ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2019
ÎNSCRIS: 28.02.10
MAR-2019
colegi

Cu barcuța buclucașă la Cazanele Dunarii — Excursie la întâlnirea AFA Herculane

Pentru că s-a tot discutat despre aventura în care a fost prinsă bărcuța noastră buclucasă în excursia făcută la Cazanele Dunării am să încerc să vă povestesc ce și cum prin prisma celor vazute și simțite de mine.

La întâlnirea AFA de la Herculane am optat pentru excursia nr. 2, cea de la Orșova și Clisura Dunării, așa că de dimineață m-am îmbarcat în microbuz împreună cu fiul și soțul meu stiind că va fi o excursie memorabilă și s-a dovedit a fi așa cu prisosință, o excursie pe care cei aflati in barcuța cu pricina nu cred că o vor uita ușor.

După ce am făcut o vizită la Mănăstirea Sfânta Ana și apoi la biserica romano-catolică, ambele din Orșova, ne-am îndreptat spre Clisura Dunării. Drumul urca vârtos, microbuzul nostru abia se misca, avea o problemă care l-a întoarcere ne-a dat emoții.

Am oprit in apropiere de Capul lui Decebal și am coborât cîteva trepte de lemn spre locul unde ne asteptau barcile pentru plimbarea pe Dunăre, erau două mici șalupe care aveau folie transparentă de jur împrejur pentru protectie și o bărcuță roșie pătrățoasă care era complet descoperită pe laterale.

Pentru că eu aveam o problemă la un genunchi si acesta mă durea, le-am făcut semn fiului si sotului meu să vină după mine în barcuța rosie care era mai joasă, sau poate am fost atrasă de culoarea rosie si de faptul că aveam vizibilitate mai buna fiind fara folie de protectie și mă gândeam că voi face niste poze foarte frumoase. Cert este că nu am tras lozul câștigător sau poate da, a fost câștigător pentru că plimbarea ce a urmat a fost o adevărată aventură ce nu va fi ușor uitată.

În barcă eram cam 12 persoane și baiatul care conducea barca, nu am stat să număr dar am recunoscut pe @bălasa violeta, @dianamea, @Floria, @AZE, @teo ara, @Thracus și sotii sau sotiile acestora.

La început totul a mers bine, băiatul ne-a povestit foarte frumos despre Capul lui Decebal, sculptura în piatră de dimensiuni impresionante care concurează cu Statuia Libertății din SUA ca și înălțime. Constructia a început în anul 1994 și a durat până în anul 2004, fiind finalizată doar în proporție de 60%, deoarece finanțatorul ei, Iosif Constantin Drăgan, a murit in anul 2008. Sub capul lui Decebal se găseşte o inscripţie în latină, – DECEBAL REX – DRAGAN FECIT (Regele Decebal – făcută de Drăgan).

Dunărea părea linistită desi vântul bătea cu putere, sotul meu a plecat de la hotel fără căciulă și a primit un șal de la @dianamea iar apoi o căciulă pe care aceasta o avea în rucsac iar salul i l-a dat sotului Violetei.

Am ajuns apoi in dreptul Mănăstirii Mraconia, si baiatul a povestit și despre aceasta. Am aflat că a fost construită în anul 1523 și a fost distrusă în războiul ruso-austro-turc, fiind refăcută şi demolată ulterior de regimul comunist, în 1967.

Când nivelul Dunării scade foarte mult, se pot observa ruinele în formă de cruce ale vechiului lăcaş, localnicii au botezat-o “Mănăstirea de sub apă”.

Am ajuns la Pestera Ponicova, cea mai mare peșteră din Clisura Dunării săpată în versantul stâng al Dunării, în Cazanele Mari, fiind parţial inundată după crearea lacului de baraj. Galeriile sale însumează 1.660 m străbătând Ciucaru Mare și ieșind în Dunăre.

Urma să ne întoarcem de unde am plecat dar dupa aproximativ cincizeci de metri a venit un bărbat cu o altă șalupă goală, fără turiști, și i-a spus băiatului ce conducea barcuta noastră că sunt valuri mari pe Dunăre și dacă vrea merge in fața noastră să taie valurile, el i-a răspuns că nu este nevoie că nu o să meargă tare. Valurile au devenit tot mai puternice, ne izbeau cu furie, primeam din cand in cand cate un dus bun, eram uzi peste tot, uzi și la picioare pentru că aveam apă în barcă până la glezne. Din păcate din acest moment nu mai am poze pentru că nu îmi mai era gândul la telefon, mă țineam cu putere ca la următoarea rafală de apă să nu fiu aruncată peste bord. Il auzeam pe sotul Violetei care era vizavi de mine cum intreabă dacă mai avem mult de mers.

Bărcuța troznea la fiecare val, fiul meu care nu avea vesta legată i-a cerut sotului meu să i-o lege, doamna din dreapta mea era întepenită de frică, Violeta râdea, baiatul ce conducea barca a inceput să fie speriat, i se citea asta pe fată, a început să caute să sune patronul la telefon pentru a cere ajutor dar nu era semnal in zonă. Mai era cam o palmă si apa ar fi trecut peste marginile barcii, atunci a luat decizia înțeleaptă să ne îndreptăm spre cel mai apropiat golf. Cand am ajuns în golf, lângă ponton, eu am vrut să-mi dezleg vesta de salvare dar mi-a spus să nu o fac pentru că pontonul este șubred și trebuie să trecem căte unul să nu se scufunde. Pentru a ajunge sus langă cabana și șosea a trebuit să urcăm tot căte unul pe două scânduri in pantă, dar fiind uzi picioarele ne alunecau foarte rău. A fost bine că a iesit soarele și parcă nu a fost așa de frig până a ajuns la noi microbuzul sau nu mai simteam frigul, era de vină adrenalina.

Aceasta a fost povestea bărcutei rosii buclucase, cred că sunteti invidioși pe noi, am avut parte de o plimbare pe cinste, o plimbare ce nu va fi usor data uitării.

Va sărut cu drag.

Trimis de alinafulg in 21.03.19 20:21:32
Validat / Publicat: 21.03.19 20:46:15

VIZUALIZĂRI: 679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Eu si fiul meu.

balasa violeta
[21.03.19 21:34:47]

Noi, cei din barca vom ramane prieteni pe viata!

Avem amintiri pline cu adrenalina, in acele minute mi-a trecut prin fata ochilor intreaga viata. CINEVA acolo sus ne-a iubit, mult!

Sa fim sanatosi si sa ne revedem cu bine!

ungureanica
[21.03.19 21:40:08]

Fain articol. Chiar eram curioși sa citim despre pățania voastră. Vă salutăm cu drag.

[21.03.19 21:41:38]

@ungureanica: Multumesc. Si noi va salutam cu drag.

[21.03.19 21:43:59]

@balasa violeta: Asa este. Eu nu am fost asa speriata, cred ca atunci nu am realizat prea bine ce si cum. Să ne vedem cu bine.

nelu73
[21.03.19 23:13:18]

Si noi am avut emoții, am mai scris am fost aproape de voi. Bine ca s-a terminat cu bine! Abia aștept să ne revedem cu bine!

dianamea
[22.03.19 00:06:16]

E adevarat ca a fost alegerea mea sa ne urcam in barcuta rosie, ca sa facem poze fara ecranarea de plastic. Nu ma gandeam ca vom primi botezul Dunarii.

Mai devreme vazusem niste caiacisti si ma gandeam ca daca se rastoarna, nu le ar fi prea bine datorita temperaturii apei. Aveam canadiene cu gluga, nu ne a deranjat vantul si nici nu ne am udat in partea de sus. Dar de la talie in jos am fost fleasca. De aceea, cand am ajuns pe mal, am scos pantalonii uzi si am pus canadiana cu manecile innodate in talie, ca o fusta. Din fericire nu am racit.

Nici nu ne am speriat, eu si sotul, pentru ca am mai trait o data acest gen de experienta, cand am traversat lacul Razelm cu o salupa, de la Jurilovca la Gura Portitei, timp de 2 ore, insa era vara si apa era calda.

M-am gandit ca era posibil ca barca sa se umple de apa pana sus si sa se scufunde, daca am mai fi continuat drumul, dar nu am intrat in panica pentru ca celelalte barci erau aproape ca sa ne pescuiasca si aveam veste care ne tina la suprafata.

De fapt, aparent, nimeni nu a intrat in panica, mai mult faceam haz de necaz. E o intamplare pe care o vom tine minte. A ajutat sa scapam cu bine si faptul ca am aprins lumanari inainte, la manastirea Sfanta Ana.

[22.03.19 00:20:05]

@nelu73: Am vazut celelate barci ca se miscau mai repede decat noi. Salutari cu drag.

[22.03.19 00:23:46]

@dianamea: Imi amintesc de faptul ca ti-ai scos pantalonii cand am ajuns sus, nu am vrut să o spun eu. Cred ca a fost intelept că nu am mers cu barcuta mai departe si barcagiul nostru a decis sa ne oprim in golf.

vulpe mihaela
[22.03.19 07:30:47]

Ma felicit ca am ramas pe uscat !

Nu suntem prietene, apa adanca si cu mine!

Ma bucur ca s-a sfarsit cu bine aventura voastra si v-au ramas amintiri pretioase!

[22.03.19 11:11:59]

@vulpe mihaela: Imi place apa la nebunie dar nu asa, in cap si in papuci. Salutari cu drag.

Dana2008
[23.03.19 00:00:52]

@alinafulg: Am rămas fără cuvinte! ????????????????????

dianamea
[23.03.19 10:08:42]

@alinafulg: Pe partea laterala a barcii, unde am stat, apa a venit suvoi de a lungul banchetei pe care stateam, si ne-a udat de la talie in jos, inclusiv tot ce aveam pe dedesubt, deci apa rece pana in partile intime. Nu a mai ramas 1 cm patrat neudat. Daca ar fi fost apa doar in cap si in pantofi ar fi fost doar o stropeala, asa a fost o baie in toata regula.

[23.03.19 11:23:06]

@dianamea: Stiu,si eu am fost uda de la mijloc in jos, blugii mei cred ca aveau cateva kilograme iar atunci cand am ajus la hotel abia mergeam.

fanespoitorul
[23.03.19 21:02:25]

@balasa violeta: Cu siguranta. Povestea voastra imi aduce aminte cand am fost in 2006 la Mangalia si am avut proasta inspiratie ca sa ne plimbam pe mare cu un vas ancorat in port. O pilotina transformata pentru plimbari ocazionale. Eram noi cu flacaul si alta familie cu fetita lor. Cand am plecat din port era OK dar pe masura ce ne indepartam era din ce in ce mai mare balansul. Nu aveam veste ca voi. L-am luat pe cel mic si l-am orins intre picioare iar eu ma tineam cu ambele maini de margine. Sotia la fel. Il intrebam pe "capitan" daca sunt 2 grade de furtuna si el radea si spune ca este maxim 0,5 dar sa stam linistiti ca este o pilotina care are coca sigilata si chiar daca se rastoarna pluteste. Eu i-am multumit si i-am spus ca deja parca sunt mai "usurat" ca stiu ca pluteste oricum. Dadusem 75 lei pt toti trei. El vroia sa mearga in larg, noi cele doua familii cu copii vroiam la mal. Pana la urma l-am intrebat daca 75 de lei sunt pana in larg si acolo negociem pretul ca sa ne intorcem sau in pret intra si intoarcerea in port.

Peripetii. Bine ca sunteti sanatosi. Asa ceva nu se uita. Ramneti prieteni pe viata.

[23.03.19 23:16:03]

@fanespoitorul: Cu siguranță asa ceva nu se uită.

alinafulg, balasa violeta, Dana2008, dianamea, fanespoitorul, nelu73, ungureanica, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Herculane: