ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2021
Raport PREȚ/CALITATE: REZONABIL

Castelul Corvinilor

Castelul Corvinilor

TIPĂREȘTE URM de aici

Bună tuturor! După parcurgerea Transalpinei pe ruta Săliște, Rânca, Novaci (vezi impresii), Bumbești-Jiu și defileul Jiului am ajuns la Hunedoara, castelul Corvinilor. Urmarind GPS ne-a dus la straduța de sub podul care duce în castel.

Văzând castelul ne-am intors sa cautam parcare, vizavi de castel am intrat in parcare oarecum organizată. Am rămas surprins de tariful de parcare care a fost 10 lei indiferent ca stateai o oră sau mai putin, ceea ce s-a întâmplat. Cred ca era normal sa platesti in funcție de cât timp parchezi, ca in alte locuri.

Intrarea a fost 35 lei de persoana, puțin cam mult ținând cont că o parte din castel era inchis pentru renovare și nu exista nici ghid.

O impresie urâtă a fost toaleta amenajată în interiorul castelului care emana un miros neplăcut de când intrai in castel.

Am vizitat mai multe castele dar acesta mi s-a parut cel mai neglijat și lucrarile de restaurare se fac cu materiale care nu imita originalul cum am vazut in alte părți.

Vizavi de castel este o cladire moderna, restaurant care nu se potrivește cu castelul medieval.

După părerea mea se putea și mai bine castelul merită sa fi fost restaurat să arete ca pe vremurile lui de glorie.

Ce am putut vizita în interiorul castelului a fost foarte bine, o să anexez foto.

O zi bună!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Până să ajungi la intrare in castel se găsesc tonete cu suveniruri și mici gustari.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

La baza cetatii se organiza un concert rock. La care nu am participat deoarece începea mai tarziu.

Trimis de nelu73 in 20.09.21 15:40:08
Validat / Publicat: 20.09.21 17:47:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUNEDOARA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Belgia Bulgaria Germania Grecia România

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelu73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P10 Castelul Corvinilor