ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
ÎNSCRIS: 05.01.10
JUN-2010
team-building

Mergeti la Piatra Neamt!

Este un sfat pe care il dau din toata inima, mergeti in acest oras amplasat intr-un adevarat rai pamantesc!

Inconjurat de munti inverziti, orasul respira aer curat si ofera multe surprize. Am mai fost o data aici doar in trecere cu masina, dar acum am avut ocazia sa il vizitez mai pe indelete.

Centrul istoric este dominat de Turnul-clopotnita din piatra ridicat in 1499 si de Biserica Domneasca Sf. Ioan, datand tot din secolul al XV-lea.

In aceeasi piata - in care vara se desfasoara festivalurile de teatru si de muzica ("Vacante muzicale") - se afla si Muzeul de Arta, amplasat in cladirea unei foste scoli si, alaturat, Muzeul de Etnografie, intr-o casa care pe vremuri servea drept casa pentru dascalii scolii.

Peste drum de Turn se afla primul muzeu din tara dedicat culturii Cucuteni, intr-o cladire superba in care inainte era sediul BNR. Cele trei cladiri mai noi au fost construite in armonie cu cele medievale, folosindu-se piatra decorativa.

Alte puncte de atractie ale orasului sunt Casa Memoriala a lui Calistrat Hogas si Sinagoga, datand din secolul al XVII-lea. Interesant este faptul ca, intrucat evreilor li s-a interzis sa edifice constructii mai inalte decat ale crestinilor, acestia, vazandu-se nevoiti sa contruiasca un lacas de cult foarte mic, au gasit o solutie ingenioasa, ingropand partial cladirea in pamant.

Una dintre cele mai noi atractii ale orasului este telegondola, care porneste de langa gara si urca pana pe Muntele Cozla, oferind o panorama superba asupra orasului.

Nu ratati nici Gradina Zoologica sau Strandul, alaturi de care se afla si o baza hipica.

Desi nu foarte mare, orasul are multe de oferit pentru o vacanta placuta. Am fost si la teatru, pe a carui scena au debutat multi actori romani, un nume notabil fiind Florin Piersic. Localnicii se lauda si cu prezenta actritei Draga Olteanu Matei, care, dupa pensionare, s-a retras in acest oras minunat, unde a si format o trupa de actori amatori. Dupa ce am vizitat orasul, sunt convinsa ca nu regreta alegerea facuta!

Trimis de corinka in 09.06.10 20:12:36

VIZUALIZĂRI: 1620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul-clopotnita, datand din 1499.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 6 voturi)

[09.06.10 20:45:25]

Am gasit si muzica potrivita.

click aici

"Perinita" era tare in voga la petrecerile din restaurantul hotelului.

webmasterXY*
[09.06.10 21:03:12]

Bun! periniţa estem; cine trece la mijloc?

biancuta
[09.06.10 21:09:26]

Frumos descris, cu mult suflet. Interesanta telegondola in oras, din cate am auzit si la noi la Tg. Mures aveam un asemenea proiect dar cred ca momentan stagneaza.

magdalena
[09.06.10 22:18:55]

Piatra Neamt este un oras in care mereu revin cu placere...

In sinagoga poate intra oricine?

[10.06.10 12:51:18]

Nu stiu care este regimul de vizitare al sinagogii, noi am fost un grup mai mare, asa ca a venit liderul comunitatii evreiesti sa ne deschida.

Ghida ne-a povestit ca ea tot incercase in trecut sa se documenteze mai bine cu privire la sinagoga, dar ca liderul comunitatii nu fusese prea cooperant. El ne-a spus ca atunci cand viziteaza Romania, multi evrei din strainatate vin si la aceasta sinagoga, considerand-o un loc sfant.

Desi oficial dateaza din secolul al XVII-lea, se banuieste ca inainte a fost in acel loc o sinagoga foarte veche. Motivul acestor banuieli se datoreaza faptului ca intre sinagoga si cea mai apropiata biserica crestina sunt mai putin de 300 de metri, or, in acea perioada, evreii aveau interdictie sa construiasca sinagogi la mai putin de 300 de metri de locasurile de cult crestine. Singura explicatie plauzibila este ca o sinagoga a fost construita acolo inaintea bisericii crestine, care a fost inaltata in secolul al XV-lea.

haiduc
[10.06.10 21:39:40]

corinka !

Ai si votul meu pentru frumoasa descriere a oraselului in care miam petrecut multe vacante mari la munte.

Sinagoga ca si biserica sant locase sfante de rugaciune, dar nu din cauza asta vin so viziteze evrei din strainatate.

Sinagoga din lemn sa construit in secolul 15, cand nu se puteau cladi din piatra/caramida ca sa stie ca sant temporari un Romania. Legenda spune ca unul din voivozi Moldovei a fost ascuns de evrei dupa o lupta si infrangere cu turci. Lau imbracat ca evreu si lau ascuns in sinagoga si iau salvat viata. Cand sa intors la conducere, ca multumire lea dat evreilor permisia sa construiasca sinagoga din piatra si asa sinagoga nou a fost construita in anul 1776 si este prima sinagoga de piatra din Romania.

O alta legenda spune ca un rabin faimos sa rugat acolo in drum din Rusia in Tara Sfanta si din cauza asta ie asa de vizitata.

Nu am stiut de interdictia de 300 de metri, dar si la noi a fost o interdictie ca nu se putea deschide o farmacie la mai putin de 500 de metri dar asta ca sa nu se faca concurenta.

[10.06.10 23:53:33]

Da, datorita faptului ca un mare rabin s-a rugat acolo, sinagoga este populara printre evreii din strainatate care vin s-o viziteze.

Iar voievodul despre care vorbeai, cel salvat de evrei, este Petru Rares, care a fost ascuns sub un val din acela de rugaciune, nu stiu exact cum se numeste, si a stat ascuns printre evrei, ca sa scape de turci. Ulterior s-a refugiat la o manstire din apropiere, cred ca la Bistrita, unde a fost salvat a doua oara, de aceasta data de catre calugarii crestini.

haiduc
[11.06.10 07:27:11]

O scurta vizita la d_na Viki si am gasit ca Petru Rares a domnit de doua ori: 1527-1538, 1541-1546. Nu cred ca lea multumit dupa 200 de ani.

Din cauza asta nu am mentionat numele lui precum si al lui Stefan cel Mare care si el apare pe brosurile de turism.

Cel putin ne-au ramas povestiri dragute din salvarea domnului Rares. : -))

Va doresc wikend placut!

[11.06.10 09:08:24]

Din moment ce pe locul actualei sinagogi mai fusese una, despre care chiar dvs. spuneati ca ar fi fost construita in secolul al XV-lea, nu vad de ce Petru Rares nu ar fi putut fi salvat de evrei un secol mai tarziu, in secolul al XVI-lea.

Cine le-a dat permisiunea de construire, nu stiu, poate vreun urmas al voievodului salvat.

Weekend placut, de asemenea!

biancuta, corinka, haiduc, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Piatra Neamț: