ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2019
ÎNSCRIS: 17.04.11
MAR-2019

încărcat de pe telefon!

De data asta peripeții la Cazanele Dunării

Când am plecat în excursia organizata de AFA, de la Herculane la Cazanele Dunării nu am crezut ca o sa retraiesc același emoții pe care le-am avut acum trei ani când am fost in Delta Dunării la Sulina. Vezi rewievul meu de acolo, Peripeții în Delta Dunării. Dar sa va povestesc pe larg,

După ce am vizitat mănăstirea Sf. Ana și biserica catolica de la Orșova ne-am dus să admira chipul lui Decebal unde am prins o vreme foarte frumoasa de am putut face și fotografii foarte frumoase. După aceea grupul AFA ne - am înbarcat in trei barci cu motor de trei feluri una era deschisa fiind acoperita numai deasupra una inchisa parțial si cea in care ne aflam noi era inchisa total spre norocul nostru.

La inceput totul a decurs normal am vizitat cazanele mici, cazanele mari si pestera Veterani, care avea accesul de pe un ponton pe Dunăre. Conducatorul bărci noastre a fost și un ghid de excepție povestindu-ne si de embargoul din timpul războiului din Iugoslavia si despre tragediile din vremea comunismului cand au murit foarte mulți oameni încercând să fugă din România traversând Dunarea, sfârșind înecați sau înpuscati de graniceri.

Dupa ce am vizitat pestera Veterani ne-am urcat în barca noastra sa ne întoarcem când conducatorul barci a primit un telefon probabil de la seful lui sa mergem sa mai luam din persoane din barca descoperita care se lupta din greu cu valurile foarte mari care au aparut din senin. Nu am reusit sa ne apropiem de ei, la un moment dat conducatorul nostru a intrat in panica cand barca s-a inclinat foarte tare si a spus ca ne rasturnam. Atunci ne-am îndepartat de barca cu pricina, și a renunțat sa ne mai apropiem de ei.

Noi am scapat cu o sperietura zdravănă eu eram chiar lângă conducator in fata. Dar colegi din barca descoperita, sa va povesteasca ei sau AZE prin ce au trecut ca i-a debarcat mai repede de nu au mai ajuns la destinatie. I-am vazut cand i-au adus microbuzul uzi leoarcă. In incheiere pot sa spun ca am rasuflat ușor când am simțit pământul sub picioare.

Vacante placute tuturor !

Trimis de nelu73 in 20.03.19 19:41:18
Validat / Publicat: 20.03.19 23:01:08

VIZUALIZĂRI: 575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelu73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Barca si conducatorul nostru.

[20.03.19 23:00:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "'Opționale' din Herculane, HERCULANE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Băile Herculane [şi împrejurimile]]

Zoazore
[21.03.19 09:55:13]

@nelu73: Pai fara peripetii, cum sa ne amintim vacantele? Ar fi fost o simpla plimbare pe Dunare: plecat, vizitat, revenit... In 2-3 ani ai fi uitat-o! Dar asa...

Vad ca nu se-ndura niciunul din barca deschisa sa ne povesteasca si noua!

nelu73AUTOR REVIEW
[21.03.19 10:05:31]

@Zoazore: Asa este, de aceea nu am uitat aventurile din Delta Dunării. Si eu astept sa scrie și cei udati din greu! . Probabil cât de curând. O zi buna!

alinafulg
[21.03.19 18:21:30]

@nelu73: Am fost in barcuta lovita de valuri, am ajuns uzi la mal, dar bine că am ajuns, mai era un pic si barca se scufunda. Cand loveau valurile, aveam apa si in cap si la picioare, baiatul care conducea barca a spus ca el nu a mai patit asa ceva desi face 6-7 curse pe zi, la un moment dat era si el speriat cand a vazut ca barca troznea rau de tot si aveam apa pana la glezne. Bine ca a fost inspirat si a luat decizia sa ne oprim in golf.

mihaelavoicu
[21.03.19 21:28:48]

@alinafulg: Măi oameni buni, bine că ați scăpat teferi!

alinafulg, mihaelavoicu, nelu73, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Herculane: