentru aprecieri și urări.

ux129571
[04.07.23 11:37:05]

In data de 4.06.2023, am poposit la restaurantul Motel Cincis, entuziasmati de privelistea oferita si de amenajarea deosebita de ingenioasa. Am servit pranzul si cu exceptia unei ospatare (o veritabila sportiva de sumo) a fost minunat. Am indraznit sa cer o sticla de bautura racoritoare acesteia, iar dupa ceva timp, deodata a venit cu pas apasat si hotarat si mi-a trantit sticla pe masa atat de sportiv incat am tresarit si am tras o spaima pe moment, desi nu sunt genul. Am asteptat sa toarne in paharul gol continutul, dar... dupa o privire spartana, a plecat. De ce oare am avut aceasta pretentie? Pentru ca in marea majoritate a sitiatiilor de acest gen esti servit de ospatar, ceea ce te face sa te simti bine si da fii generos pe langa nota de plata. Nu terminasem de mancat salata, cand brusc un alt ospatar mai tinerel, cu o rapiditate de invidiat, mi-a luat farfuria fara a ma intreba daca poate debarasa, daca am terminat si dus a fost. De ce asteptam ca inainte de a lua farfuria, sa ma intrebe daca am terminat? Pai pentru ca asa se procedeaza. Deci, locatia minunata, privelistea de asemenea, dar... NU VOI MAI MERGE ACOLO din cauza ospatarilor.

Dragoș_MD, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Cinciş? :