ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2022
Business
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Cârciuma din bătrâni

La Cârciuma din bătrâni am dus-o bine. Am fost pe seară. Tocmai se întuneca. Cred că era sâmbătă. Cazare aveam mai încolo, lângă Hanul Weștem, pe colină în sus, nu departe. Ne-am plimbat prin Muzeul Satului apoi am căutat de-ale gurii. Știam că găsim la Weștem dar ei au spus că servesc masa doar pentru cei cazați la ei iar noi eram fix alături. Dar ne-au îndrumat spre cârciumă care e fix în spate la han și pe potecă în jos. Oricum, era pustiu peste tot deși era sâmbătă seara. Era un ianuarie uscat, fără zăpadă în Dumbravă ci doar sus, spre munți. Nici la Cârciumă nu era nimeni deși personalul trebăluia pe la magazie și tot acolo era să intrăm și noi că nu știam unde este intrarea.

Cârciuma este o clădire masivă veche, în stil tradițional, cu parter înalt unde intri urcând trepte și cu demisol tot înalt unde sunt magaziile de bunuri. Face parte din patrimoniul din muzeul satului dar bine că este și funcțională și găsești în muzeu și masă și cazare.

Se ajunge mai ușor de la poarta 2 dar auzeam că se mai poate mânca și în altă parte, aproape de poarta 1 și de zoo.

Cârciuma din bătrâni are și multe acareturi pe lângă: terasă care nu e lipită de clădirea principală ci e un fel de foișor, grătar tot pe acolo, ceva leagăne.

Cum e de așteptat, amenajările sunt tradiționale și la interior: ștergare, ulcele și mese din lemn masiv, cu bănci, cu tot. Bucătăria tot tradițională, românească. Am servit o pastramă de oaie foarte bună, o ceafă cu varză călită, o ciorbă de văcuță cu legume, mămăligă, smântână, de-astea. Totul a fost bun. Am cerut și o salată asortată dar a uitat să o aducă astfel că la plecare, un om de la servire a alergat după mine pe alee să-mi returneze 6 lei pentru că și-a dat seama că a uitat de salată. I-am spus că nu este nevoie dar a insistat. Asta face impresie bună.

După câteva luni am fost iar în Sibiu dar nu a fost timp de Dumbravă dar am de gând să mai merg, poate chiar destul de curând.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Este foarte frumos în Muzeul Satului, relaxare, liniște, armonie, ambient plăcut, construcțiile sunt ingenioase.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Este și distractiv, este și relaxant. Dumbrava este frumoasă și Cârciuma din Bătrâni e un loc relaxant, plăcut.

Trimis de Mioritik in 05.01.22 03:41:20
Validat / Publicat: 05.01.22 08:11:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU. A mai fost în/la: Centrul vechi

VIZUALIZĂRI: 296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Cârciuma din bătrâni, Dumbrava Sibiului

[05.01.22 08:11:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?, SIBIU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu]

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.01.22 11:34:05]

@Mioritik????????:

Era un ianuarie uscat, fără zăpadă în Dumbravă ci doar sus, spre munți.

Știi dacă există pârtie de săniuș în zonă? Mă bate gândul să mergem câteva zile în zona Sibiului în a doua jumătate a lunii februarie, iar pe lângă obiectivele turistice ce pot fi vizitate tot timpul anului, aș vrea să ne bucurăm și de o pârtie de săniuș pentru copii.

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[08.01.22 15:06:47]

@cris1982: La Păltiniș - cam 20 km din Dumbravă - trebuie să fie ceva dar eu nu am ajuns până acolo. Noi căutam trasee de trekking.

Dar dacă ninge în Sibiu, în Dumbravă, se poate săniuș chiar în Muzeul Satului, cu cazare la Hanul Weștem, dacă o să fie deschis, pentru că are pantă perfectă pentru săniuș chiar în spate la han și pe lângă Cârciuma din bătrâni.

cris1982, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: