ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUN-2019

Ștrandul Praid cu apă sărată provenind din interiorul salinei, o surpriză plăcută, tratament și distracție

Vinerea am plecat mai devreme din Tirgu Mureș ca să prindem câteva ore de bălaceală în ștrandul cu apă caldă și sărată din Praid. Planul a fost să ajungem pe ora 16 când intrarea în ștrand este la tarif redus. Astfel, după ce ne-am cazat foarte repede la Pensiunea Barbara care este la o distanță de100m de strand, ne-am echipat și am pornit rapid într-acolo. Vremea era ciudată, când soarele intra în nori, era răcoare, pentru că bătea în permanență un vânt rece, dar când ieșea din nori, soarele ardea.

Vineri temperatura apei a fost de 28°C iar a aerului de 24°C. Era mai cald în apă.

Am intrat în ștrand la ora 15:30 și nu am mai așteptat reducerea tarifului de intrare. Am plătit: 25 lei pentru adult și 15 lei pentru copil.

Biletele cu reducere de la ora 16:00-19:00, costă 20 lei biletul pentru adulți și 10 lei pentru biletul pentru copii. Acestea sunt tarifele valabile de luni-vineri, în luna iunie. Ștrandul s-a deschis publicului în acest sezon în data de 15 iunie 2019.

Deci reducerea este de 5 lei dacă se intră după ora 16.

Strandul

Am intrat în ștrand și nu mi-a venit să cred ochilor ce frumos era. Un bazin imens de culoare bleu, multe șezlonguri din lemn în jurul bazinului cu umbrele de plajă, flori, copaci, dușuri cu apă caldă, restaurant la etaj și la parter un bar cu: înghețată, kurtos kolacs (foarte bun, 15 lei), băuturi răcoritoare, ronțăieli, bere, etc. Muzica din ștrand era bună, erau melodii vechi. Nu era aglomerat.

Ne-am ales un șezlong situat între bazin și bar, ca să ajungem repede la ambele.

Ștrandul Praid a fost modernizat și inaugurat în anul 2014, acesta fiind cel mai mare și modern ștrand sărat artificial în aer liber din țară, cu sisteme de recirculare și de filtrare ale apei sărate.

Ștrandul este alimentat cu apă sărată pompată de la mina Ghe. Doja de la o adâncime de 150 m.

Apa are proprietăți curative, fiind indicată în tratarea reumatismului poliarticular, gutei, în tulburări de circulație periferică, are efect de liniștire, antistress, dermatoze, paralizii periferice, etc.

Acesta este contraindicată în cazul tensiunii arteriale ridicate stadiul I și II, boli tumorale, insuficiență cardică, hepatică și renală, boli acute și contagioase, etc.

Bazinele

Ștrandul este compus din două bazine cu apă sărată care comunică între ele, trecerea dintr-un bazin în altul făcându-se pe sub un pod.

Bazinul mai mic este împărțit în două părți, care comunică între ele, intrarea făcându-se pe trepte separate. Aici în partea mai îngustă, apa este mai mică, locul fiind destinat copiilor. Adâncimea apei crește treptat de la 0,5m - 0,9m – 1,2m.

În bazinul mare adâncimea maximă este de 1,5 m. În acest bazin functionează un aquabar cu băuturi răcoritoare, apă și bere care s-a deschis doar sâmbătă, vineri era închis.

În prima zi ne-am păzit bagajele, ca apoi să observ la plecare, că la vestiare sunt dulăpioare cu cheie, pentru închiderea cărora trebuie să introduci o fisă de 50 de bani.

Baia

Baia este o încăpere mare, foarte curată, cu multe chiuvete, cu săpun lichid, hârtie igienică și multe îngrijitoare care spală în permanență pe jos.

Sunt cabine de schimb.

Aici sunt dușuri compartimentate și izolate cu perdea de duș. Nu este gel de duș, astfel, dacă doriți să vă spălați aici, trebuie să veniți cu ceea ce aveți nevoie.

Mâncarea

Între două ședințe de scăldat am mâncat la restaurant. Am observat că, poate de la apă, ne era foame, ne trebuia mereu ceva de mâncat, sau ne era poftă?

Ca să mâncăm de prânz, am urcat la Restaurantul în aer liber, de la etaj. Acesta se întinde pe o suprafață foarte mare. Este mobilat cu mese și scaune, decorat cu flori în ghivece suspendate, acesta este acoperit. Pe mese sunt pliante cu oferta săptămânală. Tipul restaurantului este cu linie de autoservire, cunoscut ca: "împinge tava".

În oferta săptămânii erau două feluri de ciorbă: țărănească și a la grec, garnituri orez și cartofi pai, grătar de porc, mititei, cârnți de trei feluri, piept de pui la grătar, cașcaval panee și două tipuri de salate: de varză și de castraveți murați. Prețurile acestora le puteți consulta în fotografia atașată acestui articol.

Noi am mâncat mici (4 lei/buc.), ciorbă a la grec (13 lei), cartofi prăjiți (7 lei), cașcaval panee (15 lei/2 buc.) chifle. Muștarul, maioneza și Ketchupul sunt la discreție. Mâncarea a fost bună.

De aici de sus, priveliștea asupra ștrandului mărginit de pădure este minunată.

Tot la acest nivel, după restaurant pe partea dreaptă, este amenajat un spațiu mare pentru plajă, cu șezlonguri și umbrele de plajă. Cu siguranță aici nu veți fi stropiți cu apă sărată.

A doua zi, sâmbăta, am intrat mai devreme în ștrand, pe la ora 13:30 și am plătit tariful întreg valabil pentru zilele de sâmbătă-duminică, cu 5 lei mai mare decât în timpul săptămânii. Astfel biletul de intrare a costat 35 lei pentru un adult și 20 lei pentru un copil.

Pacarea

Vis- a- vis cu Ștrandul Praid este o parcare mare cu plată.

Se poate mânca și înainte de a intra în ștrand la Restaurantul Pizzerie Gourmand, unde oferta este mai variată decât în ștrand, pizza este bună, voi scrie separat despre acest local.

Temperatura apei este afișată pe un panou electronic atât în ștrand cât și la intrare.

Duminică, cu toate că am plănuit să mai facem baie, nu am mai intrat pentru că la intrarea în ștrand era afișat mesajul pe panoul electronic: “ toate șezlongurile sunt ocupate”, și rândul la intrare a dispărut.

Temperatura apei era de 26°C și a aerului de 24°C, deci apa era mai rece decât vineri cu două grade.

Rândul pentru intrarea în ștrand chiar înainte de deschidere, era imens.

Programul

În luna iunie când am fost noi, programul Ștrandului Praid a fost mai scurt, de la ora 12:00- 19:00.

Din luna iulie programul este de la ora 10:00-20:00.

Mai există bilet de noapte, între orele 21:00 - 23:00. Copiii sub 3 ani au intrarea gratuită. Se pot face de asemenea abonamente pe șapte zile cu o intrare pe zi.

Recomandarea

Ștrandul Praid este modern, curat, civilizat, iar scăldatul în apa sărată și caldă care te împinge la suprafață și te face să plutești este foarte plăcut... nu-ți mai vine să ieși din apă.

Trimis de Dana2008 in 04.07.19 18:16:27
Validat / Publicat: 04.07.19 19:34:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 8359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ștrandul Praid cu apă sărată

Mitica49
[05.07.19 14:42:27]

@Dana2008: Mai întâi despre fotografii: P01 merită să fie fotografia săptămânii.

Informațiile din articol foarte utile.

Felicitări!

Dana2008AUTOR REVIEW
[05.07.19 16:18:38]

@Mitica49: Aveți dreptate! E ca un tablou. Îmi place foarte mult si mie.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Călătorii plăcute!

[09.07.19 18:43:58]