Vacan╚Ťa ├«n MOINE╚śTI / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: crismis [19.10.20]

Palatul Ghika și Muzeul de Etnografie și Artă Comănești

Apropiindu-ne de Com─âne╚Öti, ne-am amintit de vacan╚Ťa de Cr─âciun pe care am petrecut-o acum c├ó╚Ťiva ani la Hotel Dobru, ├«n Sl─ânic Moldova, c├ónd am h─âl─âduit prin zon─â ╚Öi, cu regret, am g─âsit o parte din obiectivele turistice ├«nchise. Printre ele, Muzeul de Etnografie ╚Öi Art─â g─âzduit ├«n impozantul Palat Ghika, din centrul Com─âne╚Ötiului. Un prilej foarte bun s─â ne oprim, dac─â tot trecem pe aici, nu?! ­čśŐ Am poposit ├«n apropiere, de fapt am l─âsat ma╚Öina chiar ├«n parcarea [...] ÔÇö vezi review [+33 poze]
  • AUGUST, 2020
  • de: Qvadratvus [15.08.20]
  • RECOMAND─é

C─âl─âtorie pe faleza... de la Com─âne┼čti, sau cum, la man┼čete, muntele ┼či-a tras tiv impermeabil

├Äntr-o dup─â-amiaz─â (adic─â ieri, ca s─â fim trecute-fix), am crezut c─â urechile nu-mi aud bine... (fiind sp─âlate, din punctul meu de vedere cu s├órg, ├«nc─â de diminea┼ú─â). Afl─âtor la Muzeul din palatul Ghika din Com─âne┼čti, la ie┼čire, doamna muzeograf─â dup─â ce ne-a dat c├óteva informa┼úii despre parcul castelului, ne-a spus c─â am face bine s─â mergem pe faleza Trotu┼čului. ÔÇť- PeÔÇŽ acolo! Merge┼úi prin parc ┼či ajunge┼úi la falez─â. E frumos, v─â recomand s─â merge┼úi ┼či la [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
Unde m├ónc─âm ├«n zona Moine┼čti?

Restaurantul Cabana Soimului, o oaza de verdeata in calea drumetilor obositi si, mai ales, infometati

Asa cum va povesteam anterior aici, la inceputul lunii august, intr-o duminica, in Moinesti nu am avut unde sa mancam un pranz, cu produse in afara de pizza. Desi am incercat mai multe variante de restaurante, invariabil, toate au fost ocupate pentru diverse evenimente. Asa ca ne-am pus talpile pe spinare (vorba vine) si ne-am setat navigatia inapoi spre Bucuresti, cu gandul ca s-o ivi macar o benzinarie mai acatari, din care sa luam 2 sandwich-uri si o apa minerala... Luam DN 2G inapoi, [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
Complex Mario 3

Complex Mario Moinesti - o cazare foarte buna

La jumatatea lui august 2019, am tras "o fuga" pana la Moinesti, fiind invitati la un eveniment care s-a desfasurat intr-una din cele 7 sau 8 sali de nunti pe care le are Complexul Mario. Si daca tot bateam atat amar de drum, am zis sa plecam de vineri din Bucuresti, astfel incat sambata sa fim si noi fresh, nu tocmai sositi de pe drum. In prima instanta, am vrut sa ne rezervam noi 2 nopti, ori la Mario ori la vecinul Davis, ambele avand piscina in aer liber. In mintea noastra, ne [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
O zi în Moinești și împrejurimi
  • MARTIE, 2018
  • de: Mika [03.04.19]

Pe urmele lui George Enescu la Conacul Tescani

La aproximativ 35 Km de Bac─âu, pe drumul spre Moine╚Öti, pe malurile Tazl─âului, la cap─âtul unei alei m─ârginit─â de plopi inal╚Ťi, inconjurat de livezi de meri, se afl─â Conacul Tescani, in prezent Sec╚Ťia ÔÇŁDumitru ╚Öi Alice Rosetti Tescanu ÔÇô George EnescuÔÇŁ a Muzeului Na╚Ťional George Enescu Istoria Tescaniului incepe odat─â cu cump─ârarea, in anul 1709, de c─âtre vornicul ╚śtef─âni╚Ť─â Roset, a mo╚Öiei de la care se va trage numele unei intregi ramuri a familei: Rosetti-Tescanu. [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
  • OCTOMBRIE, 2018
  • de: Floryn81 [07.10.18]

Drume╚Ťie la Cascada ╚śupanu + alte obiective de pe Valea Trotu╚Öului

Primul sf├ór╚Öit de s─âpt─âm├ón─â din luna octombrie ne-a adus ├«n dar o vreme foarte frumoas─â, superb─â pentru drume╚Ťii. Sunt sigur c─â mul╚Ťi dintre iubitorii de natur─â au profitat de aceste condi╚Ťii meteo (bine├«n╚Ťeles, dac─â au fost liberi de alte obliga╚Ťii ├«n aceast─â perioad─â). Noi veneam dup─â o lun─â septembrie dificil─â, a╚Öa c─â o ie╚Öire a fost ceea ce ne doream cel mai mult. Condi╚Ťiile fiind ├«ndeplinite, s├ómb─ât─â diminea╚Ťa am pornit la drum, ochind c├óteva obiective de [...] ÔÇö vezi review [+56 poze]
Mănăstiri pe Valea Trotușului
  • APRILIE, 2018
  • de: profesor73 [06.06.18]

Manastirea Cotumba ÔÇö com. Ag─â┼č, Valea Trotu┼čului

M─ân─âstirea COTUMBA din Com Ag─â┼č - Bac─âu este o m─ân─âstire de maici, fiind situat─â pe malul st├óng al p├ór├óului Glode┼ú, ├«n locul numit Golul St├ónii. Pe ┼čoseaua Com─âne┼čti - Ghime┼č, din DN12A, pe un drum de tar─â, din satul Cotumba, dup─â vreo 5 km. se ajunge la Manastirea Cotumba. Ea a fost ctitorit─â de vornicul Grigore Cupenski ├«n a duoa jum─âtate a secolului XVIII. Bisericade zid a manastirii a fost construit─â ├«n anul 1766, devenind biseric─â de mir ├«n anul 1864. [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
Mănăstiri pe Valea Trotușului
  • APRILIE, 2018
  • de: profesor73 [06.06.18]

M─ân─âstirea Diacone╚Öti de pe Valea Trotu┼čului - com. AG─é┼×

In continuarea unei c─âl─âtorii turistice, pe care o pot include ├«n categoria Turism religios, termen pe care l-am mai ├«nt├ólnit ├«n paginile blogului nostru, ne-am oprit ┼či la Manastirea Diacone┼čti din com. Ag─â┼č, pe valea Trotu┼čului. Sentimentele mele au fost influen┼úate de faptul, c─â reveneam pe aceste meleaguri, ├«n care cu mai multe decenii ├«n urm─â mi-am ├«nceput cariera didactic─â la Scoala Medie Seral─â proasp─ât ├«nfiin┼úat─â pentru lucr─âtorii de la IFET Aga┼č. Manastirea [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]

Vâjâiala de Paște. Prima zi

Se pare c─â prim─âvara a venit, indubitabil! Nu de alta dar, iat─â, tocmai ce trece ╚Öi ce-a de-a treia zi de Pa╚Öte ╚Öi, pe viitor, ne preg─âtim de concediile din var─â pe care abia le a╚Ötept─âm. Prim─âvara este un lucru frumos care ni se ├«nt├ómpl─â : sc─âp─âm de hainele greoaie, devenim, deci, mai spin╚Ťari ├«n purt─âri, ne etal─âm, parte din b─ârba╚Ťi, tricourile alea, cump─ârate, inten╚Ťionat, cu dou─â numere mai mici, din dorin╚Ťa de-a epata cu atletul care zace ├«n fiecare b─ârbat. [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
Unde m├ónc─âm ├«n zona Moine┼čti?

Restaurant Casa Georgia [Comanesti] // Excelent

In drumul nostru spre Ardeal am decis sa facem un mic ocol pentru a vedea si altceva decat Valea Prahovei. Am ales astfel sa trecem prin Onesti, am vizitat salina de la Tg Ocna si, in drum spre Miercurea Ciuc, am inceput sa ne uitam dupa restaurante pentru a lua pranzul. Ne-am oprit la Casa Georgia pentru ca arata ingrijit iar la mese se vedeau destule persoane mancand. Am comandat mancaruri diversificate dat fiind ca eram un grup de 6 persoane fiecare cu preferintele cu dietele sau fitele [...] ÔÇö vezi review
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM