Vacan╚Ťa ├«n BICAZ & IZVORU MUNTELUI / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 16]

Afișate impresii [1 - 10]
Unde mâncăm în zona Izvoru Muntelui (Bicaz)?
  • de: crismis [12.07.21]

Oameni ospitalieri, mâncare super-gustoasă

├Än prima zi, r─âm├ónem loco la Gr─âdinile Romane, s─â ne bucur─âm de decorul fabulos ╚Öi de vremea bun─â. ├Än ziua urm─âtoare, deja un pic plictisi╚Ťi (c─â ╚Ťi se ur─â╚Öte ╚Öi cu prea mult bine la un moment dat!), ne vine-n cap s─â ne bucur─âm de vremea bun─â, dar prin ├«mprejurimi. N-avem nimic special pe agend─â, o lu─âm c─âtinel ├«napoi spre Bicaz ╚Öi vedem ce s-o ivi pe drum... Ne lu─âm dup─â un indicator spre nu ╚Ötiu ce schit, trecem de Prim─âria Hangu ╚Öi mergem, ╚Öi mergem, ╚Öi tot [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
Pensiunea Gr─âdinile Romane [Chiri╚Ťeni, Hangu] [?]
  • APRILIE, 2021
  • de: crismis [11.07.21]

Încă un loc în care-mi doresc să revin - Grădinile Romane

De vreo c├ó╚Ťiva ani ├«ncoace, guvernan╚Ťii no╚Ötri s-au g├óndit c─â Ziua Copilului reprezint─â un motiv at├ót de bun de s─ârb─âtoreal─â, ├«nc├ót se cuvine ca tot poporul truditor s─â pun─â deoparte sapele ╚Öi mapele ╚Öi s─â d─ân╚Ťuiasc─â p├ón─â-n zori! Ca atare, au declarat-o zi liber─â de contract. Anul ─âsta, 1 iunie a c─âzut foarte mi╚Öto, ├«ntr-o mar╚Ťi. Eram sigur─â c─â guvernan╚Ťii vor decreta, ├«ntr-al 14-lea ceas (a╚Öa cum au mai f─âcut-o), ╚Öi ziua de luni ca fiind liber─â [...] ÔÇö vezi review [+48 poze]
Pensiunea Lostri╚Ťa [Buhalni╚Ťa, NT] 3

Ne simtim bine la Lostrita

Buna! Voi detalia tuturor sejurul petrecut in 2019 la Pensiunea Lostrita din comuna Hangu, sat Buhalnita, judetul Neamt. E pentru a doua oara cand ajungem aici, deci venim in cuno╚Ötin╚Ťa de cauza si de placere. Este locul nostru preferat pentru incarcarea bateriilor, deoarece peisajul iti taie rasuflarea. Pensiunea nu avea review-uri prea stralucite, iar in 2018 am mers la ghici, dar n-am regretat. Drumul din Vrancea nu este unul foarte lung dar va mentionez ca in 2019 se lucra la [...] ÔÇö vezi review [+44 poze]
Pensiunea Ecotur Resort [Ceahl─âu, NT] 4
  • de: Cibele [09.05.21]
  • RECOMAND─é

O vacan╚Ť─â tihnit─â ├«ntr-un peisaj foarte aproape de cer

Am c─âutat cazare la Dur─âu ╚Öi ne-am oprit la aceast─â pensiune datorit─â celor patru stele, a facilit─â╚Ťilor de agrement ╚Öi panoramei din imagini. Am c─âl─âtorit din Sibiu, deci un drum de 300 km. Drumul minunat ca peisaje ╚Öi destul de bun calitativ. Aten╚Ťie ├«ns─â la benzin─ârii - ├«ntre Reghin ╚Öi localitatea Ceahl─âu (unde este este pensiunea), am ├«nt├ólnit una sau dou─â. Prima impresie a fost: ÔÇ×Bun─â alegere!ÔÇŁ Evident, ╚Öi din p─âcate, nu am putut beneficia de piscin─â, [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]
Pensiunea Lostri╚Ťa [Buhalni╚Ťa, NT] 3
  • de: ux119527 [08.05.21]

O loca╚Ťie extraordinar─â

Am nimerit din gre╚Öeal─â, dar nu am regretat, acces facil din d. n..... o cobor├óre cu mult─â adrenalina dar toate trec odat─â ajun╚Öi la [...] ÔÇö vezi review
Pensiunea La Bunica [Ruginești] [?]
  • FEBRUARIE, 2021
  • de: cata2106 [15.02.21]

Pensiunea La Bunica - popas pentru o seara

Cu planurile f─âcute pe repede ├«nainte, ├«n weekendul de ValentineÔÇÖs Day am programat o excursie la Piatra Neam╚Ť, ╚Öi dac─â tot eram prin zon─â am zis s─â ├«ncerc─âm s─â urc─âm ╚Öi pe Ceahl─âu, s─â ├«l vedem ╚Öi ├«n condi╚Ťii de iarn─â. La meteo se anun╚Ťa unul dintre cele mai friguroase weekend-uri, am v─âzut ╚Öi ceva avertiz─âri de la Salvamont Neam╚Ť cu privire la drume╚Ťiile ├«n aceast─â perioad─â, dar am zis c─â totu╚Öi s├ómb─ât─â diminea╚Ťa s─â fim ├«n Dur─âu ╚Öi o s─â hot─âr├óm acolo [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Lacul de acumulare Bicaz / Izvorul Muntelui
  • IANUARIE, 2021
  • de: Radix7 [25.01.21]

Excursie de o zi din Iași V: Stânca Dochiei - masivul Ceahlău, ianuarie 2021

Salut─âri din nou, dragi prieteni AFA, v─â scriu despre runda noastr─â cu num─ârul V a excursiilor de o zi, cu o destina╚Ťie ╚Öi mai atr─âg─âtoare, ├«ntr-o iarn─â atipic─â: St├ónca Dochiei. Pornim dis-de-diminea╚Ť─â din Ia╚Öi, ├«ntr-o duminic─â de ianuarie care ne aduce +8C chiar de la ora 8. ├Än cele dou─â ore ╚Öi jum─âtate de drum avem timp s─â rememor─âm legenda Dochiei, zice-se frumoasa fat─â a lui Decebal, de care s-a ├«ndr─âgostit Traian ╚Öi care, fugit─â ├«n munte pentru a sc─âpa de [...] ÔÇö vezi review [+18 poze]
Lacul de acumulare Bicaz / Izvorul Muntelui
  • IANUARIE, 2021
  • de: Radix7 [12.01.21]

Excursie de o zi din Iași IV: Izvorul Muntelui în ianuarie 2021

Salut─âri ╚Öi La mul╚Ťi ani tuturor membrilor AFA! ├Äntr-o iarn─â ca asta, dac─â nu vine z─âpada la noi, mergem noi la ea :). Zis ╚Öi f─âcut, plec─âm la 9:00 din Ia╚Öi ╚Öi, cu o pauz─â de cafea la Piatra Neam╚Ť, iat─â-ne ajun╚Öi la pr├ónz la baza muntelui Ceahl─âu, ├«ntr-un peisaj bucolic, cu p─âdurea somnoroas─â sub o plapum─â de nea, cu un soare ╚Ötrengar la -5C; sosim la Izvorul Muntelui. Fiind t├órziu :), parc─âri ioc, lume mult─â, copii cu s─âniu╚Ťe, cupluri cu ceai fierbinte [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
La pas prin Cheile Bicazului
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: Dana2008 [14.11.20]
  • RECOMAND─é

Cheile Bicazului, o scurt─â plimbare pe jos prin impresionantul Parc Na╚Ťional Bicaz-H─â╚Öma╚Ö

├Än programul de weekend la Lacul Ro╚Öu, pe l├óng─â drume╚Ťiile pe care le-am f─âcut acolo, Circuitul Lacul Ro╚Öu vezi impresii, Circuitul Piatra Ghilco╚Ö vezi impresii, V├órful Suhardul Mic vezi impresii, era inclus─â ├«n program ╚Öi traversarea Cheilor Bicazului, mai ales c─â b─âiatul nostru nu le-a parcurs niciodat─â pe jos. Ne-am strecurat printre ploi, dar duminic─â nu am mai sc─âpat - ploua ├«ntr-una de s├ómb─ât─â seara. Am plecat pe ploaie diminea╚Ťa de la Pensiunea Casa Bic─âjeanului [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Pensiunea Aurora [Izvoru Muntelui] 3
  • AUGUST, 2020
  • de: ux117464 [06.09.20]
  • NURECOMAND─é

O locatie frumoasa foarte prost ingrijita si administrata

Amplasarea pensiunii este ├«ntr-un loc foarte frumos cu o priveli╚Öte superba, aer curat ╚Öi liniste. Doamna Aurora, proprietara pensiunii probabil face parte din fostul aparat comunist, o persoana autoritara care nu accepta sugestii, nu se comporta frumos cu turistii, pacat de amplasarea loca╚Ťiei aceast─â pensiune ar trebui scoasa din circuitul turistic. [...] ÔÇö vezi review
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM