ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2020
OCT-2020
Business
REZONABIL

Anost la Ceasu’ Rau in pandemie

Am revenit la Ceasu’ Rau dupa mai multi ani, taman acum in pandemie. Nu va impacientati! Ceasu’ Rau este o carciuma din Brasov, nimic altceva, una bine apreciata pentru coaste. Nota 4,4 din 5 pe Google.

Unde este?

In Brasov, dar unde? Daca veti cauta adresa Strada Iuliu Maniu nr 56, cod postal 500091, veti gasi la intersectia acestei strazi circulate cu sens unic cu strada Castanilor carciuma cu nume rau.

Este deschisa zilnic intre orele 10 – 24. Am servit masa “” inside”” . Atmosfera era una altfel decat o stiam, unde nu de multe ori trebuia sa rezervi pentru cina. Acum insa, anost, si aproape gol, doar 3 mese ocupate.

Despre Ceasu’ Rau si Sergiana

Ceasu’ Rau este parte a grupului Sergiana, care si-a facut tot mai mult un nume si loc pe piata romaneasca in calitate de producator brasovean de mezeluri cu ferma proprie de porci si vaci. Pe langa productie asigura si desfacere prin magazine si restaurant, iar unele au fost luate sub aripa grupului. Asa si Ceasu’ Rau. Asa si Casa Tudor, despre care am povestit candva aici vezi impresii.

Meniul

Meniul este printat pe o foaie personalizata asezata la mese in dreptul fiecarui loc. Aceasta are si un QR code, cu ajutorul caruia poti afla si alte informatii care te-ar putea interesa.

Meniul incepe cu must! 16 lei litrul, dar se serveste si la 250 ml. Nu voi trece prin toata oferta, dar o veti gasi atasat ca poza. Ciorbele sunt de la 15 la 18 lei. Eu am comandat o ciorba de vacuta. Exista si un meniu vegetarian, dar trec peste, pe principiul ca organismului bine hranit ii trebuie si proteine animale.

Felul principal este variat. Exista snitel de pui sau de porc, stiu eu pentru cine din familia mea, 24 lei, 150 gr, scump. Pomana porcului la 34 lei este alta optiune mai interesanta. La chestii mai grele intalnim sarmale, tochitura, la 30 si de lei, mult. Gulasul de vita Angus m-ar fi tentat, dar si asta e 35 de lei si incerc alta data, in alt loc, revin pe subiect. Meniul parcurge variatiuni suficiente pentru toate gusturile precum file de salau, pastrama de oaie (chelnerita a fost fair si a spus “nu va recomand” ). Chestiile la gratar sunt la 20 si de lei, rezonabile, si evident ca puteti alege muschi, cioaste, ceafa, fleica, piept de pasare. Aici e de recomandat.

Nici carnatii nu sunt de lepadat, caci sunt din productia proprie de la Poiana Marului si costa 21 lei. Garniturile toate sunt 7 la 8 lei.

Desert nu am incercat ca eu sunt mai sportive in ultimul timp si e pacat de cei peste 600 km parcursi la pas luna trecuta.

Pentru cei interesati se gasesc aici clatite, papanasi (18 lei) si o prajitura cu struguri, iaurt si mac. Preturi la 10 lei, excpetie papanasii.

La bauturi am incercat si bere si vin, m-am rasfatat. Gata ca mai aveam de facut niste alergari de seara.

Parere finala

Mi-e frica sa nu apreciez gresit datorita atmosferei anoste, pentru ca aceasta se datoreaza pandemiei si restrictiilor. In aceasta perioada este animat centrul vechi cu multe terase, dar acest loc iesit cu 1 km din circuitul pietonal brasovean, este cam evitat. Desi daca vrei distantare, aici e de venit. Per total o nota buna, care se datoreaza si apartenentei la grupul Sergiana, o companie de la care eu cumpar regulat (saptamanal) produse.

Pofta buna si numai bine!

despre SERVICII

servirea a fost atenta, nu am asteptat foarte mult

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aveam asteptari mai mari. Mancarea a fost buna, nimic de zis.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Lumea cauta mai multa Centrul Vechi, iar Ceasu' Rau nu e chiar departe si este o optiune pentru cei ce cauta multa distantare.

Trimis de Dan&Ema in 18.10.20 18:07:07
Validat / Publicat: 18.10.20 20:33:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1186 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 una din fetele restaurantului Ceasu' Rau

Testosu'PHONE
[18.10.20 22:22:28]

@Dan&Ema:  Având un proiect în desfășurare, în plina pandemie, deja de vreo 5 luni, am avut timp suficient în a testa foarte multe cârciumi și carciumioare din Brașov (cum de altfel în cei vreo 3 ani anteriori am desfășurat un proiect în Constanța, timp suficient în a evalua majoritatea restaurantelor din zona????), pot confirma ca Ceasu' Rău nu prea e ce trebuie. În schimb, tot din grupul Sergiana, merita atenție restaurantul Sergiana, cât și Stâna Turistica din Poiana Brașov.

Iar dacă mai ajungi prin Brașov, și dorești câteva carciumioare faine, cu mare drag îți pot recomanda câteva.

Toate cele bune! ​​

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
[19.10.20 10:47:46]

@Testosu:  Super multumesc! Una misto am gasit, sa imi fac timp si povestesc. Numai bine!

Aurici
[19.10.20 15:09:14]

Dane, dacă îți scriu ar trebui să zic ceva despre subiectul articolului ăsta dar nu prea am ce. Am înțeles mesajul, n-o să mă înghesui la Ceasu Rău, dar nu mă pot abține cu altceva. 600 de km într-o lună, că-mi vine rău aici? Și eu merg apoape zilnic 5-8 km iar în week-end-uri pe coclauri, cam 12-20 de km pe zi, dar mai am și week-end-uri cu obligații, fără drumeții. Ce naiba faci, nu mai dormi, ce fel de mișcare faci? Alergi, parcă, dar cât? Mor de invidie... nu știu cum faci, dar ....respectele mele.

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
[19.10.20 15:12:06]

@Aurici:  media zilnica de alergare si mers pe luna trecuta a fost 20,4 km.

luna asta stau mai slab, sunt doar la 19

Alergarea este in medie vreo 12 / zi , 1-1,5 ore neintrerupt daca pot

Aurici
[19.10.20 15:53:20]

@Dan&Ema:  Ești tare, bravo!

Aurici, Dan&Ema, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: